НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 318419

Назва:

Типології та моделі особистості



Анотація: В курсі розглядається історичний розвиток, логіка та зміст класифікаційних гіпотез в психології, моделювання систем психологічних типів; моделі особистості (традиційні, формальні, динамічні, двовимірні, багатовимірні, типологічні), аналізуються класифікації та їх базові характеристики (конституційні, пізнавальні, ціннісно-мотиваційні, соціальні), вивчаються проблеми сучасних психологічних класифікацій і моделей особистості (Велика трійка, Велика п'ятірка, HEXACO, DISC, Circumplex, RIASEC) та прикладні аспекти цих моделей. Основні компетентності, на розвиток яких спрямовано курс: аналітичні та експертні навички в області діагностики та дослідження психологічних типів та рис особистості; уміння визначати мінімальну кількість вимірів, що забезпечують повноту та конструктивну валідність психологічних властивостей у моделях особистості; вміння оперувати цілісними системами особистісних ознак (пізнавальних, ціннісних, мотиваційних, емоційних, вольових) як окремими вимірами особистості; здійснювати базові процедури оцінки та експертизи психологічних класифікацій та типологій; здійснювати базові процедури моделювання в сфері створення психологічних класифікацій та типологій; вміння класифікувати емпіричні результати в науковому дослідженні, обирати базові ознаки класифікації та моделювати їх взаємозалежності, описувати психологічні типи на основі отриманих даних; вміння порівнювати типології та класифікації психічних властивостей та визначати межі їх ефективного використання в різних прикладних сферах діяльності психолога.

Тип дисципліни: Вибірковий

Рік навчання: 1

Семестр: 2

Кількість кредитів: загальна кількість годин - 90; аудиторні години - 30; лекції - 18 годин; семінарські заняття - 12 годин; кредитів ЄКТС - 3,0.

Форма контролю: залік

Викладач(і): доц.Копець Л.В.

Результати навчання: У результаті вивчення дисципліни студент повинен:
знати і розуміти психологічні концепції та моделі особистості, природу особистісних властивостей, психологічні типології та профілі типів особистості, базові категорії для опису особистості в різних моделях особистості та класифікаціях, науковий вклад в розвиток психологічних класифікацій та типологій класиків психології та сучасних дослідників;
уміти оперувати основними категоріями аналізу психології особистості (риси, типи, система, структура); порівнювати різні психологічні моделі особистості; планувати, здійснювати та експертно оцінювати дослідження в галузі психології особистості; враховувати особливості особистості в контексті професійної діяльності в широкому колі соціальних ситуацій, здійснювати базові процедури оцінки та експертизи психологічних класифікацій та типологій.


Спосіб навчання: аудиторний, дистанційний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Необхідні обов'язкові попередні та супутні дисципліни: загальна психологія, історія психології, психологія особистості, соціальна психологія.

Зміст дисципліни: У курсі розглядається історичний розвиток, логіка та зміст класифікаційних гіпотез в психології, моделювання систем психологічних типів; моделі особистості (традиційні, формальні, динамічні, двовимірні, багатовимірні, типологічні), аналізуються класифікації та їх базові характеристики (конституційні, пізнавальні, ціннісно-мотиваційні, соціальні), вивчаються проблеми сучасних психологічних класифікацій і моделей особистості (Велика трійка, Велика п'ятірка, HEXACO, DISC, Circumplex, RIASEC) та прикладні аспекти цих моделей.


Рекомендована література: 1. Горбунова В.В. Експериментальна психологія в схемах і таблицях: Навчальний посібник. - К.: "ВД "Професіонал", 2007. - 208 с.
2. Гордієнко В. І., Копець Л. В. Психологія особистості в біографіях, подіях, портретах. Навчальний посібник. К.: Видавничий дім "Києво-Могилянська академія", 2007.- 304 с.
3. Готтсданкер Р. Основы психологического эксперимента - М.: Академия, 2005. - 365 с.
4. Гудвин Дж. Исследование в психологии: методы и планирование. СПб.:Питер, 2004. 558 с.
5. Копець Л. В. Класичні експерименти в психології. Навчальний посібник. К.: Видавничий дім "Києво-Могилянська академія", 2010.- 280 с
6. Мартин Д. Психологические эксперименты. Секреты механизмов психики. СПб.: Прайм-Еврознак, 2004. - 480 с.
7. Хок Р. 40 исследований, которые потрясли психологию. СПб.:ПраймЕврознак. 2008. 512 с.
8. Форми та методи навчання: лекції, семінарські заняття, самостійна робота.


Форми та методи навчання: лекції, семінарські заняття, самостійна робота.

Методи й критерії оцінювання: Поточний контроль (60 %): усне опитування, виконання тематичних завдань. Підсумковий контроль (40 %): проект, контрольні завдання. Форма контролю: письмова робота.

Мова навчання: українська та англійська (вивчення першоджерел).