НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 316107

Назва:

Корпоративне право



Анотація: Навчальна дисципліна "Основи корпоративного права" - це спеціальний навчальний курс, предметом вивчення якого є основи корпоративного права України, а також огляд основних теоретичних та практичних проблем корпоративного права. Метою курсу є поглиблення студентами знань з цивільного, адміністративного, фінансового, трудового права з точки зору корпоративних відносин, а також надання знань з теоретичних основ корпоративного права, історії його виникнення та розвитку. У курсі розглядаються питання про предмет та джерела корпоративного права, роль та місце корпоративного права в системі права України. У курсі аналізується правовий статус господарських товариств як однієї з найбільш поширених форм підприємницької діяльності в Україні. Окрему увагу приділено правовому статусу акціонерних товариств, їх органів, ролі облікових систем в інших державах та Національної депозитарної системи України в корпоративних відносинах. Особлива увага приділяється проблемам захисту прав інвесторів (акціонерів).

Тип дисципліни: вибіркова

Рік навчання: 4

Семестр: 8

Кількість кредитів: 4 Крндити ЄКТС, 120 годин. 18 - лекція, 18 - семінари., 84 - с/робота.

Форма контролю: залік

Викладач(і): Абрамов Я.В. - ст. викладач

Результати навчання: У результаті вивчення дисципліни студент повинен уміти:
1. застосовувати знання з основ теорії та філософії права, знання і розуміння структури правничої професії та її ролі у суспільстві при вирішенні питань теорії корпоративного права.
2. знати і розуміти ретроспективи формування правових інститутів корпоративного і цивільного права.
3. знати і розуміти особливості реалізації та застосування норм матеріального і процесуального права у корпоративних правовідносинах.
4. визначати належні та прийнятні для юридичного аналізу факти.
5. аналізувати правові проблеми у сфері корпоративного права, формувати та обґрунтовувати правові позиції.
6. критично та системно аналізувати правові явища і застосовувати набуті знання у професійній діяльності.
7. консультувати з правових питань, зокрема, можливих способів захисту прав та інтересів клієнтів, відповідно до вимог професійної етики, належного дотримання норм щодо нерозголошення персональних даних та конфіденційної інформації.
8. самостійно готувати проекти актів правозастосування у сфері корпоративного права.
9. логічно, критично і системно аналізувати документи, розуміти їх правовий характер і значення.
10. застосовувати різні способи тлумачення правових норм корпоративного права та використовувати його результати для аргументації правової позиції.
11. виявляти проблеми правового регулювання у сфері корпоративних правовідносин і пропонувати способи їх вирішення, включаючи подолання юридичної невизначеності.
12. робити критичний огляду наукових публікацій з метою дослідження наукової проблеми та формування власної аргументованої позиції.


Спосіб навчання: аудиторний/дистанційно

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: цивільне право трудове право

Зміст дисципліни: Курс включає різні аспекти реалізації корпоративних відносин та застосування корпоративного законодавства у ключових питаннях корпоративного права, а саме: поняття, ознаки і значення суб'єкта, у якому існують корпоративні відносини, в українському і європейському законодавстві та світовій практиці; поняття, ознаки і значення господарського товариства; порядок створення, діяльності, припинення господарських товариств; правовий режим майна господарського товариства; моделі, методи управління господарськими товариствами; засади функціонування органів управління та їх правовий статус; засади правового режиму корпоративних цінних паперів в цілому і акцій зокрема; правове регулювання і функціонування системи обліку прав на акції та прав за акціями, операції з акціями та їх обмеження; особливості створення, діяльності, припинення акціонерного товариства, засади його правового режиму; правові засади участі держави у корпоративних відносинах


Рекомендована література: Корпоративне право України : підручник / В. В. Луць, В. А. Васильєва, О. Р. Кибенко, І. В. Спасибо-Фатєєва [та ін.]; за заг. ред. В. В. Луця, д-ра юрид. наук, проф., акад. НАПрН України. - К. : Юрінком Інтер, 2010. - 384 с.
Науково-практичний коментар Закону України "Про акціонерні товариства" / О.М.Вінник. - К. : Юрінком Інтер, 2009. - 312 с.
Кравчук В.М. Корпоративне право. Науково-практичний коментар законодавства та судової практики. - К.: Істина, 2005. - 720 с.
Здійснення корпоративних прав учасниками (засновниками) господарських товариств (цивільно-правовий аспект): монографія / Саракун І.Б. Акад. прав. наук України, НДІ приват. права і підприємництва. - К.: [б. в.], 2009. - 155 с.
Погрібний Д.І. Корпоративні права держави: поняття, підстави виникнення, механізм реалізації: [монографія] / Д. І. Погрібний; Національна юридична академія ім. Ярослава Мудрого. - Х: ФІНН, 2009. - 168 с.
Кібенко О.Р. Європейське корпоративне право на етапі фундаментальної реформи. Перспективи використання європейського законодавчого досвіду у правовому полі України : Монографія / Харків : Страйд, 2005.- 432 с.- (Юридичний радник);
Москвін С.О., Посполітак В.В., Хорунжий С.Г. Депозитарна діяльність: Навчальний посібник. - К.: АДС УМК Центр, 2010. - 416 с.
Климчук О., Христюк Т. Корпоративні правовідносини в товариствах з обмеженою відповідальністю: практичний посібник. - К.: Алеута, 2010. - 476 с.
Спасибо-Фатеева И.В. Акционерные общества: корпоративные правоотношения.- Харьков: Право, 1998.- 256 с.
Кравчук В.М. Припинення корпоративних правовідносин в господарських товариствах: монографія / В. М. Кравчук; Львівський держ. ун-т внутрішніх справ. - Л.: Край, 2009. - 462 с.
Корпоративне право: Навчальний посібник / О.В. Гарагонич, С.М. Грудницька, Л.М. Дорошенко [та ін.]; за заг. ред. О.В. Гарагонича, С.М. Грудницької, Л.М. Дорошенко. - 2-е вид., випр. і доп. - К.: Видавничий дім "АртЕк", 2018. - 400 с.


Форми та методи навчання: лекція, практичні заняття, самостійна робота.

Методи й критерії оцінювання: : рейтингове оцінювання за 100-бальною системою: поточний контроль - 70 балів (опитування, участь у практичних заняттях, виконання тестових завдань та самостійної роботи); підсумковий контроль - 30 балів (залік).

Мова навчання: українська