НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 317701

Назва:

Історія юдаїзму



Анотація: Курс присвячено історії й еволюції юдаїзму від біблійних часів до сьогодення, його сакральним (ТаНаХ, Талмуд) і літургічним (Шма, Аміда, Кадіш та ін.) текстам, найважливішим доктринам, контактам із іншими релігіями та взаємовпливам у ширшому контексті історії формування релігій. Також розглядаються різні напрями і відгалуження юдаїзму, що виникали в різні часи: від античних самаритян і середньовічних караїмів до ранньомодерного хасидизму і модерних реформістського, консервативного і реконструктивістського юдаїзму. Окрему увагу приділено юдаїзму в Державі Ізраїль від 1948 р. та інших країнах світу на початку ХІХ ст., а також їхній узаємодії та поглядам на актуальні проблеми сьогодення.

Тип дисципліни: вибіркова

Рік навчання: І

Семестр: весняний, додатковий період весняного семестру

Кількість кредитів: 4 (загальна кількість годин - 120 год.; аудиторні години - 40 год.; лекції - 22 год.; семінарські заняття - 18 год.; самостійна робота - 80 год.)

Форма контролю: залік, залік

Викладач(і): Туров І.В., д.і.н.

Результати навчання: знати:
1. Визначати загальні та специфічні риси історичного розвитку різних регіонів України, Європи та світу, демонструвати повагу до різноманітності культур та національних спільнот.
2. Демонструвати навички самостійної роботи, гнучкого мислення, відкритості до нових знань, бути критичним і самокритичним, співпрацювати з носіями різних історичних та культурних цінностей.
3. Знати свої права і обов'язки як члена суспільства, усвідомлювати цінності громадянського суспільства, дотримуватися принципу верховенства права, поважати права і свободи людини.
4. Зберігати моральні, культурні, наукові цінності та примножувати досягнення суспільства.
5. Виявляти взаємозв'язки між процесами у минулому та на сучасному етапі, аналізувати суспільні процеси в історії України у контексті європейської та світової історії.
6. Знати основні віхи в історії юдейської релігії, особливості її віровчення та обрядової практики.
7. Мати навички організації практичного вирішення питань історичної пам'яті та охорони матеріальної й нематеріальної культурної спадщини України.
уміти:
критично працювати з джерелами та писати аналітичні дослідницькі роботи.



Спосіб навчання: аудиторний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Курс має широкі зв'язки з іншими дисциплінами, які викладаються на бакалаврському і магістерському рівнях як на кафедрі історії, так і на інших кафедрах НаУКМА (насамперед "Історія Стародавнього Сходу", "Вступ до історії євреїв" "Історія Держави Ізраїль", "Історія сіонізму і Держави Ізраїль", "Єврейсько-християнські взаємини", "Єврейська палеографія", "Біблійна текстологія", "Історія християнства", "Біблієзнавство" тощо).

Зміст дисципліни: Курс присвячено історії й еволюції юдаїзму від біблійних часів до сьогодення, його сакральним (ТаНаХ, Талмуд) і літургічним (Шма, Аміда, Кадіш та ін.) текстам, найважливішим доктринам, контактам із іншими релігіями та взаємовпливам у ширшому контексті історії формування релігій. Також розглядаються різні напрями і відгалуження юдаїзму, що виникали в різні часи: від античних самаритян і середньовічних караїмів до ранньомодерного хасидизму і модерних реформістського, консервативного і реконструктивістського юдаїзму. Окрему увагу приділено юдаїзму в Державі Ізраїль від 1948 р. та інших країнах світу на початку ХІХ ст., а також їхній узаємодії та поглядам на актуальні проблеми сьогодення.


Рекомендована література: 1. Weber M. Ancient Judaism. - Glencoe, Illinois: The Free Press, 1952.
2. Cohn-Sherbok D. Judaism: History, Belief and Practice. London–New York, 2003.
3. Grabbe L. Judaic Religion in the Second Temple Period: Belief and Practice from the Exile to Yavneh. – London – New York, 2003.
4. THE CAMBRIDGE HISTORY OF JUDAISM. In 4 vol . EDITORS:W. D. Davies L. Finkelstein . Cambridge University Press, 2008.
5. Idel M. Hasidism: Between Ecstasy and Magic. New York: State University of New York Press, 1995.
6. Idel M. Multiple Forms of Redemption in Kabbalah and Hasidism. THE JEWISH QUARTERLY REVIEW, Vol. 101, No. 1 (Winter 2011) . pp. 27–70.
7. Нариси з історії та культури євреїв України / За ред. Л. Фінберга і В. Любченка. – 3 вид. – Київ, 2009.



Форми та методи навчання: лекції, семінарські заняття, самостійна робота

Методи й критерії оцінювання: рейтингове оцінювання за 100-бальною системою: поточний контроль - 70 балів (опитування, виступи на семінарах, індивідуальне письмове завдання); підсумковий контроль - 30 балів (залік).

Мова навчання: українська