НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 315593

Назва:

Культура французського рококо



Анотація: Освітня програма ОСВІТНІЙ СТУПІНЬ - БАКАЛАВР Вибіркові навчальні дисципліни "Культура французького рококо" (280457) 6 триместр, 2 год./тижд., залік, ст. викладач Данченко М.В. лекцій 18 год., семінарські 10год., самостійна робота 62 год. Даний курс створено з метою розширення профілю історико-культурних дисциплін на кафедрі культурології НауКМА. На кафедрі кульутрології викладаються курси "Культура Європи нового часу" та "Культура доби бароко", в яких викладаються базові поняття історії західноєвропейської культури Нового часу. Дана дисципліна поглиблює і розвиває навчальний напрямок історії європейської культури за рахунок вивчення навчальної літератури та ознайомлення з першоджерелами. В результаті вивчення даної дисципліни студенти зможуть орієнтуватися в таких аспектах та проблемах історії французької культури XVII-XVIII століть як діяльність жіночих преціозних салонів, французька чарівна казка, франко-італійська рокайльна драматургія, та психологічна й еротична проза рококо.

Тип дисципліни: вибіркова

Семестр: 6

Кількість кредитів: 3 (загальна кількість годин – 90 год.; аудиторні години – 28 год.; лекції – 18 год.; семінарські заняття – 10 год.; самостійна робота - 62 год.)

Форма контролю: залік

Викладач(і): ст. викладач Данченко М.Л.

Результати навчання: ПРН-03. Володіння понятійно-категоріальним апаратом культурології,
вміння професійно оперувати науковими термінами, прийнятими у
фаховому середовищі.
ПРН-04. Вміння працювати з джерельною базою, вміння реферувати,
рецензувати й коментувати дослідницьку літературу в різних галузях
культури.
ПРН-05. Навички аналізу та інтерпретації гуманітарних текстів
ПРН-07. Впорядковувати множинність емпіричних фактів у відповідності з логікою становлення культури. Розуміти контекст і причини відповідних культурних процесів та використовувати ці знання у професійній діяльності.
ПРН-08. Вміти працювати з письмовими, усними, речовими, етнографічними, архівними та іншими пам'ятками культури.
ПРН-09. Розуміти і виявляти відмінності в поглядах на різноманітні культурні процеси та артефакти представників різних епох та у різних контекстах.
ПРН-11. Навички усної наукової, міжособистісної та ділової
комунікації, у тому числі іноземними мовами (не менше двох)
ПРН-14. Вміння враховувати точки зору, що ґрунтуються на різних світоглядних, конфесійних та соціокультурних засадах.


Спосіб навчання: аудиторний; дистанційний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Вступ до теорії культури, Культурологія, Історія української культури

Зміст дисципліни: Лекція 1. Походження терміну "рококо" - історія поняття. Рокай як основа. Спір про мушлі. Визначення рококо сучасниками. Термін та сприйняття стилю в контексті політичних ідеологій. Лекція 2. Поняття преціозності як культурного феномена. Орнаменти рококо і картуші. "Неопреціозність - передрококо? Галантність як смислова категорія рококо. Роль порцеляни як улюбленого матеріалу епохи рококо. Лекція 3. Рання французька чарівна казка. Казки Лафонтена, Фенелона, Марі де Віляндон та "Казки фей" Марі Катрін д'Онуа 1698 року. Роль "Казки казок" Джанні Батіста Базілє у формуванні казкового рокайльного канону. Лекція 4. Орієнталізм рококо. Походження "китайщини та її роль у рококо". Формування орієнтального галантного наративу і його роль в становленні культури рококо. Французькі стосунки з Персією і Туреччиною. "Тисяча і одна ніч" Антуана Галана. Луї Фюзельє та "Галантна Індія". "Персидські листи" Монтеск'є - рококо чи Просвітництво? Лекція 5. Роль театрів Італійської комедії та театру Маріво-Ріккобоні у формуванні драматургічного канону французького рококо. Лекція 6. Рокайльна специфіка пізньої французької чарівної казки. Філіп де Кейлюс та його "Східні казки". Лекція 7. Клод Кребійон та стилістика зрілого французького рококо. Романи "Ополоник" та "Софа" як культурні маніфести рококо. Рокайльна поезія. Лекція 8. Рокайльні поеми Жана-Батиста Грессе і Станіслава Буфлера. Пізнє рококо та рокайльний кітч. Рококо і гривуазність. Псевдорококо - "Небезпечні зв'язки" Щодерло де Лакло. Лекція 9. Рококо і Просвітництво: точки перетину чи точки конфлікту? "Персидські листи" Монтеск'є - між рокайльним і просвітницьким. Пізнє літературне рококо та його еволюція до сентименталізм. Рокайльний "мань'єризм: перезріле рококо чи Просвітництво?

Форми та методи навчання: лекції, семінарські заняття, самостійна робота

Методи й критерії оцінювання: За роботу під час триместру студент може заробити до 75 балів, по 15 балів максимум за кожен семінар. За кожну повноцінну доповідь на семінарі нараховується до 15 балів, але якщо доповідь виконується за франкомовними чи італомовними джерелами та/або літературою, оцінка подвоюється до 30 балів за кожну доповідь. Відповідно, студент може зробити до трьох доповідей за неангломовними джерелами чи літературою, і в такому разі одержує 75 балів за роботу в триместрі і залік автоматом. За умови, якщо студент виконує дві доповіді за неангломовними джерелами, то він чи вона має право одержати залік автоматом. Якщо студент пропускає три семінари із курсу, і не відпрацьовує їх, то для одержання заліку він чи вона буде зобов'язаний(на) виконати письмову роботу - дослідження великого першоджерела (обсягом від 300 сторінок), за однією із вказаних тем, або відвідати всі три семінари, які лишаються, виконавши на кожному із них доповідь на неангломовними матеріалами. За результатами роботи в семестрі якість підсумкових знань студента оцінюється за рейтинговою системою та трансформується в національну шкалу та шкалу ЕСТS

Мова навчання: українська