НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 298064

Назва:

Історія євреїв Східної Європи: Раннє Середньовіччя



Анотація: Курс присвячено етнічній і політичній історії юдеїв-прозелітів тюркського походження в добу раннього Середньовіччя, відомих під традиційною назвою "хозари". Мета курсу - показати історію юдейських громад Східної Європи та Північного Кавказу в період існування Хозарського каганату - першої імперії на заході Євразійського степу напередодні виникнення давньоруської держави. Умовно курс поділяється на дві частини: доюдейську та юдейську історію хозар. Важливе місце у викладанні курсу приділено питанням джерелознавчої бази та історіографії цієї проблематики. Курс розраховано не лише на тих, хто цікавиться історією юдейських громад Східної Європи, а й на тих, хто прагне глибше познайомитися з питаннями передісторії Русі, історії ранньосередньовічної Візантії та номадів Євразійського степу.

Тип дисципліни: вибіркова

Рік навчання: І

Семестр: осінній

Кількість кредитів: 3 (загальна кількість годин - 90 год.; аудиторні години - 28 год.; лекції - 16 год.; семінарські заняття - 12 год.; самостійна робота - 62 год.)

Форма контролю: залік

Викладач(і): Бубенок О.Б., д.і.н., проф.

Результати навчання: Демонструвати знання найважливіших фактів історичного минулого українського народу і історії людства загалом, а також більш глибокі знання про певний історичний період або проблему.
2. Виявляти взаємозв'язки між процесами у минулому та на сучасному етапі, аналізувати суспільні процеси в історії України у контексті європейської та світової історії.
3. Визначати загальні та специфічні риси історичного розвитку різних регіонів України, Європи та світу, демонструвати повагу до різноманітності культур та національних спільнот.
4. Спілкуватись в усній та письмовій формі державною та іноземною/іноземними мовами.


Студент повинен уміти:
навчитись самостійно працювати з письмовими джерелами, поданими як вперекладах на європейські мови, так і в оригіналі - мовою іврит, а також зі спеціальною науковою літературою з хозарської проблематики. Існування в хозарознавстві діаметрально протилежних підходів щодо інтерпретації різних аспектів хозарської історії мусить сприяти формуванню

у студентів критичного підходу до інформації, що міститься в письмових джерелах.



Спосіб навчання: аудиторний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Курс спирається на цикл дисциплін методологічного та історіографічного змісту, що викладалися на бакалавраті у межах сертифікатної приграми з юдаїки.

Зміст дисципліни: Курс присвячено етнічній і політичній історії юдеїв-прозелітів тюркського походження в добу раннього Середньовіччя, відомих під традиційною назвою "хозари". Мета курсу - показати історію юдейських громад Східної Європи та Північного Кавказу в період існування Хозарського каганату - першої імперії на заході Євразійського степу напередодні виникнення давньоруської держави. Умовно курс поділяється на дві частини: доюдейську та юдейську історію хозар. Важливе місце у викладанні курсу приділено питанням джерелознавчої бази та історіографії цієї проблематики. Курс розраховано не лише на тих, хто цікавиться історією юдейських громад Східної Європи, а й на тих, хто прагне глибше познайомитися з питаннями передісторії Русі, історії ранньосередньовічної Візантії та номадів Євразійського степу.


Рекомендована література: 1. ДЖЕРЕЛА

Мовсэс Каланкатуаци. История страны Алуанк. - Ереван, 1984. - 258 с.
Повість врем”яних літ. Літопис (за Іпатським списком). - Київ, 1990. -558 с.

2. МОНОГРАФІЇ, СТАТТІ
Бубенок О. Б. Прозелиты в Хазарском каганате: исторический обзор по вопросу позиций иудаизма в хазарском обществе // Українська орієнталістика: спеціальний випуск з юдаїки. – Київ, 2011. – С. 124-153.
Бубенок О. Б. До питання про історичну долю хозар Північно-Східного Причорномор’я // Східний світ. – 2017. — № 4. – С. 5—17.
Бубенок О. Б. Хозарознавчі дослідження в Інституті сходознавства ім. А. Ю. Кримського Національної академії наук України (До 100-річчя НАНУ) // Східний світ. – 2018. — № 4. – С. 5—14.
Бубенок О. Б. Мадяри і хозари у Північному Причорномор’ї // Українсько-угорські етюди. – Львів, 2019. – Вип. 3. – С. 77-108.
Бубенок О. Б. Хозари в історії Східної Європи. – Київ: Інститут сходознавства ім. А. Ю. Кримського НАНУ, 2019. – 316 с.
Бубенок О. Хозари на західних теренах Великого степу // Історія цивілізації. Україна./ упорядник О. є. Черненко. – Т. 2. Від Русі до Галицького князівства (900-1256).- Харків: Фоліо, 2021. – С. 462-493.
Кашовская Н. В. Иудейский прозелитизм на Боспоре. Иранцы в иудейськой общине // Українська орієнталістика: спеціальний випуск з юдаїки. – Київ, 2011. – С. 188-224.
Кримський А. Ю. Історія хазар / Упорядники: Бубенок О. Б., Хамрай О. О., Черноіваненко В. В. – Київ: Інститут сходознавства ім. А. Ю. Кримського НАНУ, 2018. – 216 с.
Михеев В. К. Подонье в составе Хазарского каганата. - Харьков, 1985. -148 с.
Толочко П. П. Кочевые народы степей и Киевская Русь. - Киев, 1999. -200 с.



Форми та методи навчання: лекції, семінарські заняття, самостійна робота.

Методи й критерії оцінювання: рейтингове оцінювання за 100-бальною системою: поточний контроль - 70 балів (опитування, виступи на семінарах, індивідуальне письмове завдання); підсумковий контроль - 30 балів (залік).

Мова навчання: українська