НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 315341

Назва:

Філософія



Анотація: Курс "Філософія" викладається у 3 семестрі та розрахований на 14 навчальних тижнів. Вивчення курсу передбачає аудиторну (лекції - 30 год.; семінари - 22 год.) і самостійну роботу (98 год.). Загальна кількість годин, відведених на опанування дисципліни - 150 (5 кредитів ЄКТС). Лекційний курс розрахований на ознайомлення студентів з основними ідеями, проблемами та типами філософського мислення в минулому і в сучасності. У лекціях здійснюється з'ясування специфіки філософського мислення і знання, зв'язку філософії з іншими духовними формами; аналіз проблематики основних розділів філософської теорії та засвоєння студентами понятійного змісту філософського тезаурусу; ознайомлення студентів з еволюцією трактування основних філософських проблем, з епохальними особливостями філософського мислення та внеском знаменитих філософів різних епох до скарбниці філософської думки. Метод проведення семінарських занять включає: тезисний виклад суті проблеми, коментування текстів, вільний обмін думками, дискусію. Семінарські заняття спрямовано на осмислене залучення ключових філософських понять до активного словника студентів, опанування ними елементарними навиками теоретичного мислення та здатністю коментувати й інтерпретувати першоджерельні філософські тексти. Мета лекцій і семінарів - сприяти розвитку аргументованого критичного мислення, навичок філософської рефлексії різних аспектів людського життя.

Тип дисципліни: нормативна

Рік навчання: 3

Семестр: осінній

Кількість кредитів: 5 (загальна кількість годин - 150год.; аудиторні години - 52 год.; лекції - 30 год.; семінарські заняття - 22 год.; самостійна робота - 98 год.)

Форма контролю: екзамен

Викладач(і): Юринець Я.І., ст. викладач

Результати навчання: Метою курсу "Філософія" є вироблення уявлень про сутність філософії та її місце в системі культури, ознайомлення з проблематикою онтології, антропології, соціальної філософії та філософії історії, етики та естетики, теорії пізнання, а також з головними етапами розвитку філософської думки.
Курс "Філософія" є важливою складовою гуманітарної та соціально- економічноїпідготовки бакалаврів до фахової діяльності.
Він сприяє:
- розумінню сутності філософії та її ролі в історії культури, специфіки взаємин філософії з іншими формами духовного життя людства (релігією, наукою, мистецтвом тощо);
- знанню основних етапів розвитку світової філософської думки та сутності поглядів видатних філософів античності, європейського середньовіччя, Нового часу, німецької класичної філософії, сучасної філософії;
- знанню вітчизняної філософської традиції;
- розумінню сутності і специфіки наукових, філософських картин світу;
- оволодінню проблематикою основних філософських дисциплін;
- формуванню цілісного уявлення про сутність людини та її місце у світі;
- оволодінню основними етичними категоріями, розумінню сутності моральнихобов'язків людини;
- формуванню цілісного уявлення про естетичні цінності та їх роль у творчій самореалізації людини, розумінню ролі мистецтва у людській життєдіяльності;
- розумінню історичності людського буття, багатоманітності культур і цивілізацій;
- знанню основних етапів розвитку науки та критеріїв науковості, розумінню ролінауки в розвиткові цивілізації, сутності і значущості наукової раціональності;
- знанню методів і форм наукового пізнання;
- знанню сучасної наукової літератури предмета.


Спосіб навчання: аудиторний

Зміст дисципліни: Що таке філософія? Філософія в стародавньому світі. Філософія доби середньовіччя і Відродження. Європейська філософія Нового часу. Проблема буття. Пізнання й істина. Свідомість і мислення. Філософська антропологія. Моральні проблеми людського існування. Естетичні аспекти людського існування. Соціальна філософія. Філософія історії і культури. Основні напрями філософії ХХ ст.


Рекомендована література: Платон. Бенкет. - Львів : Видавництво УКУ, 2005.
Адо П. Визначення філософа в "Бенкеті" Платона // П. Адо. Що таке антична філософія? - К. : Новий Акрополь, 2014. - С.54-69.
Дітріх фон Гільдебрандт. Що таке філософія? - Львів : Колесо, 2008. - С. 23-30.
Гьосле Вітторіо. Практична філософія в сучасному світі. - К. : Лібра, 2003. - С. 11-17. Гадамер Г.-Г. Історія понять як філософія // Ганс-Георг Гадамер. Істина і метод. - К.:Юніверс, 2000. - С. 73-85.
Кримський С. Філософія - авантюра духу чи літургія смислу? // Кримський С. Б. Запити філософських смислів / Сергій Кримський. - К.: ПАРАПАН, 2003. - С. 8-22.
Адо П. Що таке антична філософія? - К. : Новий Акрополь, 2014.
Рассел Бертран. Історія західної філософії. - К., 1995. - С. 80-144.
Warburton Nigel. A Little History of Philosophy .- Yale University Press, 2011. - р. 1-33.
Лютий Т. Пригоди філософських ідей Західного світу (від давнини до сучасності). - К.:Темпора, 2019. - С. 21-112.
Петрушенко В. Л. Філософія. - К.-Л., 2002. - С. 12-37.




Форми та методи навчання: лекції, семінарські заняття, самостійна робота.

Методи й критерії оцінювання: рейтингове оцінювання за 100-бальною системою: поточний контроль (опитування, виступи на семінарах, індивідуальне письмове завдання) - 60 балів; підсумковий контроль - 40 балів (екзамен).

Мова навчання: українська