НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 316649

Назва:

Вступ до мовознавства



Анотація: Курс є пропедевтичним до вивчення мовознавчих дисциплін і фундаментом до підсумкового курсу загального мовознавства. У ньому розглядається місце мовознавства серед інших наук і низка загальнотеоретичних питань, знання яких необхідне майбутнім філологам для системного уявлення про мову як багатогранне суспільне явище. Основні з них такі: мова і свідомість, мова й суспільство, закономірність розвитку мов, мова як знакова система, структура мовної системи, генеалогічна та типологічна класифікація мов, мова й письмо. Студенти ознайомляться з сучасними тенденціями в лінгвістичній науці. Курс формує уявлення про сучасні методи дослідження мови. При вивченні цієї дисципліни розширюється світогляд майбутніх філологів, а також поглиблюються й закріплюються набуті ними раніше знання не тільки з української мови, а й з наукових питань. Студенти вчаться характеризувати основні поняття сучасної лінгвістики, розуміти закономірності, що пов'язані з історичним розвитком мови, опановують практичні навички лінгвістичного аналізу.

Тип дисципліни: нормативна

Рік навчання: 1

Семестр: 2

Кількість кредитів: 4

Форма контролю: іспит

Викладач(і): 9. Куранова С. І., кандидат наук із соціальних комунікацій, доцент

Результати навчання: 11. Ефективно працювати з інформацією: добирати необхідну інформацію з різних джерел, зокрема з фахової літератури та електронних баз, критично аналізувати й інтерпретувати її, впорядковувати, класифікувати й систематизувати. Організовувати процес свого навчання й самоосвіти. Розуміти фундаментальні принципи буття людини, природи, суспільства. Розуміти основні проблеми мовознавства та підходи до їх розв'язання із застосуванням відповідних методів та інноваційних підходів. Знати й розуміти структуру мовної системи, вміти застосовувати ці знання у професійній діяльності. Аналізувати особливості мовних одиниць різних рівнів, визначати їхню взаємодію та характеризувати мовні явища і процеси, що їх зумовлюють. Мати навички участі в наукових та/або прикладних дослідженнях у галузі лінгвістики. Дотримуватися принципів академічної доброчесності.

Спосіб навчання: Заняття в аудиторії: 42 год (14 лекційних і 7 семінарських занять по 2 академічні години). Самостійна робота слухачів курсу: 78 год.

Зміст дисципліни: Курс покликаний ознайомити студентів з основними засадами мовознавства, сформувати знання про системний характер мови, її структуру, тенденції в її розвитку та збагаченні, які спостерігаються нині, продемонструвати тісний зв'язок різних рівнів мовної системи. Увага приділяється й міждисциплінарним зв'язкам мовознавства з іншими науками. Курс "Вступ до мовознавства" органічно пов'язаний з іншими розділами мовознавства, в першу чергу з такими дисциплінами навчального плану, як "Загальне мовознавство", "Основи зіставного мовознавства", "Вступ до слов'янскої філології". Студенти розвивають навички лінгвістичного аналізу, виконують творчі завдання, спрямовані на ефективне формування знань про різні види класифікацій мов світу, історію письма, графіки, принципи орфографії. Укладання словничка лінгвістичних термінів формує і закріплює важливі для майбутньої професійної діяльності знання та навички.


Рекомендована література: 1. Бевзенко С. П. Вступ до мовознавства: Короткий нарис / Бевзенко С. П. - К.: Вища школа, 2006. - 143 с.
2. Білецький А. О. Про мову і мовознавство / А. О. Білецький. - К.: АртЕк, 1996. - 224 с.
3. Ганич Д. І. Словник лінгвістичних термінів / Ганич Д.І., Олійник І.С.. - К.: Вища школа, 1985. - 360 с.
4. Дорошенко С. І. Загальне мовознавство. - К.: Центр навч. літератури, 2006.
5. Карпенко Ю. О. Вступ до мовознавства / Карпенко Юрій Олександрович. - К. : Видавни-чий центр "Академія" 2006. - 336 с.
6. Кочерган М. П. Вступ до мовознавства / Кочерган М. П. - К.: Видавничий центр "Акаде-мія", 2001. - 368 с.
7. Левицький Юрій-Мирослав. Мови світу: Енциклопедичний довідник / Юрій-Мирослав Ле-вицький. - Львів: Місіонер,1998. - 200 с.
8. Лучик В. В. Вступ до слов'янської філології / Лучик В. В.. - К.: Видавничий центр "Ака-демія", 2013. - 344 с.
9. "Українська мова". Енциклопедія. - 3-є вид. - К. : Вид-во Укр. енцикл. ім. М. П. Бажана , 2007. - 856 с.
10. Ющук І. П. Вступ до мовознавства / І. П. Ющук. - К.: Рута, 2000. - 128 с.





Форми та методи навчання: 14. Очна (денна) форма навчання. Лекції та семінарські заняття. Індивідуальні відповіді та групове обговорення на семінарських заняттях, написання творчих письмових робіт, виконання індивідуального завдання, контрольної роботи.

Методи й критерії оцінювання: Робота на практичному занятті, Письмовий експрес-контроль, Творча робота (презентація), Контрольна робота 1,Контрольна робота 2, Екзамен

Мова навчання: українська