НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 315557

Назва:

Археологія та давня культура



Анотація: Упродовж навчального курсу студенти отримують базові знання з вивчення старожитностей культури та опановують "кабінетну" аналітичну діяльність археологів (що є зазвичай наслідком польової та камеральної роботи відповідно). Лекційна частина вводить студентів у тематичну термінологію та пропонує розуміння ключових етно- та соціокультурних змін розвитку людства на прикладі оцінки матеріальних артефактів минулого. Під час викладу слухачам демонструється численний тематичний візуальний та музичний контент задля забезпечення повноцінного долучення аудиторії до відповідних етнокультурних регіональних традицій. Практичні заняття передбачають виступи учасників на семінарах, підготовку ними презентацій, написання контрольних та тематичних творчих письмових робіт тощо. Закономірності й тенденції розвитку культури давнього людства до античного часу на території зарубіжної Європи, до часів Київської Русі та до часів Великих географічних відкриттів у Новому світі в країнах Азії й Африки. Культурно-історичні та природно-кліматичні епохи, їхні періоди й етапи. Спільні закономірності розвитку давньої та сучасної культури, еволюційний і циклічний розвиток культури. Археологічні джерела і методика визначення культурно-історичної цінності пам’яток давньої культури, проведення їхньої первинної наукової фіксації. Передбачено двотижневу археологічну практику.

Тип дисципліни: нормативна

Рік навчання: 2

Семестр: 4

Кількість кредитів: 4,00 (загальна кількість годин – 120 год. ; аудиторні години – 42 год.; лекції – 28 год.; семінарські заняття – 14 год.; самостійна робота - 78 год.)

Форма контролю: іспит

Викладач(і): кандидат культурології, доцент Король Д.О., старший викладач Бондарець О.В.

Результати навчання: розуміння ролі археології у пізнанні давньої культури.
Базові уявлення про культурний шар, стратиграфію, поховальний інвентар та інші
поняття археологічної дисципліни. Орієнтація в хронологічних межах стародавньої
(особливо – дописемної) історії культури. Оволодівання основами методики
археологічних досліджень, фіксації та атрибуції об’єктів матеріальної культури.

Спосіб навчання: аудиторний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: спецсемінар Давня Європа та Близький Схід; Стародавні цивілізації Сходу.

Зміст дисципліни: Основні закономірності та тенденції розвитку культури давнього людства – дописемних часів Європи та Азії, на теренах України до часів Київської Русі та у Новому Світі Доколумбової доби тощо. Студенти долучаться до цікавих фактів зі стародавньої минувшини і позбудуться певних інформаційних міфів набутих ними з мас-медіа. В практичному ракурсі курс зумовлює вивчення специфіки археологічних джерел та методики археологічних досліджень з метою набуття навиків визначення культурно-історичної цілісності пам’яток давньої культури.


Рекомендована література: Клейн Л.С. Древние миграции и происхождение индоевропейских народов. – СПб.,
2007. – 226 с.
Клейн Л.С. Принципы археологии. – М., 2001. – 152 с.
Массон В.М. Исторические реконструкции в археологи / изд. 2-е. – Самара, 1996. –
104 с.
Павленко Ю. В. Передісторія давніх русів у світовому контексті. – К.: «Фенікс»,
1994. – 400 с.
Чмихов О.М. Давня культура: Навч. посібник. – К.: Либідь, 1994. – 288 с.
Чмихов М.О., Кравченко Н.М., Черняков І.Т. Археологія та стародавня історія
України. – К.: Либідь, 1992. – 376 с.

Форми та методи навчання: лекції, семінарські заняття, самостійна робота.

Методи й критерії оцінювання: 60% - поточний контроль (відповідь на семінарах, письмова робота); 40% - підсумковий контроль (тестові завдання в 2-х варіантах).

Мова навчання: українська