НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 317404

Назва:

Біорізноманіття



Анотація: Курс "Біорізноманіття" є необхідною складовою частиною дисциплін професійної підготовки магістрів і спрямований на опанування слухачами основних теоретичних положень про живу природу та сучасних методів визначення та оцінки стану біорізноманіття. Курс надає знання про основні поняття і терміни біорізноманіття; основні групи організмів, що населяють Землю; про стан рідкісних та зникаючих видів; основні законодавчі документи, що забезпечують збереження різноманіття, аналізує сучасний стан біорізноманіття планети, регіонів, тощо; навчає прогнозуванню змін біорізноманіття та плануванню заходів по збереженню зникаючих видів, ознайомлює з основними законодавчими актами по його збереженню та методами оцінки та аналізу сучасного стану рідкісних та зникаючих видів. Ця дисципліна формує теоретичні знання щодо впливу біотичних та антропогенних факторів на біорізноманіття та необхідні природоохоронні заходи для підтримання біорізноманіття різних екосистем, а також формує навички застосування інноваційних методів дослідження видів і екосистем.

Тип дисципліни: нормативна

Рік навчання: 1

Семестр: 2

Кількість кредитів: загальна кількість годин - 120 ; аудиторні години - 42 ; в т.ч. лекції - 14 год., семінари - 14, практичні заняття - 14 год.; самостійна робота - 78 год.; кількість кредитів ЄКТС - 4,0

Форма контролю: залік

Викладач(і): : д.б.н. професор Шевцова Людмила Василівна

Результати навчання: : У результаті вивчення дисципліни студенти будуть знати та розуміти фундаментальні і прикладні основи визначення, формування та еволюції біорізноманіття. Слухачі зможуть критично осмислювати теорії, принципи, методи і поняття з різних предметних галузей для вирішення теоретичних задач і проблем дослідження, збереження та сталого використання біорізноманіття на різних рівнях організації біосфери; планувати та виконувати науково-дослідницьку роботу; прогнозувати ризики змін біорізноманіття, створювати бази даних і розробляти рекомендації для екологічно безпечного планування господарської та соціальної діяльності людини; застосовувати знання з біорізноманіття у справі охорони довкілля та раціонального використання природних ресурсів. отримання знань щодо закономірностей формування біорізноманіття на Землі та перспектив його збереження в умовах антропогенної трансформації екосистем, змін клімату; оцінювати втрати та збитки біорізноманіття в наслідок воєнних дій та розробляти шляхи відновлення.

Спосіб навчання: аудиторний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: основи біології, основи генетики, основи загальної екології, популяційна екологія, екологічне право, біогеографія, соціологія.

Зміст дисципліни: Предметом навчальної дисципліни є генетичне, видове, популяційне, екосистемне, ландшафтне, біосферне біорізноманіття, встановлення біорізноманіття як міри структурованості біосистем. Дисципліна надає студентам знання щодо біотичних та антропогенних факторів впливу на біорізноманіття. Важливе місце у дисциплін посідає розгляд природоохоронних заходів на підтримання біорізноманіття різних екосистем


Рекомендована література: " Екологія біорізноманіття. Підручник./ А.В. Яцик, Ю.М. Грищенко, А.Ю. Якимчук, І.А. Пашенюк; за ред. А.В. Яцика. - К.: Генеза, 2013. - 408 с.
" Бродский А.К. Биоразнообразие : учебник для студ. учреждений высш. проф. образования / А.К.Бродский. - М. : Издательский центр "Академия", 2012. - 208 с.
" Гандзюра В.П. Екологія. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. Видання друге, перероблене і доповнене (з грифом МОН України) - К., Сталь, 2009. - 375 с.
" Протасов А.А. Биоразнообразие и его оценка. Концептуальная диверсикология. - К.: Академпериодика НАН Украины, 2002. - 105 с. - ISBN 966-02-2517-2.
" Одум Ю. Экология: В 2-х т. = Ecology / Пер. с англ.. - М.: Мир, 1986. - Т. 1. - 328 с.; Т. 2. - 376 с.
Екологія біорізноманіття. Підручник./ А.В. Яцик, Ю.М. Грищенко, А.Ю. Якимчук, І.А. Пашенюк; за ред. А.В. Яцика. - К.: Генеза, 2013. - 408 с.
Бобильов Ю.П. Екологія. Підручник. Харків, 2014. 672 с
Biological Diversity: Frontiers in Measurement and Assessment, Red. Anne E. Magurran, Brian J. McGill, OUP Oxford,2010, 364. ISBN 0199580669, 9780199580668
Шостий національний звіт про виконання Україною Конвенції ООН про охорону біологічного Різноманіття Українська версія грудень 2018 р. 122 c /https://www.cbd.int/doc/nr/nr-06/ua-nr-06-uk.pdf


Форми та методи навчання: лекції, семінарські та практичні заняття, сам. робота

Методи й критерії оцінювання: Поточний контроль (40%) - семінарські та практичні заняття, проміжний контроль (20%), самостійна робота (10%) Підсумковий контроль ( 30 %) - залік

Мова навчання: українська