НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 296753

Назва:

Етногеографія єврейського світу



Анотація: Курс присвячено проблематиці розселення євреїв у країнах сучасного світу. Мета - дати студентам уявлення про регіональні особливості єврейського народу, зумовлені впливом географічних та історичних чинників. Особливу увагу приділено питанням формування етнічного складу населення сучасного Ізраїлю. Розглядається походження не лише єврейських груп населення Держави Ізраїль, а й неєврейського населення країни. Окремому розгляду підлягають сучасні єврейські громади Європи, Північної Америки, Південної Африки тощо. Крім того, велику увагу приділено розселенню і територіальним особливостям так званих "східних груп" євреїв та віддаленим традиційним єврейським діаспорам.

Тип дисципліни: вибіркова

Рік навчання: 4

Семестр: весняний

Кількість кредитів: 3 (загальна кількість годин - 90 год.; аудиторні години - 28 год.; лекції - 12 год.; семінарські заняття - 16 год.; самостійна робота - 62 год.)

Форма контролю: залік

Викладач(і): Бубенок О.Б., д.і.н., проф.

Результати навчання: За результатами вивчення курсу студент повинен знати:

1. Демонструвати навички аналізу ситуації та здійснення комунікації з представниками різноманітних наукових, громадських, релігійних і національно-культурних організацій і спільнот.
2. Визначати загальні та специфічні риси історичного розвитку різних регіонів України, Європи та світу, демонструвати повагу до різноманітності культур та національних спільнот.
3. Демонструвати навички самостійної роботи, гнучкого мислення, відкритості до нових знань, бути критичним і самокритичним, співпрацювати з носіями різних історичних та культурних цінностей.
4. Знати базові визначення, основні джерела та дослідницьку літературу з історії єврейського народу
і його локальних особливостей.
5. Спілкуватись в усній та письмовій формі державною та іноземною/іноземними мовами

Студент повинен уміти:
навчитись самостійно працювати з письмовими джерелами, поданими як в перекладах на європейські мови, так і в оригіналі - мовою іврит, а також зі спеціальною науковою літературою з єврейської проблематики. Існування в науковій літературі діаметрально протилежних підходів щодо інтерпретації різних аспектів історії формування єврейської діаспори мусить сприяти формуванню у студентів критичного підходу до інформації, що міститься в письмових джерелах, науковій літературі та Інтренетресурсах.


Спосіб навчання: аудиторний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Курс спирається на цикл дисциплін історичного та етнологічного характеру, що викладалися на бакалавраті.

Зміст дисципліни: Курс присвячено проблематиці розселення євреїв у країнах сучасного світу. Мета - дати студентам уявлення про регіональні особливості єврейського народу, зумовлені впливом географічних та історичних чинників. Особливу увагу приділено питанням формування етнічного складу населення сучасного Ізраїлю. Розглядається походження не лише єврейських груп населення Держави Ізраїль, а й неєврейського населення країни. Окремому розгляду підлягають сучасні єврейські громади Європи, Північної Америки, Південної Африки тощо. Крім того, велику увагу приділено розселенню і територіальним особливостям так званих "східних груп" євреїв та віддаленим традиційним єврейським діаспорам.


Рекомендована література: 1. Ачкинази И. В. Крымчаки: иссторико-этнографический очерк. Симферополь, 2000. – 189 с.
2. Ґаус К.-М.. Зникомі європейці. Слідами сефардів Сараєва, ґотшейських німців, арберешів, лужичан і арумунів. — Київ : Темпора, 2016. — Т. пер. Христина Назаркевич. — 300 с.
3. Гольд М. Этнический фактор на политической карте Израиля // Східний світ. 1999. № 1-2. (Etymon. До 80-річчя О. Пріцака). С. 123-130.
4. Грец Г. История евреев от древнейших времен до настоящего времени. тт. 1-12 Одесса, 1906 – 1907.


Форми та методи навчання: лекції, семінарські заняття, самостійна робота

Методи й критерії оцінювання: рейтингове оцінювання за 100-бальною системою: поточний контроль - 70 балів (опитування, виступи на семінарах, індивідуальні письмові завдання); підсумковий контроль - 30 балів (письмовий залік)

Мова навчання: українська