НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 315982

Назва:

Світова політична історія ХХ-ХХІст.



Анотація: Програма з курсу "Світова політична історія" відповідає навчальному плану підготовки студентів за спеціальністю - політологія, що здобувають освітньо-кваліфікаційний рівень бакалавра на факультеті соціальних наук та соціальних технологій НаУКМА. Курс "Світова політична історія." є важливою складовою вивчення розвитку політичних та партійних систем, методів управління, ключових принципів та цінностей, що визначали суспільно-політичне життя ХІХ-ХХ ст.

Тип дисципліни: нормативна

Рік навчання: 2

Семестр: 3

Кількість кредитів: Курс "Світова політична ісотрія" є нормативним для студентів 2 року навчання зі спеціальності "Політологія" у 4 семестрі та розрахований на 12 навчальних тижнів (по 4 ауд. год. щотижня; перші два тиждні занять - лекційні). Вивчення курсу передбачає аудиторну (лекції - 20 год.; семінари - 20 год.) і самостійну роботу. Загальна кількість годин, відведених на опанування дисципліни - 120 (4 кредити ЄКТС).

Форма контролю: залік

Викладач(і): к. іст. н. Орел Ю. В.

Результати навчання: ознайомити студентів з основними історичними та теоретико-методологічними проблемами дослідження геноциду, здійснити компаративний аналіз різних його проявів у ХХ сторіччі, дізнатися, як цей феномен наразі досліджується у світовій історіографії. Чітко визначитися з поняттями. Що таке "геноцид"? Які його характерні відзнаки, чим він відрізняється від, скажімо, масових вбивств, "етнічних чисток", погромів, масакр, примусових депортацій тощо. Що в кожному окремому прикладі геноциду специфічне, і що загальне. Які головні причини геноциду, і як людство вчиться попереджувати такі злочини.

Спосіб навчання: аудиторний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Історія України, Друга світова війна, всесвітня історія

Зміст дисципліни: Поняття "геноцид" (широке і вузьке тлумачення). Дискусії довкола терміну "геноцид". Конвенція ООН від 9 грудня 1948 р. "Про запобігання і покарання за злочин геноциду" (Конвенція геноциду). Концепція геноциду. Пошук коріння геноциду: війна, раса, революція. Ідеологічна основа геноцидів: расизм, релігійні упередження, експансіонізм. "Модерність" геноциду. Центри дослідження. Джерела та історіографія. Геноцид на початку ХХ століття. Народовбивства у Сталінській імперії: первинність ідеології. Геноциди у націонал-соціалістській Німеччині: первинність раси. Геноцид і масові вбивства після 1945 р. Відповідальність за геноцид у 21 столітті.


Рекомендована література: Арендт Ханна. Джерела тоталітаризму. К.: Дух і літера. - 2002.
Ален Безансон. Бедствие века: Коммунизм, нацизм и уникальность Катастрофы. - М.: МИК; Париж: "Русская мысль", 2000. - 104 c
A Century of Genocide: critical essay and eyewitness accounts / Eds. Samuel Totten, William S. Parsons, Israel W. Charny. - 2nd. Ed. Routledge. NewYork-London, 2004.
Голод 1932-1933 років в Україні: причини та наслідки. - К.: Наукова думка, 2003.


Форми та методи навчання: лекції, семінарські заняття, самостійна робота

Методи й критерії оцінювання: рейтингове оцінювання за 100-бальною системою: поточний контроль - 70 балів (опитування, виступи на семінарах, індивідуальне письмове завдання); підсумковий контроль - 30 балів (письмовий залік).

Мова навчання: українська