НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 295180

Назва:

Дипломатичні комунікації та кореспонденції



Анотація: Навчальна дисципліна “Дипломатичні комунікації та кореспонденції» - це ознайомлення та глибоке вивчення письмових документацій у двосторонній та багатосторонній дипломатичній практиці. Дипломатичні комунікації є одним з важливих складових зовнішньополітичної практики, адже комунікація є одним з важливих елементів та структурних рис у теорії дипломатії. Метою навчання даного курсу є підготовка фахівців з міжнародних відносин, які будуть обізнаними з чітко регламентованим, загальноприйнятним, мовно-стилистичним, міжнародно-правовим та політичним аспектами дипломатичної документації, необхідним для щоденної роботи дипломата. Набути знання та компетентності можуть бути застосовані у першу чергу в практичній роботі професійного дипломата, а також буде корисними у наступних сферах – в експертно-аналітичній, науково-дослідницькій, політико-організаційній, журналістській, викладацькій, консультаційній, діловій та громадській діяльності.

Тип дисципліни: нормативна

Рік навчання: ІІІ

Семестр: 6, весняний

Кількість кредитів: 3,0 кредити (загальна кількість - 90 годин, лекції - 14 годин, семінари - 16 годин, самостійна робота - 60 годин)

Форма контролю: екзамен

Викладач(і): Ґош Мрідула, старший викладач, PhD in History

Результати навчання: Підсумковими та інтегративними результатами навчання на курсі мають бути отримання наступних знань:
– теоретичний матеріал усіх тем та основних розділів курсу;
– види дилпоматичної кореспонденції – традиція та сучасність;
– структурні особливості та порядок застосування підписних особистих та вербальних нот, пам’ятних записок, меморандуму, заяв, комюніке, про-меморіа та ін.;
– стилістика і лінгвістичні особливості дипломатичних документів;
– написання дипломатичних звітів (внутривідомчі та міжвідомчі кореспонденції).
Студенти повинні вміти:
– аналізувати та оцінити дипломатичні документи з позиції міжнародних відносин, міжнародне та національне законодавство (провести експертизу);
– опрацьовувати навчальну та спеціальну літературу з дипломатичних комунікацій та коремпонденцій;
– розпізнати основні види дипломатичних документів та відповідний стиль цих документів;
– вміти написати проекти документів, доречних (a propos) до ситуації та з дотриманням встановлених правил;
– застосовувати теоретичний матеріал у практичній діяльності.

Вищезгадані результати навчання (РН) за змістом є ідентичними до наступних РН, які вказані в частині V. Нормативний зміст підготовки здобувачів вищої освіти, сформульований у термінах результатів навчання, у Затверджених стандартах вищої освіти за спеціальністю 291 «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії» першого (бакалаврського) рівня вищої освітивід 04.08.2020 р. №1002, а саме (Витяг з документу):
«РН01. Знати та розуміти природу міжнародних відносин та регіонального розвитку, еволюцію, стан теоретичних досліджень міжнародних відносин та світової політики, а також природу та джерела політики держав на міжнародній арені і діяльності інших учасників міжнародних відносин.
РН03. Знати природу міжнародного співробітництва, характер взаємодії між міжнародним акторами, співвідношення державних, недержавних акторів у світовій політиці.
РН04. Знати принципи, механізми та процеси забезпечення зовнішньої політики держав, взаємодії між зовнішньою та внутрішньою політикою, визначення та реалізації на міжнародній арені національних інтересів держав, процесу формування та реалізації зовнішньополітичних рішень.
РН05. Знати природу та механізми міжнародних комунікацій.
РН06. Знати природу та характер взаємодій окремих країн та регіонів на глобальному, регіональному та локальному рівнях.
РН07. Здійснювати опис та аналіз міжнародної ситуації, збирати з різних джерел необхідну для цього інформацію про міжнародні та зовнішньополітичні події та процеси.
РН08. Збирати, обробляти та аналізувати великі обсяги інформації про стан міжнародних відносин, зовнішньої політики України та інших держав, регіональних систем, міжнародних комунікацій.
РН09. Досліджувати проблеми міжнародних відносин, регіонального розвитку, зовнішньої політики, міжнародних комунікацій, із використанням сучасних політичних, економічних і правових теорій та концепцій, наукових методів та міждисциплінарних підходів, презентувати результати досліджень, надавати відповідні рекомендації.
РН10. Вільно спілкуватися державною та іноземними мовами на професійному рівні, необхідному для ведення професійної дискусії, підготовки аналітичних та дослідницьких документів.
РН11. Здійснювати прикладний аналіз міжнародних відносин, зовнішньої політики України та інших держав, міжнародних процесів та міжнародної ситуації відповідно до поставлених цілей, готувати інформаційні та аналітичні.
РН13. Вести фахову дискусію із проблем міжнародних відносин, міжнародних комунікацій, регіональних студій, зовнішньоїполітичної діяльності, аргументувати свою позицію, поважати опонентів і їхню точки зору.
РН14. Використовувати сучасні цифрові технології, спеціалізовані програмне забезпечення, бази даних та інформаційні системи для розв’язання складних спеціалізованих задач у сфері міжнародних відносин, суспільних комунікацій та/або регіональних студій .
РН15. Розуміти та застосовувати для розв’язання складних спеціалізованих задач міжнародних відносин, суспільних комунікацій та регіональних студій чинне законодавство, міжнародні нормативні документи і угоди, довідкові матеріали, чинні стандарти і технічні умови тощо.
РН16. Розуміти та відстоювати національні інтереси України у міжнародній діяльності.
РН17. Мати навички самостійного визначення освітніх цілей та навчання, пошуку необхідних для їх досягнення освітніх ресурсів.»


Спосіб навчання: аудиторний

Зміст дисципліни: 1. РОЛЬ КОМУНІКАЦІЇ ТА КОРЕСПОНДЕНЦІЇ У ДИПЛОМАТІЇ 2. ДИПЛОМАТИЧНІ КОМУНІКАЦІЇ ТА КОРЕСПОНДЕНЦІЇ: ОСНОВНІ КОНЦЕПТИ, ТЕРМІНИ 3. ОСНОВНІ ВИДИ ДИПЛОМАТИЧНИХ КОРЕСПОНДЕНЦІЙ 4. ЦЕРЕМОНІАЛЬНІ АСПЕКТИ ДИПЛОМАТИЧНИХ КОМУНІКАЦІЙ 5. ІНФОРМУВАННЯ ТА ЗВІТУВАННЯ ЯК РІЗНОВИД ДИПЛОМАТИЧНИХ КОРЕСПОНДЕНЦІЙ 6. ДИПЛОМАТИЧНІ КОМУНІКАЦІЙНІ СТРАТЕГІЇ: РОЗВИТОК ТА ЕВОЛЮЦІЯ 7. КОМУНІКАЦІЯ ТА КОРЕСПОНДЕНЦІЯ БАГАТОСТОРОННЬОЇ ТА МУЛЬТИ-СТЕЙКГОЛДЕРСЬКОЇ ДИПЛОМАТІЇ


Рекомендована література: 1. Гуменюк Б. І. Основи дипломатичної і консульської служби: Навальний посібник. – К.: Либідь, 1998. – 248 с.
2. Гуменюк Б..І., Щерба В.І. Сучасна дипломатична служба: Навчальний посібник. – К.: Либідь, 2001. – 235 с.
3. Дипломатичний корпус. Довідник. – К.: МЗС, 2000. – 216 с.
4. Куньч З., Куньч М. Особливості дипломатичного мовлення як різновиду офіційно-ділового стилю // Українська національна ідея: реалії та перспективи розвитку, випуск 26, 2014 (c. 121-127).
5. Шинкаренко Т.І., Гуменюк А.Г., Ковтун О.Ю. Мова дипломатичних документів. – К., 2009.
6. Berridge, G. R., James, Alan, A Dictionary of Diplomacy (Palgrave, MacMillan, 2003)
7. Bailey, Sydney D. and Sam Daws, The Procedure of the UN Security Council, 3rd edn (Clarendon Press: Oxford, 1998).
8. Bainbridge, Timothy, The Penguin Companion to European Union, 2nd edn (Penguin Books: London, 1998).
9. Busk, Sir Douglas, The Craft of Diplomacy: How to run a diplomatic service (Praeger: New York, 1967).
10. Denza, Eileen, Diplomatic Law: Commentary on the Vienna Convention on Diplomatic Relations, 2nd edn (Clarendon Press: Oxford, 1998).
11. Gavit, Helen Elizabeth (1850-1938). The Etiquette of Correspondence. – NY: A.Wessels, 1900.
12. Kurbalija, Jovan (ed.), Modern Diplomacy, (DiploPublishing, 1998).
13. Kurbalija Jovan (ed.) and Slavik Hannah, Language and Diplomacy: – Malta: DiploPublishing, 2001.
14. Satow, Sir Ernest, A Guide to Diplomatic Practice, 2nd and revised edn (Longmans, Green: London, 1922).
15. Sen, B., A Diplomat’s Handbook of International Law and Practice, 2nd edn (Nijhoff: The Hague, 1979).


Форми та методи навчання: Лекції, семінарські заняття, самостійна робота, 1 аналіз архівних документів, 1 письмова робота

Методи й критерії оцінювання: Рейтингове оцінювання за 100-бальною системою: поточний контроль – 70 балів (участь у семінарських заняттях, виконання завдань самостійної роботи); підсумковий контроль – 30 балів (екзамен)

Мова навчання: Англійська