НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 316642

Назва:

Теорія літератури



Анотація: Курс "Теорія літератури" покликаний переосмислити традиційні погляди на літературознавство у світлі низки сучасних теорій, надати студентам інформацію про коло актуальних проблем новітнього літературознавства, закріпити наявні знання та мотивувати до здобуття нових у царині сучасних поглядів науки про літературу. Курс інтегрує в собі як власне теоретичний компонент (щодо головних суб'єктів літературного процесу - автора, читача, критика, літературних інституцій, а також літературознавчих шкіл та пропонованих ними методологій дослідження літературного твору), так і практичні компоненти, покликані розвинути у студентів навички аналізу та критики тексту.

Тип дисципліни: нормативна

Рік навчання: ІІІ

Семестр: 5

Кількість кредитів: 4 (загальна кількість годин - 120; аудиторні години - 42; лекції - 28, семінарські заняття - 14; самостійна робота - 78)

Форма контролю: екзамен

Викладач(і): канд. філол.н., доц.Семків Ростислав Андрійович

Результати навчання: ПРН-2. Ефективно працювати з інформацією: добирати необхідну інформацію з різних джерел, зокрема з фахової літератури та електронних баз, критично аналізувати й інтерпретувати її, впорядковувати, класифікувати й систематизувати теоретичний матеріал.
ПРН-3. Організовувати процес свого навчання й самоосвіти під час вивчення навчальної дисципліни "Теорія літератури".
ПРН-6. Використовувати інформаційні й комунікаційні технології для вирішення складних спеціалізованих завдань і проблем, висунутих в рамках вивчення курсу "Теорія літератури".
ПРН-13. Знати й розуміти систему та загальні властивості літератури як мистецтва слова, основні етапи та закономірності історичного розвитку української та світової літератури, жанрово-стильові особливості в різних національних літературах; визначати їхнє місце в літературному процесі.
ПРН-14. Аналізувати та інтерпретувати тексти української та світової літератури, послуговуючись основними поняттями і термінами сучасного літературознавства, розуміючи основні тенденції та досягнення шкіл і напрямів літературознавства від Античності до сьогодення в контексті світової та української філософсько-естетичної думки.
ПРН-18. Знати й розуміти основні поняття й концепції з теорії літератури уміти застосовувати їх у професійній (навчалній) діяльності.
ПРН-22: Дотримуватися принципів академічної доброчесності.


Спосіб навчання: аудиторний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: - Вступ до літературознавства - Філософія; - Естетика; - Українська література-1, 2; - Сучасна українська література; - Світова література - 1, 2, 3

Зміст дисципліни: Теорія літератури, її предмет, мета та завдання. Зв'язки теорії з історією літератури. Поетика. Історія розвитку науки про літературу; традиційні методи літературознавства: біографічний, культурно-історичний, порівняльно-історичний; класична герменевтика. Головні проблеми сучасної теорії літератури Художня література як специфічний тип мови. Поетична функція Р.Якобсона. Тропи та фігури, їх класифікація і роль у процесі деавтоматизації мовлення. Функції літератури: між етикою та естетикою. Специфіка літературних родів та жанрів Літературні стилі та напрями. Стратегії літературознавчого дослідження. Критичний практикум.


Рекомендована література: 1. Слово. Знак. Дискурс. Антологія світової літературно-критичної думки у ХХ столітті / За ред. М. Зубрицької. - Львів: Літопис, 1996. (2-е доповн. вид. 2002).
2. Баррі П.Вступ до теорії: Літературознавство і культурологі. Київ : Смолоскип, 2008
3. Лексикон загального та порывняльного літературознавства. Чернівці., 2001.
4. Література. Теорія. Методологія /за ред.. Д.Уліцької. - К.:ВД КМА, 2006.
5. Наливайко Д. Направления, течения, стили. - Киев : Мистецтво., 1981 (Кн.1), 1985 (Кн.2).
6. Наливайко Д. Теорія літератури й компаративістика. - Київ : КМА, 2006.
7. Уэллек Р., Уоррен В. Теория литературы. М., 1978.
8. Теорія літератури в Польщі. Антологія текстів / Б. Бакула, В. Моренець. - К.: КМА, 2008.
9. Ференц Н. Основи літературознавства: підручник. - К.: Знання, 2011.
10. Надлітературність. Сучасна західна теорія. / пер. за ред.; О. Собчука. - К.: НаУКМА, 2012.
11. Літературознавчий словник-довідник / за ред. Р.Т.Гром'яка. - К.: ВД "Академія", 1997.
12. Рюсс Ж. Поступ сучасних ідей. - К.: Основи, 1998.Слово. Знак. Дискурс. Антологія світової літературно-критичної думки у ХХ столітті /

Форми та методи навчання: лекції, семінарські заняття, самостійна робота

Методи й критерії оцінювання: Максимальна кількість балів - 100: поточний і проміжний контроль - 60 (активність на заняттях та віртуальній групі - 20 балів; есе - 30 (10+20) балів; термінологічний залік - 10 балів) підсумковий контроль - 40 (екзамен)

Мова навчання: українська