НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 317400

Назва:

Філософські основи екологічної етики і біобезпеки



Анотація: Навчальна дисципліна "Філософські основи екологічної етики і біобезпеки" спрямована на вивчення моральних проблем людського суспільства, що виникають у зв'язку із застосуванням сучасних промислових, сільськогосподарських, медичних та інших технологій у різних сферах діяльності людини. Мета вивчення дисципліни полягає у розкритті поняття "біоетика", у пошуку історичних коренів даної науки та у визначенні основних засад біоетики. Також дана дисципліна займається дослідженнями зміни стану здоров'я людей; прагне знайти умови гармонійного розвитку людини як цілісної особистості з трьома компонентами: тілесним, душевним та духовним; намагається зберегти кожне людське життя від моменту запліднення до природної смерті; висвітлює проблеми генної інженерії та біотехнологій з погляду біобезпеки. Дисципліна спрямована на формування у студентів моральних цінностей щодо людського життя, пошани до іншої людини. Набуті у процесі вивчення дисципліни знання можливо використовувати при веденні наукових дискусій з питань біоетики; формування спрямованості на пропаганду біоетичних знань щодо ставлення до життя інших людей; виявляти повагу до різноманітних національних уподобань, співпрацювати з носіями різних історичних і культурних цінностей; створювати умови для комунікації із представниками наукових, громадських, релігійних і національно-культурних організацій. Курс викладається в інтерактивній формі і має практичне спрямування.

Тип дисципліни: вибіркова

Рік навчання: 1 маг.

Семестр: 2д, літній

Кількість кредитів: : 4 кредити ЕКТС (120 годин) Заняття в аудиторії: 40 год. (26 лекційних і 14 семінарських занять по 2 академічні години). Самостійна робота слухачів курсу: 80 год.

Форма контролю: залік

Викладач(і): Горошкова Лідія Анатоліївна, доктор економічних наук, професор, професор кафедри

Результати навчання: ПР01. Знати та розуміти фундаментальні і прикладні аспекти наук про довкілля
ПР03. Знати на рівні новітніх досягнень основні концепції природознавства, сталого розвитку і методології наукового пізнання.
ПР04. Знати правові та етичні норми для оцінки професійної діяльності, розробки та реалізації соціально-значущих екологічних проектів в умовах суперечливих вимог.
ПР 10. Демонструвати обізнаність щодо новітніх принципів та методів захисту навколишнього середовища
ПР 11. Уміти використовувати сучасні інформаційні ресурси з питань екології, природокористування та захисту довкілля
ПР12. Уміти оцінювати ландшафтне і біологічне різноманіття та аналізувати наслідки антропогенного впливу на природні середовища.
ПР13. Уміти оцінювати потенційний вплив техногенних об'єктів та господарської діяльності на довкілля.
ПР14. Застосовувати нові підходи для вироблення стратегії прийняття рішень у складних непередбачуваних умовах.
ПР15. Оцінювати екологічні ризики за умов недостатньої інформації та суперечливих вимог
ПР17. Критично осмислювати теорії, принципи, методи і поняття з різних предметних галузей для вирішення теоретичних задач і проблем


Спосіб навчання: аудиторні заняття

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: філософія науки

Зміст дисципліни: Навчальний курс спрямований на засвоєння студентами філософських основ екологічної етики і біобезпеки, вивчення та інтерактивне засвоєння провідних ідей та концепцій коеволюційної стратегії розвитку людства, набуття глибоких знань та дійсної компетентності у проблемах соціально-природного характеру, формування на цьому підґрунті екологічної культури, необхідної для переосмислення людиною свого місця в світі та вироблення екоетичних норм. Курс передбачає отримання знаннь про сучасне розуміння феномену біоетики, специфіку і етапи історичного розуміння біоетики в західній і вітчизняній традиції, створити основу для виховання у студентів людської гідності у відповідності ї їх ставленням до живого; ознайомлення із наявними біоетичними концепціями, які розкривають особливості змін парадигмального характеру в сучасній біології, екології і взагалі в постнекласичній науці.


Рекомендована література: 1. Цикало А.Л. Екологічна безпека. Конспект лекцій для студентів спеціальності "Екологія та охорона навколишнього середовища". Одеса: Вид. ПО "Издательский центр", 2008. 96 с.
1. Шмандій В.М., Некос В.Ю. Екологічна безпека: Підручник. Х.: НВФ "Екограф", 2008. 436 с.
2. Борейко В. Е. Екологічна етика / В. Е. Борейко, А. В. Подобайло. К. : КНУ, 2004. 112 с.
3. Матвійчук О.Ю. Екологічна етика та економіка. Луцьк: РВВ Луцького НТУ, 2014. 109 с.
4. Основи стійкого розвитку. Навчальний посібник / За заг. ред. д.е.н., проф. Л.Г.Мельника. Суми: ВТД "Університетська книга", 2005. 654 с.
5. Горошкова Л.А. Освіта для сталого розвитку: теорія, методологія, практика. Київ: БІНПО, 2022. 102 с.


Форми та методи навчання: лекції та семінарські заняття, самостійна робота

Методи й критерії оцінювання: рейтингове оцінювання за 100-бальною системою. Відвідування лекційних оцінюється в 1 бал, пропущені заняття відпрацьовуються письмово за наданими завданнями. Активність на семінарських заняттях оцінюється у 5 балів максимум. Пропущені заняття відпрацьовуються письмово за наданими завданнями. Максимальна кількість набраних балів за семінарські заняття - 35. Максимальна кількість набраних балів за самостійну роботу - 22. Залік може відбуватися у формі презентації та захисту самостійної роботи на задану тему. Аудиторна робота в триместрі - 48; самостійна робота - 22; залік - 30. Разом - 100.

Мова навчання: українська