НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 298055

Назва:

Історія євреїв мусульманського Сходу



Анотація: Метою курса є намагання показати історію средньовічних євреїв Близького Сходу у нерозривному зв'язку з подіями, що відбувались серед оточуючої мусульманської більшості. Можливо у студентів виникне бажання порівняти становище євреїв в християнських і мусульманських країнах. Відповідь на це запитання вони зможуть дати наприкінці ознайомлення з курсом.

Тип дисципліни: вибіркова

Рік навчання: 2

Семестр: 4

Кількість кредитів: 3 (загальна кількість годин - 90 год.; аудиторні години - 28 год.; лекції - 16 год., семінарські заняття - 12 год.; самостійна робота - 62 год.)

Форма контролю: залік

Викладач(і): Бубенок О.Б., д.і.н., проф.

Результати навчання: Знати:
1.Демонструвати знання найважливіших фактів історичного минулого українського народу і історії людства загалом, а також більш глибокі знання про певний історичний період або проблему.
2. Визначати загальні та специфічні риси історичного розвитку різних регіонів України, Європи та світу, демонструвати повагу до різноманітності культур та національних спільнот.
3. Знати основні джерела та дослідницьку літературу з історії євреїв мусульманських країн.
4. Мати уявлення про основні етапи в історії середньовічних євреїв Близького Сходу.
Вміти:
самостійно працювати з письмовими джерелами, поданими як в перекладах на європейські мови, так і в оригіналі - мовами іврит та арабською, а також зі спеціальною науковою літературою із зазначеної проблематики. Існування в науці діаметрально протилежних підходів щодо інтерпретації різних аспектів історії євреїв мусульманського світу мусить сприяти формуванню у студентів критичного підходу до інформації, що міститься в письмових джерелах та літературі наукового і псевдонаукового характеру.


Спосіб навчання: аудиторний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Курс спирається на цикл дисциплін методологічного та історіографічного змісту, що викладалися на бакалавраті у межах сертифікатної прграми з юдаїки.

Зміст дисципліни: Метою курса є намагання показати історію средньовічних євреїв Близького Сходу у нерозривному зв'язку з подіями, що відбувались серед оточуючої мусульманської більшості. Можливо у студентів виникне бажання порівняти становище євреїв в християнських і мусульманських країнах. Відповідь на це запитання вони зможуть дати наприкінці ознайомлення з курсом.


Рекомендована література: Бат-Йеор Зимми: евреи и христиане под властью ислама. Т. 1-2. Иерусалим, 1991.
Бубенок О. Евреи и арабы Палестины и Сирии в конце VI – начале VII вв.: исторический опыт мирного сосуществования // Східний Світ. 1999. № 1-2. (Etymon. До 80-річчя академіка О. Пріцака). С. 56-77.
Іслам: історія і сучасність. Навчально-методичний посібник / Лубський В. І. та інш. Київ: Центр учбової літератури, 2014. – 632 с.
Коран / Пер. Крачковского И. Ю. (любое издание).
Коран. Дослідження, переклад (фрагмент), коментарі Рибалкіна В. С. Київ, 2002. – 220 с.
Кримський А. Історія Туреччини. Київ-Львів, 1996. - 287 с.
Крымский А. Е. История арабов и арабской литературы, светской и духовной // Кримський А. Ю. Вибрані сходознавчі праці в п’яти томах. Т. І. Арабістика. Київ, 2007. – 386 c/
Ласкин Г. Ираклий. Византийское государство в первой половине седьмого века. Харьков, 1889. – 160 с.
Avi-Yonah M. Jews under Roman and Byzantine Rule. Jerusalem, 1984.
Calderwood, E. Colonial al-Andalus: Spain and the making of modern Moroccan culture. -Harvard University Press, 2018. - 400 p.
Hoffman A., Cole P. Sacred Trash. The Lost and Found World of the Cairo Geniza. - New York: Schocken, 2011. – 352 p.
Gafni M. The World of the Talmud from the Mishnah to the Arab Conquest // Christianity and Rabbiniec Judaism. A Parallel History of their Origins and Early Development. Washington, 1993.


Форми та методи навчання: лекції, семінарські заняття, самостійна робота

Методи й критерії оцінювання: рейтингове оцінювання за 100-бальною системою: поточний контроль - 70 балів (індивідуальні письмові завдання); підсумковий контроль - 30 балів (письмовий залік)

Мова навчання: українська