НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 316665

Назва:

Магія в українській літературі: чари, відьомство, ворожіння



Анотація: Курс збудовано на перетині літературознавства, фольклористики, міфологічних студій. В межах курсу буде розглянуто антропологічні аспекти магії і ворожіння, а також феномен відьомства переважно в новій українській літературі з окремими прикладами з давньої літератури. Окрему увагу буде зосереджено на таких аспектах, як магічна мова, міфологічний світогляд, міф, ритуал, мантика, зв'язок магічного слова і магічної дії. У фокусі уваги - конструювання раціонального в різних епохах і літературних напрямах (роль фольклору в становленні літератури національною мовою, взаємодія літератури і міфу в літературі романтизму, міфологічні матриці в літературі реалізму, засвоєння фольклору в літературі ХХ ст., використання традиції в жанровій літературі тощо), екзотизація Іншого / Чужого, тілесність, сакральна / профанна мова, людина / звір, чоловік / жінка тощо. Курс передбачає читання текстів Котляревського, Шевченка, Франка, Стороженка, Нечуй-Левицього, Квітки-Основ'яненка, Руданського, Лесі Українки, Кобилянської, а також деяких текстів другої половини ХХ і ХХІ ст.

Тип дисципліни: вибіркова професійної та практичної підготовки

Рік навчання: 3

Семестр: 6

Кількість кредитів: 90 годин; 3 кредити

Форма контролю: залік

Викладач(і): Борисюк І.В., к.філол.н., доц.

Результати навчання: ПРН-1: Вільно спілкуватися з питань перебігу українського літературного процесу із фахівцями та нефахівцями українською мовою усно й письмово, використовувати їх для організації ефективної міжкультурної комунікації.
ПРН-2. Ефективно працювати з інформацією, що стосується перебігу українського літературного процесу від ХVІІІ ст.. і донині: добирати необхідну інформацію з різних джерел, зокрема з фахової літератури та електронних баз, критично аналізувати й інтерпретувати її, впорядковувати, класифікувати й систематизувати.

ПРН-3. Організовувати процес свого навчання й самоосвіти протягом прослуховування курсу "Магія в українській літературі".

ПРН-4. В процесі вивчення дисципліни "Магія в українській літературі" розуміти фундаментальні принципи буття людини, природи, суспільства.

ПРН-13. Знати й розуміти систему та загальні властивості літератури як мистецтва слова, основні етапи та закономірності історичного розвитку нової української літератури, жанрово-стильові особливості різних текстів; визначати їхнє місце в літературному процесі.
ПРН-14. Аналізувати та інтерпретувати як класичні тексти української літератури, так і тексти ХХ-ХХІ століть, послуговуючись основними поняттями і термінами сучасного літературознавства, розуміючи основні тенденції та досягнення шкіл і напрямів літературознавства від Античності до сьогодення в контексті світової та української філософсько-естетичної думки.

ПРН-18. Знати й розуміти основні поняття й концепції теорії літератури та літературної компаративістики, уміти застосовувати їх у професійній діяльності в межах вивчення дисципліни "Магія в українській літературі".

ПРН-22. Дотримуватися принципів академічної доброчесності.



Спосіб навчання: аудиторний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: - Фольклористика - Українська література -1,2,3 - Історія України

Зміст дисципліни: Міф і ритуал, магія і релігія. Міф і література. Осмислення міфу і літературна теорія. Свій / чужий / інший: ґендерний, національний, постколоніальний та інші аспекти. Відьми і відьомство. Передбачення майбутнього: пророцтво, ворожіння. Уявлення про долю. Колективне пророцтво. Доля спільноти. Література, націоналізм, націєтворення. Містичне забуття, містичне згадування. Пам'ять, забуття, ідентичність. Травма. Смерть і похорон. Сходження в царство мертвих. Інакша реальність. Світ по той бік. Образи і символи смерті. Еротика смерті. Вісники смерті. Перетворення, метаморфози, тваринний і рослинний код. Родове прокляття. Інцест. Викупна жертва. Матір, яка вбиває своїх дітей. Війна поколінь.


Рекомендована література:
1. Вовк Ф. Студії з української етнографії та антропології. - К.: Мистецтво, 1995. - 336 с.
2. Ґейштор А. Слов'янська міфологія. - Київ, 2015
3. Українці: народні вірування, повір'я, демонологія. / Упоряд. О.П. Пономарьов. -К.: Либідь, 1991. - 640 с.
4. Amerding, Carl E., and W. Ward Gasque, Handbook of Biblical Prophecy, Grand Rapids, Baker, 1977.
5. Beyond the Written Word: Oral Aspects of Scripture in the History of Religion, William A. Graham, 1993.
6. Divination and interpretation of Signs in the Ancient Worlds / Amar Annus (ed). Chicago, 2010.
7. Halliday, W. R. Greek Divination. A Study of Its Methods and Principles. London, 1913.
8. Russell, D. S., Prophecy and the Apocalyptic Dream, Peabury, Massachusetts, Hendrickson, 1994.



Форми та методи навчання: лекції, семінари, самостійна робота

Методи й критерії оцінювання: Максимальна кількість балів - 100: виступи на семінарах 4 х10 = 40 участь в обговоренні 4х5 = 20 есей - 40

Мова навчання: українська