НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 294281

Назва:

Екологічна (зелена) логістика



Анотація: Навчальна дисципліна "Зелена (екологічна) логістика" є дисципліною вільного вибору студентів. Результатом вивчення навчальної дисципліни є оволодіння здобувачами вищої освіти знаннями, відповідними уміннями і здатностями для здійснення ефективної професійної управлінської діяльності в екологічній сфері, а саме: основні принципи екологічного підходу до логістики, концепцію та методологію екологічної логістики; особливості екологічного менеджменту та логістики та їх місце в системі менеджменту фірми; основні екологічні концепції в логістиці, принципи їх впровадження; методи зниження шкідливого впливу на навколишнє середовище; методи розрахунку шкідливого впливу на довкілля, у тому числі, у грошових одиницях; основні внутрішні та міжнародні правила та закони, що обумовлюють розвиток екологічного менеджменту та екологічної логістики; досвід передових країн світу щодо екологізації логістики. Дисципліна зорієнтована на отримання фахових компетентностей щодо здатностей практично застосовувати принципи екологічного менеджменту та логістики на практиці; організовувати впровадження екологічних концепцій логістики на виробничих підприємствах; застосовувати методики розрахунку шкідливого впливу на екологію; обирати методи зниження шкідливого впливу на довкілля з боку логістичної системи; орієнтуватися у існуючих правилах, постановах, законах тощо, що формують внутрішню та зовнішню політику щодо екології в Україні та світі; застосовувати досвід передових країн світу щодо екологізації логістики. Засвоєння даної дисципліни дозволить студентам, як майбутнім фахівцям сформувати систему сучасних поглядів і спеціальних знань у сфері управління складними системами і процесами для забезпечення ефективної господарської діяльності підприємства та організації на засадах екологічної логістики.

Тип дисципліни: вибірковий.

Рік навчання: 4

Семестр: 8

Кількість кредитів: 5 кредитів ЕКТС (150 годин) Заняття в аудиторії: 26 год. (13 лекційних, 12 семінарських занять, 12 практичних занять по 2 академічні години). Самостійна робота слухачів курсу: 100 год.

Форма контролю: залік

Викладач(і): професор, д.е.н Горошкова Лідія Анатоліївна

Результати навчання: Демонструвати розуміння основних принципів управління природоохоронними діями та/або екологічними проектами.
Компілювати принципи управління, на яких базується система екологічної безпеки.
Знати концептуальні основи моніторингу та нормування антропогенного навантаження на довкілля.
Розв'язувати проблеми у сфері захисту навколишнього середовища із застосуванням загальноприйнятих та/або стандартних підходів та міжнародного і вітчизняного досвіду.
Уміти прогнозувати вплив технологічних процесів та виробництв на навколишнє середовище.
Уміти прогнозувати вплив технологічних процесів та виробництв на навколишнє середовище.
Уміти формувати ефективні комунікаційні стратегії з метою донесення ідей, проблем, рішень та власного досвіду в сфері екології.
Уміти пояснювати соціальні, економічні та політичні наслідки впровадження екологічних проектів.

Спосіб навчання: аудиторний.

Зміст дисципліни: Дисципліна "Екологічна (зелена) логістика" спрямована на формування у студентів теоретичних знань та вироблення практичних навичок щодо системи екологічного управління на засадах логістики. Це дозволяє бізнесу досягти якісно нового рівня взаємодії з природою, зробити системною й ефективною природоохоронну діяльність. Дисципліна передбачає вивчення необхідних заходів щодо вдосконалення бізнес-діяльності з одночасним збереженням економічних інтересів підприємства та отриманням додаткових переваг у конкурентному середовищі. Система управління довкіллям є сучасним механізмом у природоохоронній діяльності, визнаним на міжнародному рівні. Кількість підприємств у світі, сертифікованих за стандартами екологічного менеджменту, постійно та неухильно зростає. В основі дисципліни лежить системний підхід і використання комплексу управлінських рішень, методик та технологій логістики. Інтеграція України у світовий економічний простір вимагає активізації діяльності підприємств з охорони навколишнього середовища у напрямку світових тенденцій та міжнародної законодавчо-нормативної бази. Для забезпечення ефективності цих зусиль вони мають здійснюватися в межах структурованої системи екологічного управління та зеленої логістики і бути інтегрованими в загальну систему менеджменту підприємства. В результаті опанування програми дисципліни студент матиме цілісну уяву про правову та нормативно-організаційну базу екологічного управління, зеленої логістики, концептуальні положення системи екологічного управління на підприємстві, а також методологічні основи реалізації логістичного підходу у природоохоронній діяльності. Курс викладається в інтерактивній формі і має практичне спрямування.


Рекомендована література: 1. Голіков А.П. Регіональна економіка та природокористування / А.П. Голіков, О.Г. Дейнека, Л.О. Позднякова, П.О. Черномаз. Навч. посіб. К.: Центр учбової літератури, 2019. 352 с.
2. Смирнов І.Г. Транспорта логістика / І.Г. Смирнов, Т.В. Косарева. Навч. посіб. К.: Центр учбової літератури, 2018. 224 с.
3. Пилюшенко В.Л. Реверсивная логистика: учеб.-метод. пос. / В.Л. Пилюшенко, Р.Р. Ларина, Т.В. Мирошниченко, К.А. Машненков. Донецк: ВИК-ДонГУУ, 2009. 217 с.
4. Управління ризиками в логістиці [В.М. Гончаров, Р.Р. Ларіна, О.В. Балуєва та ін.]. Львів: "Магнолія 2006", Львів, Луганськ. 2012. 253 с.
5. Волков В.П., Горошкова Л.А. Виробничий (операційний) менеджмент. Запоріжжя : ЗНУ, 2010. 228 с.
6. Горошкова Л.А. Коренюк П.І., Волков В.П. Економічна безпека. Запоріжжя : ЗНУ, 2012. 86 с.
7. Горошкова Л.А. Коренюк П.І., Волков В.П. Обґрунтування та експертиза бізнес-планів. Запоріжжя : ЗНУ, 2012. 63 с.
8. Підприємництво, торгівля та біржова діяльність. Сотнік І.М., Таранюк Л.М., Горошкова Л.А. та ін. Суми : ВТД "Університетська книга", 2018. 572 с.
9. Горошкова Л.А., Хлобистов Є.В. Менеджмент сталого розвитку: інновації та виробництво. Запоріжжя : ЗНУ, 2020. 238 с.

Рекомендовані електронні ресурси

1. Податковий кодекс України : закон України від 02.12.2010 р. №2755-VI. URL: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2755-17
2. Митний кодекс України : закон України від 13.03.2012 р. № 4495-VI. URL: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/4495-17
3. Бюджетний кодекс України : закон України від 08.07.2010 р. № 2456-VI. URL: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2456-17
4. Державна фіскальна служба України : офіційний сайт. URL: http://sfs.gov.ua/.
5. Державна митна служба України : офіційний сайт. URL: http://www.customs.gov.ua.
6. Єдиний веб-портал органів виконавчої влади України. URL: http://www.kmu.gov.ua.
7. Офіційний веб-портал Верховної Ради України. URL: http://rada.gov.ua.
8. Сайт Державної служби статистики України. URL: http://www.ukrstat.gov.ua.


Форми та методи навчання: Оцінка індивідуальних завдань. Поточний контроль

Методи й критерії оцінювання: Семінарські заняття -19, самостійна творча робота на задану тему -21, практичні заняття-30. залік -30.

Мова навчання: українська.