НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 318048

Назва:

Сучасна міжнародна політика і геополітичне довкілля України



Анотація: Неспровокований напад російської федерації на Україну в 2022 році, анексія територій у 2014 році та гібридна війна, що ведеться проти України понад десятиліття, поставили перед Україною виклики та завдання радикально переосмислити та модернізувати свою зовнішню політику. Україна опинилася в центрі геополітичних ігор впливових глобальних та регіональних гравців, які мають своє бачення щодо її майбутнього. Ці процеси відбуваються на тлі інших глобальних процесів, до яких в наукових колах відносять транзит гегемонії, ревізіонізм, деглобалізацію, боротьбу зі зміною клімату та ін. Ускладнення міжнародних відносин викликає не лише поляризацію підходів до інтерпретації цих глобальних процесів, але й плинність фокусу та диверсифікацію спектру самих інтерпретацій подій. Пропонований курс «Сучасна міжнародна політика та геополітичне довкілля України» націлений на формування в слухачів та студентів навичок критичного аналізу взаємозв’язків між явищами та процесами в міжнародній політиці, що відбувалися в довкіллі України до та після 2022 року. Осмислення нової міжнародної реальності буде здійснюватися шляхом діалогу між студентами та запрошеними гостьовими лекторами, фахівцями, дослідниками, аналітиками, оглядачами й практиками в сфері міжнародних відносин, в рамках кожної з тем. Передбачається, що такий формат допоможе розвинути у студентів компетентності, пов’язані із веденням публічних дискусій, інтелектуального діалогу, доведенням своїх аргументів. Курс «Сучасна міжнародна політика та геополітичне довкілля України» також покликаний допомогти студентам та слухачам, які розпочали навчання на магістерській програмі, зорієнтуватись із напрямом своїх дослідницьких інтересів, полегшити підбір теми, предмету та об’єкту магістерської дипломної роботи.

Тип дисципліни: нормативна

Рік навчання: І

Семестр: 1, осінній

Кількість кредитів: 5,0 (загальна кількість - 150 годин, лекції - 16 годин, семінари - 34 годин. самостійна робота - 100 годин)

Форма контролю: екзамен

Викладач(і): Єфремов Дмитро Петрович, доцент, кандидат економічних наук

Результати навчання: Загальні компетентності (ЗК)
ЗК2. Здатність вчитися і оволодівати сучасними знаннями.
ЗК3. Вміння виявляти, ставити та вирішувати проблеми.
ЗК6. Здатність працювати в міжнародному контексті.
ЗК7. Здатність працювати в команді.
ЗК9. Здатність оцінювати та забезпечувати якість виконуваних робіт.
Спеціальні (фахові) компетентності спеціальності (СК)
СК1. Здатність виявляти та аналізувати природу, динаміку, принципи організації міжнародних відносин, типи та види міжнародних акторів, сучасні тенденції розвитку світової політики.
СК3. Здатність аргументувати вибір шляхів вирішення завдань професійного характеру в сфері міжнародних відносин, суспільних комунікацій та регіональних студій, критично оцінювати отримані результати та обгрунтовувати прийняті рішення.
СК4. Здатність аналізувати глобальні процеси та їх вплив на міжнародні та суспільні відносини, політичні та суспільні системи.
СК6. Здатність використовувати для дослідження міжнародних відносин, суспільних комунікацій та для регіональних студій теоретичні та методологічні підходи політології, економічної та правової науки, міждисциплінарних досліджень.
СК9. Здатність виявляти та аналізувати особливості розвитку країн та регіонів, сучасних глобальних, регіональних та локальних процесів, та місця України в них.
СК10. Здатність до самонавчання, підтримки належного рівня знань, готовність до опанування знань нового рівня, підвищення своєї фаховості та рівня кваліфікації.
СК14. Здатність застосовувати кумулятивні знання, наукові досягнення, інформаційні технології при здійсненні досліджень у сфері міжнародних відносин, суспільних комунікацій та регіональних студій.
Програмні результати навчання (РН)
РН01. Знати та розуміти природу джерел та напрямів еволюції міжнародних відносин, міжнародної політики, зовнішньої політики держав, стану теоретичних досліджень міжнародних відносин та світової політики.
РН02. Критично осмислювати та аналізувати глобальні процеси та їх вплив на міжнародні відносини.
РН04. Аналізувати та оцінювати проблеми міжнародної та національної безпеки, міжнародні та інтернаціоналізовані конфлікти, підходи, способи та механізми забезпечення безпеки у міжнародному просторі та у зовнішній політиці держав.
РН05. Збирати, обробляти та аналізувати інформацію про стан міжнародних відносин, світової політики та зовнішньої політики держав.
РН07. Оцінювати та аналізувати міжнародні та зовнішньополітичні проблеми та ситуації, пропонувати підходи до вирішення таких проблем.
РН13. Брати участь у професійній дискусії у сфері міжнародних відносин, зовнішньої політики, суспільних комунікацій та регіональних студій, поважати опонентів і їхню точку зору, доносити до фахівців та широкого загалу інформацію, ідеї, проблеми, рішення та власний досвід з фахових проблем.
РН16. Оцінювати міжнародні події, процеси в сфері міжнародного співробітництва та міжнародної безпеки, стан взаємодії та конфлікту в міжнародних системах.


Спосіб навчання: аудиторний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: немає

Зміст дисципліни: Тема 1. Ускладнення міжнародних відносин в період транзиту гегемонії Тема 2. Політика США на світовій арені із стабілізації та підтримання існуючого світопорядку Тема 3. Глобальні амбіції Китаю в ХХІ ст. та китайсько-українські відносини Тема 4. Перспективи територіальної дезінтеграції російської федерації внаслідок російсько-української війни Тема 5. Підвалини німецького лідерства в Західній Європі до та після нападу росії на Україну Тема 6. Польща та країни Східної Європи в часи російсько-українського протистояння Тема 7. Нова регіональна роль Туреччини за часів правління Р. Еродагана Тема 8. Реформи чи стагнація: надєвропейські інститути на роздоріжжі


Рекомендована література: Rush Doshi (2021) “The Long Game: China's Grand Strategy to Displace American Order”
Graham Allison (2017) “Destined for War: Can America and China Escape Thucydides's Trap?”
Alfred W. McCoy (2018) “In the Shadows of the American Century”
Michael Mandelbaum (2022) “The Four Ages of American Foreign Policy: Weak Power, Great Power, Superpower, Hyperpower”
Elizabeth C. Economy (2022) “The World According to China”
Michael Beckley, Hal Brands (2022) “Danger Zone: The Coming Conflict with China”



Форми та методи навчання: Лекції, семінарські заняття, самостійна робота

Методи й критерії оцінювання: Рейтингове оцінювання за 100-бальною системою: поточний контроль – 70 балів (участь у семінарських заняттях, виконання завдань самостійної роботи); підсумковий контроль – 30 балів (екзамен)

Мова навчання: українська