НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 316083

Назва:

Муніципальне право



Анотація: Метою курсу "Муніципальне право" є вивчення студентами конституційних засад муніципального права, генези розвитку місцевого самоврядування, основних його моделей та інститутів на підставі аналізу законодавства України з місцевого самоврядування, міжнародно-правових актів та доктринальних положень з метою формування вміння правильно оцінювати конкретні муніципально-правові явища, виробити вміння тлумачити нормативно-правові акти у сфері місцевого самоврядування та застосовувати їх до практичних проблем. Предметом вивчення навчальної дисципліни є норми права, що регламентують суспільні відносини у сфері місцевого самоврядування, тобто пов'язані з виникненням і здійсненням місцевого самоврядування на конституційно-правовій основі; з організацією, формами та гарантіями місцевого самоврядування; з реалізацією компетенції муніципальних органів.

Тип дисципліни: нормативна

Рік навчання: 2

Семестр: 4

Кількість кредитів: 3 кредити ЄКТС

Форма контролю: екзамен

Викладач(і): Ключковський Юрій Богданович, д.ю.н., доцент

Результати навчання: Нормативний курс "Муніципального права" спрямований на набуття студентами компетентностей, визначених освітньою програмою 081 Право першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за спеціальністю 081 Право, галузі знань 08 "Право", для отримання кваліфікації "бакалавр права".
Загальні компетентності: здатність до абстактного мислення, аналізу та систезу; здатність застосовувти знання у практичних ситуаціях; знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності; здатність спілкуватися державною мовою як усно так і письмово; вчитися і оволодівати сучасними знаннями; бути критичними і самокритичними; реалізовувати свої права в обовязки як члена суспільства, усвідомлювати цінності громадянського суспільства та необхідність його сталого розвитку, верховенства права, прав і свобод людини і громадянина; усвідомлювати рівні можливості і гендерні проблеми; здатність керуватися МОГИЛЯНСЬКИМИ цінностями та стандартами правничої професії в освітній та фаховій діяльності, утверджувати академічну доброчесність.

Курс "Муніципального права" спрямований на вивчення основ правового регулювання місцевого самоврядування в Україні. Студенти повинні отримати:
наукове розуміння правової природи місцевого самоврядування. вивчити конституційно-правові основи та міжнародні стандарти місцевого самоврядування, його історичний розвиток та доктрину, основні моделі, системно-структурну організацію місцевого самоврядування в Україні, правовий статус субєктів муніципально-правових відносин, порядок формування та функціонування органів і посадових осіб місцевого самоврядування , відповідальність у сфері муніципальних правовідносин та порядок її застосування.
Студенти повинні набути вміння орієнтуватися в системі законодавчих та локальних правових актів, що регламентують суспільні відносини у галузі муніципального права, правильно застосовувати їх для аналізу конкретних ситуацій.

Спосіб навчання: Аудиторний: лекції, семінари; та самостійна робота студента.

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Нормативний курс "Муніципальне право" (3 кредити ЄКТС) опановується студентами 2 р.н. БП 081 Право після вивчення фундаментальних професійно орієнтованих дисциплін: Загальна теорія права (8 кредитів ЄКТС), Конституційне право (9 кредитів ЄКТС) та Адмінітсративне права (4 кредити ЄКТС), тобто курсів публічно-правового блоку.


Рекомендована література: Основні джерела муніципального права:

1. Конституція України,
2.Про місцеве самоврядування в Україні: Закон України від 21.05.1997 №280/97-ВР,
3.Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні: Закон України іфд 11.12.2003 №1382-IV,
4.Про службу в органах місцевого самоврядування: Закон України від 07.06.2001 №2493-ІІІ,
5. Про статус депутатів місцевих рад: Закон України від 11.07.2002 №93-IV,
6. Виборчий кодекс України: від 19.12.2019 №396-ІХ,
7. Про правовий режим воєнного стану: Закон України від 12.05.2015 №389-VІІІ,
8. Про громадянство України: Закон України від 18.01.2001 №2235-ІІІ,
9. Європейська хартія місцевого самоврядування від 15 жовтня 1985 року (ратифікована Україною 15 липня 1997 року),
10. Додатковий (Утрехтський) протокол до Європейської хартії місцевого самоврядування про право участі у справах органу місцевого самоврядування (ратифікований Україною 2 вересня 2014 року),
11. Висновки Конституційного Суду України (сайт КСУ: www.ccu.gov.ua)

Ліитература основна:
1.Батанов О.В. Муніципальне право України: підручник. відп. ред. М.О. Баймуратов. Харків: Одісей, 2008
2. Корнієнко М.І. Муніципальне право України. Концептуальні та організаційно-правові питання. Київ: Алерта, 2005,
3.Конституційне право: підручник. за заг.ред. М.І. Козюбри. Київ: Ваіте,2021.

Додаткова література:
1. Ключковський Ю.Б. Принципи виборчого права: доктринальне розуміння, стан та перспективи законодавчої реалізації в Україні: монографія. Київ: Ваіте, 2018,
2. Кобилецький М.М. Магдебурзьке право в Україні (ХIV-перша половина ХІХ ст.): історико-правове дослідження. Львів: ПАІС. 2008,
3.Батанов О.В. Муніципальна влада в Україні: проблеми теорії та практики: монографія. К.: Юридична думка, 2010,
4. Кучабський О. Адміністративно-територіальна організація України: теорія, методологія, механізм становлення: монографія. Львів, ЛРІДУ НАДУ, 2010.
5.Камінська Н.В. Європейська система місцевого і регіонального самоврядування та Україна: монографія. Київ. 2012
6. Ключковський Ю.Б. КОМЕНТАР ЕКСПЕРТНОГО ВИСНОВКУ ЩОДО ВІДПОВІДНОСТІ НАЦІОНАЛЬНОГО ЗАКОНОДАВСТВА УКРАЇНИ ПОЛОЖЕННЯМ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ХАРТІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ. Право України, 2012. №1-2. С. 273-299,
7.Шаповал В. Сутнісні характеристики місцевого самоврядування. Право України, 2002, №3. С.48-54.
8. Шаповал В.М. Сучасний конституціоналізм. Київ. Салком, Юрінком Інтер. 2005


Форми та методи навчання: Навчання студентів відбувається під час лекційних занять, семінарів, самостійної роботи (підготовка виступів, презентацій), контрольні та тестові завдання.

Методи й критерії оцінювання: Формою підсумкового контролю є екзамен. Рівень поточних знань студентів оцінюється відповідно до методики визначення середньозваженої рейтингової оцінки успішності студента за усіма видами навчальних занять (відповіді на семінарах, контрольні роботи, тестові завдання, презентації). Метою оцінювання є визначення рівня засвоєння студентами теоретичного та практичного матеріалу навчальної дисципліни. Рівень знань студентів оцінюється відповідно до вимог "Положення про рейтингову систему оцінювання знань і компетентностей здобувачів вищої освіти НаУКМА", затвердженого наказом НаУКМА від 06.07.2022 року, №250 та "Положення про критерії оцінювання знань здобувачів вищої освіти в Національному університеті "Києво-Могилянська академія" від 29.12.2021 року.

Мова навчання: українська