НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 316055

Назва:

Судова медицина та психіатрія



Анотація: Судова медицина – це наука, яка вивчає питання медичного, біологічного та медико-криміналістичного характеру для правосуддя. Вона тісно пов’язана з такими юридичними науками, як кримінальне, кримінально-процесуальне право та криміналістика. Зосереджується увага на розвитку цих наук і питаннях організації судово-медичної та судово-психіатричної експертиз.

Тип дисципліни: вибіркова

Рік навчання: 4

Семестр: 7

Кількість кредитів: 3 кредити ЄКТС. загальна кількість годин - 90 лекцій - 12, семінарські заняття - 18, самостійна робота - 60.

Форма контролю: залік

Викладач(і): д. мед. наук, професор Б.В.Михайличенко

Результати навчання: Визначати переконливість аргументів у процесі оцінки заздалегідь невідомих умов та обставин. Проводити збір та інтегрований аналіз матеріалів з різних джерел. Давати короткий правовий висновок щодо окремих фактичних обставин з достатньою обґрунтованістю. Оцінювати недоліки і переваги певних правових аргументів, аналізуючи відому проблему. Складати та узгоджувати план власного прикладного дослідження і самостійно збирати матеріали за визначеними джерелами. Застосовувати інститути міжнародного публічного права, а також міжнародного приватного права. Самостійно визначати ті обставини, у з’ясуванні яких потрібна допомога, і діяти відповідно до отриманих рекомендацій. Мати базові навички риторики. Доносити до респондента матеріал з певної правової проблематики доступно і зрозуміло. Знати та розуміти особливості реалізації та застосування норм матеріального і процесуального права. Виокремлювати і аналізувати юридично значущі факти і робити обґрунтовані правові висновки. Готувати проекти необхідних актів застосування права відповідно до правового висновку зробленого у різних правових ситуаціях. Виявляти випадки порушення вимог верховенства права та чинного законодавства. Використовувати дослідницькі методи у професійній діяльності.

Спосіб навчання: аудиторне/ дистанційно.

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: - 1. Судові та правоохоронні органи України 2. Українська мова за професійним спрямуванням 3. Кримінальне право 4. Кримінальне процесуальне право 5. Криміналістика

Зміст дисципліни: • Судова медицина як наука. Історія розвитку судової медицини та її етапи. Особливості сучасного етапу. Предбет судової медицини та зв’язок з правосуддям і органами охорони здоров’я. Історія розвитку судової психіатрії • Судово-медична та судово-психіатрична експертиза, організаційно-процесуальні засади їх проведення. Нормативно-правові акти, що регламентують проведення судово-медичної та судово-психіатричної експертизи. Об’єкти експертиз, поняття про судового експерта. Права та їх обов’язки • Судово-медична танатологія. Умирання та смерть. Класифікація смерті. Клінічна смерть. Біологічна смерть. Ознаки смерті – ймовірні та вірогідні • Огляд трупа на місці події. Судово-медичний розтин. Діагностика давності настання смерті • Судово-медична експертиза смерті від дії зовнішніх чинників. Фактори зовнішнього середовища, що впливають на організм, та їх дія. Поняття про травму і травматизм. Ушкодження тупими предметами • Судово-медична експертиза транспортної травми. Автомобільна травма. Залізнична травма. Авіаційна травма. Особливості проведення експертизи • Судово-медична експертиза ушкоджень гострими предметами. Вогнепальні ушкодження. Можливості смертельно поранених до самостійних дій. Ознаки дії власної руки. Визначення причини смерті


Рекомендована література: 1. Базові підручники і навчальні посібники:
1. Бачинський В. Т., Кулик О. Ф., Савка І. Г., Ванчуляк О. Я. Первинний огляд трупа на місці його виявлення. Чернівці, 2010. 212 с.
2. Бойко С. О. Судово-медична експертиза визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень. Ужгород, 2003. 225 с.
3. Кривда Г. Ф., Демиденко А. Н., Кривда Р. Г. Осмотр трупа и вещественных доказательств на месте происшествия. Херсон : Наддніпряночка, 2012. 208 с.
4. Кулик О. Ф., Бачинський В. Т., Савка І. Г., Ванчуляк О. Я. Особливості судово-медичного дослідження трупа при окремих видах смерті. Чернівці, 2005. 211 с.
5. Михайличенко Б. В. Судова медицини та психіатрія. Для правників. Навчальний посібник. Київ : НаУКМА, 2004. 36 с.
6. Михайличенко Б. В., Шевчук В. А., Бондар С. С., Федотова І. А., Біляков А. М. Судова медицина. Підручник. Київ : Медицина, 2011. 448 с.
7. Соколова О. В., Азаров Ю. І., Михайличенко Б. В. Судова медицина. Курс лекцій. Київ : Видавець Паливода А. В., 2005. 244 с.


Форми та методи навчання: лекції, семінарські заняття, самостійна робота.

Методи й критерії оцінювання: успішність на семінарах (5 %) ? розв'язання практичного завдання (15 %) ? виконання тестового завдання (10 %) - надання письмової відповіді на питання із самостійного опрацювання (5 %) - підготовка реферату (25 %) - проведення контрольної тестової роботи під час заліку (10 %) ? підсумковий контроль (залік) (30 %).

Мова навчання: українська