НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 296743

Назва:

Історія державної служби в Україні: XVIII - поч. XX ст.



Анотація: Курс «Історія державної служби в Україні ХVIII – початку XX ст. має ознайомити студентів з історією основних ідей про державу та про її роль у політичному і соціальному розвитку суспільства. Він має дати знання про повноваження вищих і центральних державних інституцій в Російській і Австрійській імперіях, про мережу місцевих установ та органів влади, про основи формування бюрократичного апарату, а також про види та зміст державної служби, зокрема про специфіку виборної служби в органах місцевого самоврядування. Як і про контроль, стимули та покарання чиновників. Наголошуватиметься на тому, що державні інстиції документували свою діяльність, створювали діловодні комплекси, котрі сьогодні є вагомою джерельною базою для дослідження минулого.

Тип дисципліни: вибіркова

Рік навчання: ІІ

Семестр: осінній

Кількість кредитів: 5 (загальна кількість годин - 150 год.; аудиторні години - 22 год.; семінарські заняття - 28 год.; самостійна робота - 100 год.)

Форма контролю: залік

Викладач(і): Шандра В.С., д.і.н., проф.

Результати навчання: У результаті вивчення курсу студент повинен:
знати: загальну історію становлення та розвитку державних інституцій на українських теренах, повноваження вищих і місцевих органів влади і управління, їх кадрове забезпечення та формування професійної бюрократії, заходи держави по стимулюванню державної служби, покарання за недбалість чиновницького апарату, вимоги до його професіоналізму та відповідальності, а також різноманітні історіографічні підходи до його дослідження.
уміти: критично працювати із джерелами діловодного походження та законодавчими актами, дослідницькими текстами та застосовувати їх в науковій роботі.

уміти: користуватися спеціальними набутими знаннями в самостійній науковій роботі, критично аналізувати діловодні документи та тексти законів.


Спосіб навчання: аудиторний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Курс має зв’язки з дисциплінами, які викладаються на кафедрі історії на бакалаврському і магістерському освітньо-кваліфікаційному рівнях (насамперед, «Історія Російської імперії», Дослідження радянської історії через мемуари”, „Історія України ХХ ст.”, „Історія радянського суспільства”).

Зміст дисципліни: Курс присвячено проблемам функціонування владного апарату Російської імперії - імперським державним інституціям, управлінським процедурам і їхнім виконавцям - чиновникам. Окремо йдеться про специфіку формування бюрократії в національних регіонах імперії, зокрема в Україні. Використовуючи відповідні джерела, студенти досліджують процеси оптимізації та раціоналізації бюрократичного апарату на основі принципів камералізму й етапи реформування управління, аналізують чисельність, соціальний та етнічний склад бюрократії, її професійний рівень.


Рекомендована література: ЗАГАЛЬНА ЛІТЕРАТУРА:


Аркуша О. Державна служба в українських регіонах Австрійської (Австро-Кгорської) монарїі. В кн. Нариси історії державної служби в Україні. К., 2009. С.132-166.
Архипова Т. Г., Румянцева М. Ф., Сенин А. С. История государственной службы в России: 18-20 века – М., 1999. – 293 с.
Бармак М. Державна служба в Російській імперії: Правові основи формування та функціонування корпусу цивільних службовців (ХVIII– перша половина ХІХ ст.) – Тернопіль, 2006. – 198 с.
Бармак М. Формування владних інституцій Російської імперії на Правобережній Україні: кінець ХVІІІ – перша половина ХІХ ст. – Тернопіль, 2007. – 423 с.
Величенко Ст. Численность бюрократии и армии в Российской империи в сравнительной перспективе // Российская империя в зарубежной историографии: Работы последних лет. – М.,2005. – С. 83-113.
Гайндль Вальтрауд. Модернізація та теорії модернізації: приклад габсбурзької бюрократії. Україна модерна. 1996. Ч.1. С.89-100.
Зайончковский П. А. Правительственный аппарат самодержавной России. – М., 1978. – 342 с.
Западные окраины Российской империи / Ред. М. Долбилов, А. Миллер. – М., 2006. – 608 c.
Мацузато Кимитака. Земский феномен: Политологический поход. – Саппоро, 2001. – 200 с.
Склокін В. Російська імперія і Слобідська Україна у другій половині ХVIII ст.: просвічений абсолютизм, імперська інтеграція, локальне суспільство. Львів, 2019. 268 с.
Уортман Ричард С. Властители и судии: Развитие правового сознания в императорской России. – М., 2004. – 520 с.
Уортман Ричард С. Сценарии власти: Мифы и церемонии русской монархии. В 2 т. – М., 2004. – Т. 1: От Петра Великого до смерти Николая I.; Т. 2: От Александра ІІ до отречения Николая ІІ.
Шандра В. С. Генерал-губернаторства в Україні: 19-початок 20 ст. – К., 2005. – 420 с.
Шандра В. С. Формування бюрократії в Правобережній Україні (ХIХ – початок ХХ ст.) // Укр. іст. журн. – 2007. – № 2. – С. 143-158.
Шандра В. С. Державна служба в українських губерніях Російської імперії. В кн. Нариси історії державної служби в Україні. – Київ, 2008. – С.113-130.
Шандра В.С. Совісні суди в Україні (остання чверть ХVIII – середина XIX ст.) / Наук. ред. О.П.Реєнт. НАН України. Інститут історії України. – К.: Інститут історії України, 2011. – 266 с.
Шандра В. Міщанські органи станового самоврядування в Україні (кінець ХVIII – початок ХХ ст.). – К.: Інститут історії України НАН України, 2016. – 345 с.
Шандра В.С. Чиновник з особливих доручень при київському генерал-губернаторові: соціологічний портрет // Проблеми історії України ХІХ - початку ХХ ст. - 2007. - 13. - C. 156–176. Шандра В., Аркуша О. Україна. Нариси історії. Україна в XIX столітті: доба модернізації. Київ, 2022. Шандра В., Аркуша О. Україна. Нариси історії. Україна в XIX столітті: людність та імперії. Київ, 2022. Шевчук А. Судова влада в житті суспільства Правобережної України (кінець ХVIII– перша третина ХІХ ст.): Монографія. Житомир, 2022. 580 с.
Chwalba An. Polacy w sluzbie moskali. – Warszawa-Krakow, 1999. – 354 s.
Velychenko Stephen. Identities, Loyalties and Government Service Tsarist Ukraine / Russian Bureaucrecy and the State. Officialdom From Alexander III to Vladimir Putin. – Palgrave. 2009. – 306 s.
Vushko Iryna. The Politics of Cultural Retreat Imperial Bureaucracy in Austrian Galicia, 1772-1867. Yale University, 2015.

Джерела
Історія державної служби в Україні. – У 5-ти т.– К., 2009. – Т.4. Документи і матеріали: 1775-1913. – 536 с.
Российское законодательство Х-ХХ веков. – В 9-ти томах. – М.,1987-1991. – Т. 5-9.




Форми та методи навчання: лекції з аналізом державотворчих процесів із спілкуванням викладач-студент; критична робота з історичними працями і законодавчими актами; семінарські обговорення й дискусії; аналізування сучасних досліджень, написання наукового реферату та його захист п

Методи й критерії оцінювання: рейтингове оцінювання за 100-бальною системою: поточний контроль - 50 балів (опитування, виступи на семінарах, індивідуальне письмове завдання); підсумковий контроль - 50 балів (залік).

Мова навчання: українська