НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 318487

Назва:

Системи прийняття рішень



Анотація: Навчальна дисципліна розглядає базові основи теорії прийняття рішень, основи теорії корисності, експертні процедури для прийняття рішень, теорії прийняття рішень в умовах визначеності, прийняття рішень в умовах конфлікту, кооперативне прийняття рішень, прийняття рішень в умовах нечіткої інформації.

Тип дисципліни: нормативна

Рік навчання: 1

Семестр: 2 (весняний)

Кількість кредитів: 5

Форма контролю: екзамен

Викладач(і): доц., к.ф-м.н. Чорней Р.К.

Результати навчання: Спеціалізовані концептуальні знання, що включають сучасні наукові здобутки у сфері системного аналізу та інформаційних технологій і є основою для оригінального мислення та проведення досліджень. Будувати та досліджувати моделі складних систем і процесів застосовуючи методи системного аналізу, математичного, комп'ютерного та інформаційного моделювання. Застосовувати методи розкоиття невизначеностей в задачах системного аналізу, розкривати ситуаційні невизначеності та невизначеності в задачах взаємодії, протидії та конфлікту стратегій, знаходити компроміс при розкритті концептуальної невизначеності.
Використовувати міри оцінювання ризиків та застосовувати їх при аналізі багатофакторних ризиків в складних системах.
Розробляти інтелектуальні системи в умовах слабо структурованих даних різної природи. Розробляти та застосовувати моделі, методи та алгоритми прийняття рішень в умовах конфлікту, нечіткої інформації, невизначеності та ризиків. Здійснювати обробку, аналіз, систематизацію науково-технічної інформації, узагальнювати передовий вітчизняний та зарубіжний досвід з питань системного аналізу.

Спосіб навчання: дистанційний (аудиторний)

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: теорія ймовірностей, випадкові процеси, дискретна математика, аналіз даних.

Зміст дисципліни: Загальна задача прийняття рішень; функції вибору, їх класифікація, логічна форма функції вибору; основи теорії корисності; теорія очікуваної корисності; функції корисності в умовах ризику та невизначеності; функції колективної корисності; прийняття рішень в умовах невизначеності; умови оптимльності; методи багатокритеріальної оптимізації; методи групового вибору; правила голосування; теорема Ерроу про неможливсть; експертні процедури прийняття рішень; методи обробки експертної інформації; прийняття рішень в умовах конфлікту; некооперативняа поведінка ізольованих гравців; повна та часткова інформованість гравців; змішані стратегії; кооперативне прийняття рішень; ігри у характеристичній формі; прийняття рішень в умовах нечіткої інформації; прийняття рішень при нечіткому відношенні переваги; ігри в умовах нечіткої інформації; нечіткі задачі багатокритеріальної оптимізації.


Рекомендована література: 1. Моделі та методи прийняття рішень: навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / О.Ф. Волошин, С.О. Мащенко. - К.: Видавничо-поліграфічний центр "Київський університет", 2010. - 336 с.
2. Теорія систем і системний аналіз: Навч. посіб. / Н.Б. Чорней, Р.К. Чорней. - К.: МАУП, 2005. - 256.
3. Мулен Э. Кооперативное принятие решений: Аксиомы и модели. - М.: Мир, 1991. - 464 с.
4. Інформаційні системи прийняття рішень: навч. посіб. / А.М. Воронін, Ю.К. Зіатдінов, А.С. Климова. - К.: НАУ, 2009. - 136 с.

Форми та методи навчання: лекції, практичні заняття, самостійна робота.

Методи й критерії оцінювання: рейтингова система оцінювання за 100-бальною шкалою: за роботу в семестрі (контрольні роботи, активність на лекціях) - 60%; екзамен - 40%.

Мова навчання: українська