НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 318512

Назва:

Соціальна психіатрія



Анотація: Курс представляє спеціалізовані знання в галузі психічного здоров'я з точки зору перспективи соціальної роботи і практичне знання про соціальну роботу з дорослими, які мають психічні труднощі. Курс дає студентам можливість розуміння існуючих підходів в практиці галузі психіатрії, яка фокусується на міжособистісному та культурному контексті психічного розладу та психічного благополуччя. Соціальна психіатрія вивчає роль соціальних факторів в етіології, клініці, перебігу, лікуванні та профілактиці психічних розладів і розробляє наукові основи організації психіатричної допомоги. Тому курс дозволяє дізнатись про вплив особистісних факторів та факторів соціального оточення на виникнення складнощів людських станів в цілому та організацію медичної та реабілітаційної допомоги людям, що страждають на психічні розлади, з акцентом на підтримці соціального функціонування та конкретних практичних рекомендаціях щодо проведення соціальної роботи в сфері психічного здоров'я.

Тип дисципліни: професійно-орієнтована

Рік навчання: 2

Семестр: 3

Кількість кредитів: 3

Форма контролю: залік

Викладач(і): к.н. Бондаренко Н.Б.

Результати навчання: Здійснювати пошук, аналіз і синтез інформації з різних джерел для розв'язування завдань спеціальності, відтворювати факти (дати, події, принципи й закономірності суспільного розвитку), встановлювати причинно-наслідкові зв'язки між подіями, явищами, робити висновки, аргументувати свої думки .
Розуміти наукові принципи, що лежать в основі соціальної діяльності, ідентифікувати, формулювати і розв'язувати завдання зі спеціальності, інтегрувати теоретичні знання та практичний досвід (ПРН2 ОПП).
Теоретично аргументувати шляхи подолання проблем та складних життєвих обставин, обирати ефективні методи їх вирішення, передбачати наслідки .
Розробляти перспективні та поточні плани, програми проведення заходів, оперативно приймати ефективні рішення у складних ситуаціях.
Аналізувати психічні властивості і стани, характеризувати психічні процеси, різні види діяльності індивідів у групі, процеси розвитку, соціалізації, соціальної адаптації та інтеграції особистості, соціально-психологічні процеси в малих та великих групах .
Практикувати методи профілактики для запобігання можливих відхилень у психічному розвитку, порушень поведінки, міжособистісних стосунків, для розв'язання конфліктів, попередження соціальних ризиків та складних життєвих обставин .
Визначати зміст діяльності, зв'язки та межі компетенції установ та закладів соціального захисту, соціальних служб, інших організацій.
Використовувати методи діагностикиу процесі оцінювання проблем, потреб, специфічних особливостей та ресурсів клієнтів .


Спосіб навчання: змішаний

Зміст дисципліни: Курс орієнтований на здобуття практичних вмінь надавати допомогу на етапі перебігу психічних захворювань, реконвалесценції та реабілітації; консультування родичів клієнтів з урахуванням різних варіантів перебігу захворювання і ступенів психічних труднощів. В межах курсу студенти отримують теоретичні знання щодо основних засад соціальної роботи в сфері психічного здоров'я та осягають застосування їх на практиці з клієнтами, які мають складні психічні стани. Отримують практичні рекомендації щодо роботи з клієнтами з різноманітною індивідуальною психічною проблематикою.


Рекомендована література: 1. Закон України "Про психіатричну допомогу" від 22.02.2000 // Відомості Верховної Ради України (ВВР).- № 19.- доступно з https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1489-14
2. Діагностичні критерії DSM-V. - доступно з https://psychiatry.org/psychiatrists/practice/dsm/educational-resources/assessment-measures
3. Діагностичні крітерії МКХ - 10. Класс V. Розлади психіки та поведінки.- Режим доступу: https://medical-club.net/uk/information/mkb-10-klass-v-psihicheskie-rasstrojstva-i-rasstrojstva-povedeniya/
4. Керівництво mhGAP 2.0: Програма дій із подолання прогалин у сфері психічного здоров'я / WHO. - Женева, Швейцарія: ВООЗ, 2019.- 175с. - доступно з https://i-cbt.org.ua/wp-content/uploads/2020/06/MH-GAP-%D0%BA%D0%B5%D1%80%D1%96%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D1%86%D1%82%D0%B2%D0%BE.pdf
5. Психіатрія і наркологія: підручник.-2 вид.перероб./ред. проф.В. Л. Гавенко, проф. В. С. Бітенський.-К.:Медицина, -512с.-доступно з https://repo.knmu.edu.ua/bitstream/123456789/11854/7/%D0%A3%D1%87%D0%B5%D0%B1%D0%BD%D0%B8%D0%BA.pdf
6. Теорія і практика психологічної допомоги та реабілітації: підручник / Національний університет оборони України імені Івана Черняховського.-К, 2019.-460с. С.376- 388.
7. Пріб Г.А. Соціальна психіатрія і наркологія : навчальний посібник. - К. : ІПК ДСЗУ, - 2016. - 255 с. https://ipk.edu.ua/wp-content/uploads/2019/05/bdda8794a24d4ea8ec4aee706bd8e66e.pdf .


Форми та методи навчання: лекції, семінари, самостійна робота

Методи й критерії оцінювання: Оцінювання знань студентів здійснюється за 100-бальною рейтинговою системою у відповідності до Положення "Про критерії оцінювання знань здобувачів вищої освіти в Національному університеті "Києво-Могилянська академія"

Мова навчання: українська