НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 295162

Назва:

Дипломатичний протокол та етикет



Анотація: Програма курсу «Дипломатичний протокол та етикет» складається з прикладних та практичних аспектів міжнародних міждержавних відносин, зокрема у двосторонній та багатосторонній дипломатії. Метою навчання даного курсу є підготовка фахівців з міжнародних відносин, навчання чітко регламентованим процедурам сучасних міжнародних відносин, необхідним знанням для професійної роботи. Набути знання та компетентності можуть бути застосовані у першу чергу в практичній роботі професійного дипломата, а також у експертно-аналітичній, науково-дослідницькій, політико-організаційній, викладацькій, консультаційній, діловій та громадській діяльності. Курс націлений на вивчення студентами основних засад сучасної системи норм дипломатичного протоколу та церемоніалу, що є головними інструментами дипломатії та доповнює існуючого обсягу теоретичних знань студентів у галузі міжнародного права, зовнішньої політики і дипломатії.

Тип дисципліни: нормативна

Рік навчання: ІІІ

Семестр: 6д, літній

Кількість кредитів: 3,0 кредити (загальна кількість - 90 годин, лекції - 14 годин, семінари - 16 годин, самостійна робота - 60 годин)

Форма контролю: залік

Викладач(і): Ґош Мрідула, старший викладач, PhD in History

Результати навчання: Після успішного проходження курсу студенти повинні знати:
– теоретичний матеріал усіх тем і розділів, основні категорії курсу;
– етапи формування дипломатичного протоколу та етикету;
– інституційні та міжнародно-правові врегулювання дипломатичного протоколу та етикету;
– протокольні вимоги щодо організації і діяльності дипломатичних представництв;
– протокольні вимоги щодо підготовки та організації візитів;
– основні норми міжнародної ввічливості та етикету у міжнародних відносинах;
– міжнародний етикет державних символів;
– види дилпоматичної кореспонденції та комунікації – традиція та сучасність;
– основи універсальних норм протоколу та етикету, кодекс поведінки професійного дипломата та міжнародника.

Після успішного закінчення курсу студенти повинні вміти:
аналізувати та оцінити документи з питань міжнародних відносин, міжнародне та національне законодавство (провести експертизу);
– опрацьовувати навчальну та спеціальну літературу з дипломатичної практики;
– складати основні види дипломатичних документів, визначати стиль офіційних документів;
– комунікувати з дотриманням дипломатичного протоколу та етикету;
– застосовувати теоретичний матеріал у практичній діяльності.

Вищезгадані результати навчання (РН) за змістом є ідентичними до наступних РН, які вказані в частині V. Нормативний зміст підготовки здобувачів вищої освіти, сформульований у термінах результатів навчання, у Затверджених стандартах вищої освіти за спеціальністю 291 «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії» першого (бакалаврського) рівня вищої освітивід 04.08.2020 р. №1002, а саме (Витяг з документу):
«РН01. Знати та розуміти природу міжнародних відносин та регіонального розвитку, еволюцію, стан теоретичних досліджень міжнародних відносин та світової політики, а також природу та джерела політики держав на міжнародній арені і діяльності інших учасників міжнародних відносин.
РН03. Знати природу міжнародного співробітництва, характер взаємодії між міжнародним акторами, співвідношення державних, недержавних акторів у світовій політиці.
РН04. Знати принципи, механізми та процеси забезпечення зовнішньої політики держав, взаємодії між зовнішньою та внутрішньою політикою, визначення та реалізації на міжнародній арені національних інтересів держав, процесу формування та реалізації зовнішньополітичних рішень.
РН05. Знати природу та механізми міжнародних комунікацій.
РН06. Знати природу та характер взаємодій окремих країн та регіонів на глобальному, регіональному та локальному рівнях.
РН07. Здійснювати опис та аналіз міжнародної ситуації, збирати з різних джерел необхідну для цього інформацію про міжнародні та зовнішньополітичні події та процеси.
РН08. Збирати, обробляти та аналізувати великі обсяги інформації про стан міжнародних відносин, зовнішньої політики України та інших держав, регіональних систем, міжнародних комунікацій.
РН09. Досліджувати проблеми міжнародних відносин, регіонального розвитку, зовнішньої політики, міжнародних комунікацій, із використанням сучасних політичних, економічних і правових теорій та концепцій, наукових методів та міждисциплінарних підходів, презентувати результати досліджень, надавати відповідні рекомендації.
РН10. Вільно спілкуватися державною та іноземними мовами на професійному рівні, необхідному для ведення професійної дискусії, підготовки аналітичних та дослідницьких документів.
РН11. Здійснювати прикладний аналіз міжнародних відносин, зовнішньої політики України та інших держав, міжнародних процесів та міжнародної ситуації відповідно до поставлених цілей, готувати інформаційні та аналітичні.
РН13. Вести фахову дискусію із проблем міжнародних відносин, міжнародних комунікацій, регіональних студій, зовнішньоїполітичної діяльності, аргументувати свою позицію, поважати опонентів і їхню точки зору.
РН14. Використовувати сучасні цифрові технології, спеціалізовані програмне забезпечення, бази даних та інформаційні системи для розв’язання складних спеціалізованих задач у сфері міжнародних відносин, суспільних комунікацій та/або регіональних студій .
РН15. Розуміти та застосовувати для розв’язання складних спеціалізованих задач міжнародних відносин, суспільних комунікацій та регіональних студій чинне законодавство, міжнародні нормативні документи і угоди, довідкові матеріали, чинні стандарти і технічні умови тощо.
РН16. Розуміти та відстоювати національні інтереси України у міжнародній діяльності.
РН17. Мати навички самостійного визначення освітніх цілей та навчання, пошуку необхідних для їх досягнення освітніх ресурсів.»



Спосіб навчання: аудиторний

Зміст дисципліни: 1. ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА, ДИПЛОМАТІЯ, ДИПЛОМАТИЧНА СЛУЖБА І ДИПЛОМАТИЧНИЙ ПРОТОКОЛ 2. ДИПЛОМАТИЧНЕ ПРЕДСТАВНИЦТВО, ДИПЛОМАТИЧНИЙ КОРПУС ТА ПЕРСОНАЛ, ПРИВІЛЕЇ ТА ІМУНІТЕТ 3. ДИПЛОМАТИЧНІ ПРИЙОМИ: ЇХ ПРИЗНАЧЕННЯ, ВИДИ, ОРГАНІЗАЦІЯ ТА ПРОВЕДЕННЯ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПЕРЕГОВОРИ 4. ПРОТОКОЛ ДЕРЖАВНИХ ВІЗИТІВ ТА ВІЗИТІВ ОФІЦІЙНИХ ДЕЛЕГАЦІЙ 5. МІЖНАРОДНІ ДОГОВОРИ, ПРАВА ЛЮДИНИ ТА ДИПЛОМАТИЧНИЙ ПРОТОКОЛ, КОНСУЛЬСЬКІ ЗНОСИНИ 6. ДИПЛОМАТИЧНИЙ ПРОТОКОЛ МІЖНАРОДНИХ ОРГАНІЗАЦІЙ ТА КОНФЕРЕНЦІЙ, НОВІ ЯВИЩА У ПРОТОКОЛІ 7. ДЖЕРЕЛА ЗОВНІШНЬОПОЛІТИЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ ТА ДИПЛОМАТИЧНА КОРЕСПОНДЕНЦІЯ


Рекомендована література: 1. Віденська конвенція про дипломатичні зносини від 18 квітня 1961 р. // Дипломатична і консульська служба. Збірник документів. / Уклала Кротюк С. Ф. – К.: КиМУ, 2003. – С.3-7.
2. Віденська конвенція про консульські зносини 1963 р. // Дипломатична і консульська служба. Збірник документів. / Уклала Кротюк С. Ф. – К.: КнМУ, 2003. – С.8-21.
3. Закон України. “Про правонаступництво України” // Відомості Верховної Ради України (ВВР). – 1991. – №46
4. Закон України “Про дію міжнародних договорів на території України” // Відомості Верховної Ради України (ВВР). – 1992. – №10
5. Положення про дипломатичне представництво України за кордоном від 22 жовтня 1992 року // Відомості Верховної Ради (ВВР). – 1992. – №24.
6. Консульський статус України від 2 квітня 1994 р. // Дипломатична і консульська служба. Збірник документів. / Уклала Кротюк С. Ф. – К.: КнМУ, 2003. – С.65-81.
7. Закон України “Про дипломатичну службу” від 20 вересня 2001 року / Відомості Верховної Ради (ВВР). – 2003. – №4.
8. Закон України “Про дипломатичні ранги України” від 28 листопада 2002 року // Відомості Верховної Ради (ВВР). – 2003. – №4.
9. Положення про Міністерство закордонних справ України затверджено Указом Президента України від 3 квітня 1999 року // Відомості Верховної ради (ВВР). – 2003. – №14.

1. Barker, J. Craig, The protection of diplomatic personnel, University of Sussex, (Ashgate Publishing Ltd., England) pp. 218
2. Bailey, Sydney D. and Sam Daws, The Procedure of the UN Security Council, 3rd edn (Clarendon Press: Oxford, 1998).
3. Feltham, R. G., Diplomatic Handbook, Seventh Edition, 1998 Digitized by Internet Archive, 2012.
4. Goldstein, Erik, ‘The Politics of the State Visit’, DSP Discussion Paper, no. 26, Feb. 1997.
5. Lee, Luke T., Consular Law and Practice, 2nd edn (Clarendon Press: Oxford, 1991).
6. McClanahan, Grant V., Diplomatic Immunity. Principles, practices, problems (Hurst: London, 1989, for the Institute for the Study of Diplomacy).
7. Sen, B., A Diplomat’s Handbook of International Law and Practice, 2nd edn (Nijhoff: The Hague, 1979).
8. Wood, John R. and Jean Serres, Diplomatic Ceremonial and Protocol: Principles, procedures and practices (Macmillan: London, 1970).
1. Бєлогубова О.О. Дипломатичний протокол та етикет : навчально-методичний посібник / О.О. Бєлогубова, К.В. Мануїлова, О.В. Трояновський // Національний університет «Одеська юридична академія». – Одеса : Фенікс, 2011. – 80 с. – (Сер. «Навч.-метод. посібники»).
2. Гуменюк Б..І., Щерба В.І. Сучасна дипломатична служба: Навчальний посібник. – К.: Либідь, 2001. – 235 с.
3. Подворна О. Г. Дипломатичний протокол та етикет. Навчальний посібник. – Острог.: Видавництво національного унііверситету «Острозька академія», 2014. – 236 с.
4. Сагайдак О. П. Дипломатичний протокол та етикет. Навч.посібник. 2-ге вид. – К.: Знання, 2012 р. – 380 с.
5. Сагайдак О. П., Сардачук П. Д. Дипломатичне представництво: організація і форми роботи. Навч.посіб. 2-ге вид. – К.: Знання. – 2008. – 295 с.
6. Шинкаренко Т. І., Дипломатичний протокол та етикет, навчальний посібник, 2-е видання, К: Видавництво КНУ ім. Тараса Шевченка. – 2009. – 137 с.



Форми та методи навчання: Лекції, семінарські заняття, самостійна робота

Методи й критерії оцінювання: Рейтингове оцінювання за 100-бальною системою: поточний контроль – 60 балів (участь у семінарських заняттях, виконання завдань самостійної роботи); підсумковий контроль – 40 балів (залік)

Мова навчання: Українська, англійська