НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 315066

Назва:

Екологічна економіка



Анотація: Мета навчальної дисципліни полягає у формуванні у студентів фахових компетентностей та результатів навчання на основі опанування ними змісту програмного курсу, а саме: теоретичних та прикладних питань екологічної економіки, як самостійного наукового напряму, що досліджує закономірності взаємодії екосистем, соціума та формування економічних відносин в умовах екологічних обмежень. Виходячи з існуючих реалій необхідно враховувати деструктивні зміни компонентів природного середовища, технологічну недосконалість переважної частини виробництва продукції, застарілість виробничої та соціальної інфраструктури, існуючі моделі екологічно збалансованої економіки та можливі засоби комплексного вирішення проблем сталого розвитку. При цьому слід використовувати регіональний підхід, що грунтувався б в кожному окремому випадку на врахуванні специфіки сукупності передумов господарського розвитку та економічної вартості природно-ресурсного потенціалу, цінності екологічних активів. В зв’язку із повномасштабним військовим вторгненням рф змінилася структура всього господарського комплексу країни, його ресурсозабезпечення, соціальні і економічні зв’язки між національними та іноземними суб’єктами господарювання, що суттєво вплинуло на ефективність економіки. В зв’язку з цим спеціалізована програма даного курсу повинна враховувати вказані особливості при обгрунтуванні заходів з модернізації економіки. Використання в навчальному процесі вищої школи інноваційної складової у природокористуванні буде сприяти формуванню у студентів екологічного світогляду, що в майбутньому дозволить вирішити еколого-економічні та соціальні проблеми нашої країни.

Тип дисципліни: вибіркова

Рік навчання: 3

Семестр:

Кількість кредитів: 3

Форма контролю: Теза

Викладач(і): Мірошниченко В.В., к.е.н., доцент

Результати навчання: Загальні компетентності
ЗК1. Здатність реалізувати свої права і обов’язки як члена суспільства, усвідомлювати цінності громадянського (демократичного) суспільства та необхідність його сталого розвитку, верховенства права, прав і свобод людини і громадянина в Україні.
ЗК2. Здатність зберігати моральні, культурні, наукові цінності та примножувати досягнення суспільства на основі розуміння історії та закономірностей розвитку предметної області, її місця у загальній системі знань про природу і суспільство та у розвитку суспільства, техніки і технологій, використовувати різні види та форми рухової активності для активного відпочинку та ведення здорового способу життя.
ЗК4. Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях.
ЗК7. Навички використання інформаційних і комунікаційних технологій.
ЗК8. Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел.
ЗК9. Здатність до адаптації та дій в новій ситуації.
ЗК13. Здатність діяти соціально відповідально та свідомо.
Спеціальні (фахові, предметні) компетентності
СК1. Здатність виявляти знання та розуміння проблем предметної області, основ функціонування сучасної економіки на мікро-, мезо-, макро- та міжнародному рівнях.
СК3. Розуміння особливостей провідних наукових шкіл та напрямів економічної науки.
СК4. Здатність пояснювати економічні та соціальні процеси і явища на основі теоретичних моделей, аналізувати і змістовно інтерпретувати отримані результати.
СК5. Розуміння особливостей сучасної світової та національної економіки, їх інституційної структури, обґрунтування напрямів соціальної, економічної та зовнішньоекономічної політики держави.
СК7. Здатність застосовувати комп’ютерні технології та програмне забезпечення з обробки даних для вирішення економічних завдань, аналізу інформації та підготовки аналітичних звітів.
СК8. Здатність аналізувати та розв’язувати завдання у сфері економічних та соціально-трудових відносин.
СК11. Здатність обґрунтовувати економічні рішення на основі розуміння закономірностей економічних систем і процесів та із застосуванням сучасного методичного інструментарію.
СК12. Здатність самостійно виявляти проблеми економічного характеру при аналізі конкретних ситуацій, пропонувати способи їх вирішення.
СК13. Здатність проводити економічний аналіз функціонування та розвитку суб’єктів господарювання, оцінку їх конкурентоспроможності.
СК14. Здатність поглиблено аналізувати проблеми і явища в одній або декількох професійних сферах з врахуванням економічнихризиків та можливих соціально-економічних наслідків.
Програмні результати навчання
ПР1. Асоціювати себе як члена громадянського суспільства, наукової спільноти, визнавати верховенство права, зокрема у професійній діяльності, розуміти і вміти користуватися власними правами і свободами, виявляти повагу до прав і свободінших осіб, зокрема, членів колективу.
ПР2. Відтворювати моральні, культурні, наукові цінності, примножувати досягнення суспільства в соціально-економічній сфері, пропагувати ведення здорового способу життя.
ПР3. Знати та використовувати економічну термінологію, пояснювати базові концепції мікро- та макроекономіки.
ПР4. Розуміти принципи економічної науки, особливості функціонування економічних систем.
ПР5. Застосовувати аналітичний та методичний інструментарій для обґрунтування пропозицій та прийняття управлінських рішень різними економічними агентами (індивідуумами, домогосподарствами, підприємствами та органами державної влади).
ПР7. Пояснювати моделі соціально-економічних явищ з погляду фундаментальних принципів і знань на основі розуміння основних напрямів розвитку економічної науки.
ПР10. Проводити аналіз функціонування та розвитку суб’єктів господарювання, визначати функціональні сфери, розраховувати відповідні показники які характеризують результативність їх діяльності.
ПР11. Вміти аналізувати процеси державного та ринкового регулювання соціально-економічних і трудових відносин.
ПР12. Застосовувати набуті теоретичні знання для розв’язання практичних завдань та змістовно інтерпретувати отримані результати.
ПР13. Ідентифікувати джерела та розуміти методологію визначення і методи отримання соціально-економічних даних, збирати та аналізувати необхідну інформацію, розраховувати економічні та соціальні показники.
ПР15. Демонструвати базові навички креативного та критичного мислення у дослідженнях та професійному спілкуванні.
ПР16. Вміти використовувати дані, надавати аргументацію, критично оцінювати логіку та формувати висновки з наукових та аналітичних текстів з економіки.
ПР19. Використовувати інформаційні та комунікаційні технології для вирішення соціально-економічних завдань, підготовки та представлення аналітичних звітів.
ПР20. Оволодіти навичками усної та письмової професійної комунікації державною та іноземною мовами.
ПР21. Вміти абстрактно мислити, застосовувати аналіз та синтез для виявлення ключових характеристик економічних систем різного рівня, а також особливостей поведінки їх суб’єктів.
ПР22. Демонструвати гнучкість та адаптивність у нових ситуаціях, у роботі із новими об’єктами, та у невизначених умовах.
ПР23. Показувати навички самостійної роботи, демонструвати критичне, креативне, самокритичне мислення.
ПР24. Демонструвати здатність діяти соціально відповідально та свідомо на основі етичних принципів, цінувати та поважати культурне різноманіття, індивідуальні відмінності людей.

Спосіб навчання: аудиторний, дистанційний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: економічний розвиток, інноваційна модель економічного розвитку, національна інноваційна система, інноваційне підприємництво, правове забезпечення інноваційної діяльності

Зміст дисципліни: Тема 1. Предмет та завдання курсу «Екологічна економіка» Тема 2. Еколого-економічні вчення: етапи, напрями, школи Тема 3. Економічний зміст процесів порушення природного середовища Тема 4. Управління процесами екологізації Тема 5. Державна екологічна політика України Тема 6. Розвиток екологічно орієнтованих підприємств в Україні


Рекомендована література: Основна література:
1. Конституція України: Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 р. – К., 1997. – 80с.
2. Закон України “Про охорону навколишнього природного середовища” від 25 червня 1991 року // Відомості Верховної Ради України. – 1991. - № 28. – С. 387.
3. Концепція сталого розвитку України // Світ. – 1997. - № 12. – 22с.
4. Базилевич В., Вальтер Д., Хартманн В., Купалова Г. та ін. Глосарій зеленого бізнесу: українсько-німецько-російсько-англійський. - К.: Знання, 2010. – 518с.
5. Буркинський Б.В. “Зелена” економіка крізь призму трансформаційних зрушень в Україні. – Одеса, 2011. – 348 с.
6. Білявський Г. О. Екологія (теорія та практикум) / Г. О. Білявський, Л. І. Бутченко. - Видання третє. – К. : Лібра, 2006. – 368 с.
7. Бойчук Ю.Д., Солошенко Е.М., Бугай О.В. Екологія і охорона навколишнього середовища: Навчальний посібник: Суми ВТД «Університетська книга», 2007. – 316 с.
8. Борщук Є.М., Загорський В.С. Екологічні основи економіки: Навч.посібник.- Львів: «Інтелект-Захід».- 2005.- 312 с.
9. Гаврилишин Олег. Капіталізм для всіх чи капіталізм для обраних? Розбіжні шляхи посткомуністичних перетворень. – Переклад з англ. – К.: Вид.дім “Києво-Могилянська академія”, 2007. – 384с.
10. Гринів Л.С. Екологічна економіка: Навч. посіб. – Львів: «Магнолія 2006», 2015. – 360 с.
11. Гюнтер Паулі. Синя економіка: 10 років, 100 інновацій, 100 мільйонів робочих місць. Фонд: Богдана Гаврилишина, 2012. - 353 с.
12. Добровольський В.В. Основи теорії екологічних систем: Навчальний посібник .- К: ВД «Професіонал»,2005.- 272 с.
13. Екологічне підприємництво: Навч. посіб. /В.Я. Шевчук, Ю.М. Саталкін, В.М. Навроцький та ін. – К.: Мета, 2001. – 191 с.
14. Економіка природокористування : підручник / О. І. Фурдичко, Л. О. Мармуль, В. О. Малєєв, Ю. В. Пилипенко. – К. : Аграрна освіта, 2009. – 256с.
15. Макарова Н. С. Економіка природокористування: навч. посібник / Н. С. Макарова, Л. Д. Гармідер, Л. В. Михальчук. – К. : Центр учбової літератури, 2007. – 232 с.
16. Мельник Л.Г. Екологічна економіка: Підручник. – Суми: ВТД «Університетська книга», 2006. – 367 с.
17. Менеджмент якості довкілля: Монографія. – Рівне: НУВГП, 2006. – 350с.
18. Оптимізація природокористування. В 5 томах. Навч.посібник.- Дорогунцов С.І., Муховіков А.М., Хвесик М.А. – Т.1. Природні ресурси: еколого-економічна оцінка.- К.:Кондор,2004.
19. Основи екології. Екологічна економіка та управління природокористуванням : підручник / За ред. Л. Г. Мельник та М. К. Шапочки. – Суми : ВТД «Університетська книга», 2005. – 759 с.
20. Фізична економія: нові моделі сталого розвитку : Монографія / Гринів Лідія Святославівна, Львів., «Ліга-прес», 2016. – 425 с.
21. Долина Л.Ф. Стандартизація та метрологія у сфері охорони довкілля: Навч.посібник.- К.:Знання,2007.-199 с.
22. Некос В.Ю., Максименко Н.В.,Владимирова О.Г.,Шевченко А.Ю. Нормування антропогенного навантаження на навколишнє природне середовище.- Х.:ХНУ ім.В.Н.Каразіна, 2007.-288 с.
23. Ноосферогенез і гармонійний розвиток / Шевчук В.Я., Білявський П.О., Саталкін Ю.М., Навроцький В.М. – К., 2002.
24. Джигирей В.С. Екологія та охорона навколишнього природного середовища: Навч.пос. – К.:Тов. «Знання», КОО,2007.- 422с.
25. Екологія людини / О. М. Микитюк, О. З. Злотін, В. М. Бровдій [і ін.]. – Харків : «ОВС», 2004. – 254 с.
26. Регіональна економіка та природокористування./ За ред. А.П.Голікова.- К.:Центр учбової літератури, 2009.- 352 с.
27. Семиноженко В.П.,Канило П.М., ОстапчукВ.М., Ровенський О.І. Енергія.Екологія.Майбутнє.-Х.:Прапор,2003.-464 с.
28. Сонько С.П. Концепція сталого розвитку та її методологічна дискусійність./Регіональна економіка. №4,2003.-С.13-28.
29. Тарасова В.В. Екологічна статистика. Підручник. – К.: Центр учбової літератури, 2008.-392 с.
30. Туниця Т.Ю. Збалансоване природокористування: національний і міжнародний контекст.- К.:Знання,2006. – 300с.
Додаткова:
31. Відповідальна економіка: Науково-популярний альманах. – 2009. – Вип.1. – 144 с.
32. Глобальний договір: корпоративне громадянство у світовій економіці. – К.: Секретаріат мережі Глобального договору в Україні. - 2008. – 6 с.
33. Гура А. Зелена економіка: сутність, чинники та перспективи розвитку в Україні / А. Гура, Т. Гуцан. // Збірник наукових праць Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди «Економіка». – 2017. – №17.
34. Законодавче та нормативно-правове стимулювання підвищення ефективності використання енергетичних ресурсів у провідних зарубіжних країнах. Відділ інформаційно-аналітичного забезпечення зарубіжною інформацією ВП НТЦЕ ДП «НЕК «Укренерго». К., 2016. – 84 с.
365 Економічна теорія: Політекономія. Підручник / За ред. В.Д. Базилевича. – 7-ме вид. – К.: Знання-Прес, 2008.
36. Економічна теорія : підручник / В.Д. Лагутін, Ю.М. Уманців, Т.А. Щербакова та ін. ; за заг. ред. В.Д. Лагутіна. – Київ : Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2017. – 608 с.
37. Історія економічних учень: Підручник у 2-х частинах. - 3-те вид. / За ред. В.Д. Базилевича. – К.: Знання, 2006.
38. Квач Я. «Зелена економіка»: можливості для України / Я. Квач, К. Фірсова, О. Борісов. // Миколаївський національний університет імені В.О. Сухомлинського. – 2015. – №6. – С. 52–56.
39. Купалова Г.І. Теорія економічного аналізу: Навч. посіб. – К.: Знання, 2008. – 639 с.
40. Макроекономіка: Підручник / За ред. В.Д.Базилевича. (Класичний університетський підручник) – 4-те вид. – К.: Знання, 2008.
41. Манів З.О., Луцький І.М., Манів С.З. Регіональна економіка. – Львів: «Магнолія 2006», 2008.- с. 640.
42. В. В. Мірошниченко. Екологізація навчального процесу у вищих навчальних закладах України / Матеріали міжнародної науково-практичній конференції «Теоретичні аспекти та практичні проблеми управління, економіки та природокористування в Україні». К.: Таврійський національний університет ім. В.І.Вернадського, 13 грудня 2017 року.
43. Мірошниченко В.В., Тьорло В.О. Парадигма формування зеленої економіки в Україні // Інноваційні ідеї в економічній науці: пошуки вирішення сучасних проблем (2018): матер. наук.-практ. конф. 19-20 квітня 2018 р. / Нац. ун-т “Києво-Могилянська академія”, каф. економічної теорії, наук.-навч. центр “Інноваційна лабораторія” НаУКМА. – Київ: Знання України, 2018. – С. 77 – 78.
44. Мірошниченко В. В., Тьорло В. О. Проблеми становлення зеленої економіки в Україні // Наукові записки НаУКМА. Економічні науки. К., 2018. – С. 83 – 88.
45. Мірошниченко В. В. Проблеми розвитку енергетики України в контексті сучасних екологічних викликів / Інноваційні ідеї в економічній науці: пошуки вирішення сучасних проблем (2019): матер. наук.-практ. конф. 11-12 квітня 2019 р. / Нац. ун-т “Києво-Могилянська академія”, каф. економічної теорії, наук.-навч. центр “Інноваційна лабораторія” НаУКМА. – Київ: Знання України, 2019.
46. Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини: Закон України від 12.02.2015 р. № 191-VIII // Відомості Верховної Ради, 2014, № 20-21, ст.721
47. Про пріоритетні напрями інноваційної діяльності в Україні: Закон України від 16.10.2012 № 5460-VI // Відомості Верховної Ради України, 2012, № 19-20, ст.166
4 8 . Про схвалення Національної стратегії управління відходами в Україні до 2030 року [Електронний ресурс] // Урядовий портал. – 2017. – Режим доступу до ресурсу: https://www.kmu.gov.ua/ua/npas/250431699.
49. Розпорядження "Про затвердження Національного плану управління відходами до 2030 року" [Електронний ресурс] // Кабінет Міністрів України. – 2019. – Режим доступу до ресурсу: https://www.kmu.gov.ua/ ua/npas/pro-zatverdzhennya-nacionalnogo-planu-upravlinnya-vidhodami-do-2030-roku?fbclid=IwAR2qQSadRbXxSHeGU q1ulkTzBsEVYVxm8-l_HcMemlW242ObfmSqQ5r9nE.
50. Стігліц Джозеф. Глобалізація та її тягар: Пер. з англ. - Вид.дім “Києво-Могилянська академія”, 2003. – 252с.
51. Тьорло В.О., Мірошниченко В.В. Модернізація господарства України за принципом зеленої економіки //Проблеми модернізації України: матер. наук.-практ. конф. 29 листопада 2018 р. / МАУП. – К.: ДП “Видавничий дім “Персонал”, 2018. – С. 186 – 187.
52. В. О. Тьорло, В. В. Мірошниченко. Удосконалення екологічної підготовки фахівців економічних спеціальностей у недержавних навчальних закладах України //Проблеми модернізації України: матер. наук.-практ. конф. 11 квітня 2019 р. / МАУП. – К.: ДП “Видавничий дім “Персонал”, 2019. – С. 315 – 317.
53. Allen C. A guidebook to the Green Economy / C. Allen, S. Clouth. // UNDESA. – 2012.
54. Green economy roadmap // International chamber of commerce. – 2012. – №213.
55. Building an Equitable Green Economy [Електронний ресурс] // Danish 92 Group. – 2012. – Режим доступу до ресурсу:
https://sustainabledevelopment.un.org/index.php?page=view&type=400&nr=660&menu=1515.
56. Green Growth, Resources and Resilience Environmental Sustainability in Asia and the Pacific // ESCAP. . 2012.
57. Kasztelan A. Green growth, green economy and sustainable development: terminological and relational discourse / Armand Kasztelan. // Prague Economic Papers. . 2017.
58. Framework Act on Low Carbon, Green Growth [Електронний ресурс] // International Energy Agency. – 2010. – Режим доступу до ресурсу:
https://www.iea.org/media/pams/korea/PAMs_Korea_ActonLowCarbonGreenGrowth_2010.pdf.
59. Towards green growth // OECD. . 2011.
60. Ulrich von Weizsa.cker E. Come On! Capitalism, Short-termism, Population and the Destruction of the Planet / E. Ulrich von Weizsa.cker, A. Wijkman., 2017. . 220 с.
61. Endl A. National Sustainable Development Strategies . What Future Role with Respect to Green Economy? / A. Endl, M. Sedlacko. // European Sustainable Development Network. . 2012.
62. Inclusive Green Growth The Pathway to Sustainable Development // The World Bank. . 2012.
63. Principles for the Green Economy. // earthsummit2012. . 2012.
64. Report on Green Transformation in Ukraine. // EaPGREEN. . 2016.
65. Potapenko V. Green modernization of UkraineЃfs economy: analysis of barriers and drivers based on interviewing of the companies / Potapenko V., Khlobystov Y, Kornatowski R., 2017. . „R. 50-56.
66. Agenda 21, 1992 United Nations Conference on Environment and Development. Rio de Ganeiro (United Nations) A conf. 151/4.
67. Ecotaxation / Edited by T. OЃfRiordan. . London, UK: Earthcan Publications, 1997. . 338 p.
68. Environmental Policy in Europe: Industry, Competition and the Policy Process / Edited by F. Leveque. . Cheltenham, UK: Edward Elgar, 1996. . 218 p.
69. Environmentally Significant Consumption / Edited by P.C. Stern, T. Dietz, V.W. Ruttan et al. . Washington, DC.: National Academy Press, 1997. . 143 p.
70. Goodstein E.S. Economics and the Environment. . New York: John Wiley & Sons, INC., 2002. . 545 p.
71. Human Ecology, Human Economy: Ideas for an Ecollogically Sustainable Future / Edited by M. Diesendorf and C. Hamilton. . St Leonards, Australia: Allen & Unwin, 1997. . 378 p.
72. Odum H.T. Environmental Accounting: Energy and Environmental Decision Making. . New York: John Wiley & Sons, INC., 1996. . 370 p.
73. State of Environment in Ukraine for 1998: National Report. . Kyiv: Ministry for Environmental Protection and Nuclear Safety of Ukraine, 1998. . 194 p.
Інтернет-ресурси:
Законодавство України
1. www.rada.kiev.ua
2. www.liga.net
3. www.nau.kiev.ua
4. www.uapravo.net
Статистика
5. www . ukrstat . gov . ua – Держ. служба статистики України (існують посилання на статистичні ресурси країн світу).
6. www . bank . gov . ua – Національний банк України (існує журнал Вісник НБУ у вільному доступі).
7. www . ecb . int – Європейський центр. банк (існують посилання на сайті всіх центр. банків країн ЄС та країн світу).
Економіка України
8. // portal . rada . gov . ua – офіційний сайт Верховної Ради.
9. www . kmu . gov . ua – Урядовий портал.
10. www . me . gov . ua – Міністерство економічного розвитку і торгівлі України.
11. www . minfin . gov . ua – Міністерство фінансів України.
12. www . mfa . gov . ua – Міністерство закордонних справ України.
13. www . sfs . gov . ua – Державна фіскальна служба України.
14. www . dir . gov . ua – Державний центр інформаційних ресурсів України.
Україна – ЄС
15. www . delukr . cec . eu . int – представництво Європейської комісії в Україні.
16. www . coe . kiev . ua – Центр інформації та документації Ради Європи в Україні.
17. www . eurolib . kiev . ua – Центр європейської документації.
18. // old.europexxi.kiev.ua
19.//europa.eu
20.www.eurunion.org
21.www.euro-emu.co.uk
Україна – СОТ
22. www . wto . in . ua
23.www.wto.org
24. www.wto.ru
25.www.inservice.ru
Газети, журнали
26. www . investgazeta . net – Інвестгазета.
27. www . zerkalo - nedeli . com – «Дзеркало тижня».
28.www.ft.com. – Financial Times
29.www.euromoney.com – Euromoney
30.www.thebanker.com – The Banker
31.www.gfmag.com – Global Finance
32. economic - policy . org – журнал
33. www . doaj . org – більше ніж 2000 журналів за різними галузями знань у вільному доступі.
34. www . blackwellpublishing . com , www . blackwell - synergy . com – велика кількість іноземних журналів.
Бібліотеки
35. www . nbuv . gov . ua – Бібліотека ім. Вернадського
36. www . nlu . org . ua – Національна бібліотека України ім. Ярослава Мудрого
37. // ideas . repec . org – бібліографічна база даних по економічним наукам (200 000 повнотекстових документів)
38. www . sciencedirect . com – одна з найкрупніших наукових бібліотек світу
39.// highwire . stanford . edu – Бібліотека Стенфордського унів-ту – 1,1тис. журналів, 1,5 млн повнотекстових статей.
Книжкові Інтернет-магазини
40. www . cul . com . ua – найбільший роздрібний Інтернет-магазин навчальної літератури за цінами видавництв.
41. www . bookshop . ua
42. www . books . com . ua

Форми та методи навчання: лекції, семінари, самостійна робота

Методи й критерії оцінювання: УМОВИ НАВЧАЛЬНОГО РЕЙТИНГУ з навчальної дисципліни Робота в семестрі 72 Теза 28 Разом 100

Мова навчання: українська