НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 315014

Назва:

Макроекономіка



Анотація: Курс з циклу нормативних фундаментальних дисциплін. Розкриваються механізми функціонування національної економіки на основі вивчення сучасних макроекономічних теорій‚ а також міжнародного та вітчизняного досвіду реалізації макроекономічної політики. Висвітлюються пізнавальна та практична функції макроекономічної теорії‚ її категорійний та понятійний апарат‚ сутність основних макроекономічних індикаторів‚ а також їхні взаємозв’язки в базових макроекономічних моделях‚ які застосовуються при формуванні принципів, цілей та інструментів макроекономічної політики. Ознайомлює з основними формами та методами сучасної макроекономічної політики України‚ актуальними проблемами макроекономічної політики окремих країн та міжнародних організацій.

Тип дисципліни: нормативна

Рік навчання: 2

Семестр: 3

Кількість кредитів: 5

Форма контролю: екзамен

Викладач(і): Бажал Ю.М. д.е.н., проф.

Результати навчання: Результати навчання (Р)
1. Розуміти принципи економічної науки, особливості функціонування економічних систем.
2. Знати та використовувати економічну термінологію, пояснювати базові концепції макроекономіки.
3. Застосовувати економіко- математичні методи та макроекономічні моделі для постановки і вирішення проблемних економічних задач.
4. Пояснювати макроекономічні явища та моделі з погляду фундаментальних принципів і знань, розроблених економічною наукою.
5. Ідентифікувати джерела та розуміти методологію визначення та класифікації соціально-економічних даних, вміння збирати та аналізувати необхідну інформацію.
6. Вміти використовувати нормативні та статистичні дані, надавати аргументацію, критично оцінювати логіку та формувати висновки з наукових та аналітичних текстів з
макроекономіки.
7. Використовувати інформаційні та комунікаційні технології для вирішення поставлених навчальних завдань, підготовки кейсів та виступів на колоквіумах та наукових конференціях.


Спосіб навчання: аудиторний, дистанційний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: "Макро- і мікроекономічне моделювання"‚ "Макроекономічний аналіз"

Зміст дисципліни: Метою дисципліни є формування у студентів здатності розуміти теорію та методи сучасної макроекономічної науки, природу та зміст основних макроекономічних категорій та індикаторів макроекономічного аналізу окремих країн та України, науково інтерпретувати базові принципи та інструменти сучасних економічних політик, виконувати міждисциплінарний аналіз макроекономічних явищ і проблем з врахуванням ризиків та можливих соціально-економічних наслідків. Завдання дисципліни: навчити студентів розуміти принципи макроекономічної науки та теоретичні основи і особливості макроекономічної політики України та інших країн, уміти виконувати міжнародний порівняльний макроаналіз економіки України, виявляти знання сучасних макроекономічних проблем України та інших країн, пояснювати макроекономічні та соціальні процеси і явища на основі теоретичних моделей, аналізувати і змістовно інтерпретувати отримані результати, самостійно виявляти проблеми макроекономічного характеру при аналізі конкретних ситуацій, пропонувати способи їх вирішення.


Рекомендована література:
РЕКОМЕНДОВАНІ ДЖЕРЕЛА

Базові підручники та класичні твори:

Манків Н. Г. Макроекономіка / Пер. з англ. 4-го видання (2000 р.). - К.: Основи‚ 2000.
Мікроекономіка і макроекономіка: Підруч. для студентів екон. спец. закл. освіти: У 2 ч. / За заг. ред. С. Будаговської. - К.: Основи, 1998 (і подальші перевидання).
Mankiw N.G. Macroeconomics. 8th edition, 2014.
{ http://www.econpage.com/302/mankiw.pdf }
Mankiw N.G. Macroeconomics. 11th edition, 2022.
{ https://store.macmillanlearning.com/us/product/Macroeconomics/p/1319263909 }

Література для самостійної роботи
Аналітична економія: макроекономіка і мікроекономіка: Навчальний посібник.: У 2кн., Кн.1. Макроекономіка. 4-те., випр. і доп./ За ред. С. Панчишина і П Островерха. - К.: Знання, 2006.
Макроекономіка: базовий курс [Електронний ресурс] : навч. посіб. / [проф. І.Й. Малий, проф. І.Ф. Радіонова, доц. Т.Ф. Куценко, доц. Н.В. Федірко та ін.] - К. : КНЕУ, 2016.
Аджемоглу Д., Робінсон Д. Чому нації занепадають? Походження влади, багатства і бідності / пер. О. Дем'янчук. К.: Наш Формат, 2016.
Аслунд А. Розбудова капіталізму : Трансформації в країнах колишнього Радянського блоку / Перекл. з англ. - К.: Дух і Літера, 2003.
Бажал Ю.М. Економічна теорія технологічних змін. - К.: Заповіт‚ 1996
Бальцерович Л. Свобода і розвиток : Економіка вільного ринку / Пер. з польської. - Львів, 2000.
Геєць В. М. Феномен нестабільності - виклик економічному розвитку. НАН України, ДУ
"Інститут економіки та прогнозування НАН України". - Київ: Академперіодика, 2020.
Колодко, Гжегож В. Глобалізація і перспективи розвитку постсоціалістичних країн. - К.: Осн. цінності, 2002.
Майєр Д.М., Раух Д.Е., Філіпенко А. Основні проблеми економіки розвитку. - К.: Либідь, 2003.
Мишкін Ф.С. Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків / Пер. з англ. - К., Основи, 1998.
Райнерт, Ерік, С. (2008; 2019 видання українською). Як багаті країни стали багатими... І чому бідні країни залишаються бідними. Київ, САММИТ-КНИГА.
Національний банк і грошово-кредитна політика: Підручник. - К.: КНЕУ, 1999. Стігліц Дж. Глобалізація та її тягар: Пер з англ..-К.:Вид.дім "КМ Академія", 2003.
Шаров О. М. Грошова глобалізація. Історіософський трактат з питань геоекономічного поширення грошових відносин : монографія. НАН України, ДУ "Інститут економіки та прогнозування НАН України". - Київ : Парлам. вид-во, 2020.
Mazzucato M. (2013). The Entrepreneurial States. Debunking Public vs. Private Sector Myths. London, Anthem Press.
Національний банк України https://bank.gov.ua/control/portalmap (особливо рубрика "Статистика")
Національний банк України. Інфляційний звіт, липень 2023 року.
{https://bank.gov.ua/ua/news/all/inflyatsiyniy-zvit-lipen-2023-roku}.
Державна служба статистики України https://www.ukrstat.gov.ua/ => Мапа сайту => Статистична інформація => Макроекономічна статистика. Національні рахунки.
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/eurostat/home/ - European Statistics
Програма діяльності Кабінету Міністрів України (постанова Кабінету Міністрів України від 29.09.2019 № 849, затверджено Верховною Радою України 4 жовтня 2019 р. {www.kmu.gov.ua
› diyalnist › programa-diyalnosti-uryadu}
Національна економічна стратегія на період до 2030 року. Затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2021 р. №179
Центр Разумкова. Щорічні аналітичні підсумки і прогнози.
{http://razumkov.org.ua/vydannia/shchorichni-analitychni-pidsumky-i-prohnozy} .
Інші аналітичні матеріали Центру щодо макроекономічних проблем.
Аналітична інформація щодо макроекономічних проблем з Інтернету та наукових публікацій.


Форми та методи навчання: лекції, семінарські заняття, самостійна робота

Методи й критерії оцінювання: ВИМОГИ І КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ Відвідування семінарів та активність 0,5-1 (Присутність на семінарському занятті, усна демонстрація виконання домашнього завдання, участь в обговоренні: запитання, репліки). Відповідь на питання домашнього завдання на семінарі. 0,5-1 (Змістовна і повна відповідь на питання домашнього завдання, яка обсягом більша за репліку і демонструє опанування відповідного матеріалу). Підготовка домашніх завдань 0,5-1 (Повнота, самостійність та змістовність письмових відповідей на домашні завдання). Контрольна робота 0-10 (Контрольна робота у вигляді тесту з 10-ти питань, за правильну відповідь надається один бал). Кейс макроекономічного аналізу 1-10 (Максимальний бал отримує кейс, який відповідає поставленому завданню, демонструє належний рівень знань і розуміння щодо обраного студентом предмету кейсу, зміст кейсу логічно структурований та аргументований, студент демонструє знання з курсу та здатність обґрунтовувати власну позицію). Виступ на панельному колоквіумі 1-2 (Правильне розкриття теми виступу, його змістовність, логічна і фахова аргументація). Екзамен 0-30 (Екзамен у вигляді тесту з 15-ти питань, за правильну відповідь надається два бали). Заохочувальні бали за участь в наукових заходах кафедри, гостьових лекціях, участь в студентських наукових конференціях. 1-2 (Повнота участі - повна чи фрагментарна участь у заході. Тип участі - пасивна, активна участь (виступ у дискусії, виступ з доповіддю, публікація тез)). Мінімальний пороговий рівень оцінки за роботу в семестрі, який дає допуск до екзамену - 30 балів. У разі отримання семестрової оцінки 29 балів і нижче студент зобов'язаний повторно вивчити дисципліну. Перерахунок рейтингових показників нормованої 100-бальної університетської шкали оцінювання в національну 4-бальну шкалу та шкалу ЕСТS.

Мова навчання: українська, англійська