НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 318123

Назва:

Сучасні методи оптичної мікроскопії



Анотація: дисципліна викладається для опанування студентами сучасних знань, необхідних для свідомого та професійного використання приладів оптичної мікроскопії. Вивчаються основи геометричної оптики, променевої оптики, їхнє застосування для світлового мікроскопіювання. Розглядаються оптичні матеріали для мікроскопіювання. Вивчаються джерела світла та теорія мікроскопа, будова біологічного мікроскопа. Студенти будуть ознайомлені з амплітудною мікроскопією, контрастуванням у мікроскопії, використанням флюоресценції у мікроскопіюванні. Розглядаються особливості побудови флюоресцентного мікроскопа та барвники, що використовуються у мікроскопіюванні. Даються поняття про конфокальну та мультифотонну мікроскопію, їхні принципи та використання. Студенти отримують основи знань щодо фіксації біологічного матеріалу та виготовлення мікроскопічних препаратів.

Тип дисципліни: вибіркова

Рік навчання: ІІ

Семестр: весняний

Кількість кредитів: 3

Форма контролю: залік

Викладач(і): Антонюк М.З., доктор біологічних наук, професор

Результати навчання: У результаті вивчення дисципліни студент повинен:
o Використовувати бібліотеки, інформаційні бази даних, інтернет ресурси для пошуку необхідної інформації.
o Аналізувати біологічні явища та процеси на молекулярному, клітинному, організменному, популяційно-видовому та біосферному рівнях з точки зору фундаментальних загальнонаукових знань, а також за використання спеціальних сучасних методів досліджень.
o Застосовувати під час проведення досліджень знання особливостей розвитку сучасної біологічної науки, основні методологічні принципи наукового дослідження, методологічний і методичний інструментарій проведення наукових досліджень за спеціалізацією.
o Дотримуватись норм академічної доброчесності під час навчання та провадження наукової діяльності, знати основні правові норми щодо захисту інтелектуальної власності.
o Вміти правильно оцінювати актуальність розвитку окремих наукових напрямків і бачити риси інноваційності.
o Мати навички у складанні та реалізації наукових проєктів, як фундаментальних, так і прикладних.


Спосіб навчання: аудиторний, дистанційний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Біохімія, Загальна хімія, Біоорганічна хімія, Цитологія та гістологія, Молекулярна біологія.

Зміст дисципліни: Основи геометричної оптики та мікроскопії. Мікроскоп - його визначення та призначення. Типи мікроскопів, які використовуються у біології. Закони геометричної оптики. Енергія світла, властивості світлової хвилі. Теорія мікроскопа Аббе. Компоненти мікроскопа. Барвники у мікроскопіюванні. Контрастна мікроскопія. Фізичні основи фазового контрасту, темнопольної та поляризаційної мікроскопії. Флюоресценція та мікроскопія. Специфічність фарбування біологічних об'єктів. Сфери застосування флюоресцентної мікроскопії для сучасної генетики та клітинної біології. Конфокальна мікроскопія. Принципи мультифотонної мікроскопії.


Рекомендована література: 1. Murphy Douglas B. Fundamentals of light microscopy and electronic imaging. Wiley, 2001. 386 p.
2. Дарлингтон С.Д., Ла Кур Л.Ф. Хромосомы. Методы работы. Атомиздат,1980. 216 с.
3. Waine R.O. Light and video microscopy. Academic Press. Elsevier, 2009. 307 p.
4. . Romeis Microscopishe Technik. Maria Mulisch, Ulrich Welsch (eds.) Springer, 2015. 611 s.(німецькою)
5. Singh R. Practical Manual on Plant Cytogenetics. CRC Press, 2018, 347 p.


Форми та методи навчання: семінарські заняття (18 год.), лабораторні заняття (12 год.), самостійна робота (60 год.)

Методи й критерії оцінювання: поточний контроль 70 %; підсумковий контроль (залік) - 30 %.

Мова навчання: українська