НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 318762

Назва:

Філософія політики



Анотація: Курс пропонує занурення у велику традицію політичної філософії. Він торкатиметься класичних та сучасних текстів філософії політики: творів Платона, Аристотеля, Макіавеллі, Локка, Г'юма, Руссо, Канта, Гердера, Геґеля, Сен-Симона, Фур'є, Токвіля, Кюстіна, Маркса, Арона, Арендт, Фуко, Слотердайка, Фукуями, Гантинґтона, Джадта, Валлерстайна, Пікетті, Епплбаум, Масаїш та інших. Він торкатиметься також української традиції політичної думки - творів Костомарова, Драгоманова, Липинського, Бочковського, Лесі Українки та ін. У контексті цих текстів обговорюватимуться проблеми сучасного світу: демократії, авторитаризму, тиранії, ідентичності, цінностей виживання та цінностей самовираження, боротьби республіки та імперії, дискурсом універсальності та дискурсом ідентичності, "конфлікту цивілізацій", насильства та антинасильства, дискурсом влади та дискурсом "кінця влади", еволюції бюрократії та повстання популізму, російської агресії, держави добробуту та її кризи, проблеми війни та проблеми миру.

Тип дисципліни: нормативна

Рік навчання: 1

Семестр: весняний

Кількість кредитів: 4 (загальна кількість годин - 120 год.; аудиторні години - 40 год.; лекції - 26 год.; семінарські заняття - 14 год.; самостійна робота - 80 год.)

Форма контролю: залік

Викладач(і): Єрмоленко В. А., к. філос. н., PhD, д. політ. досліджень (Франція)

Результати навчання:
ПРН-1. Здійснювати інтелектуальний пошук, виявляти і критично осмислювати актуальні проблеми сучасної філософської думки, розробляти їх в рамках власного філософського дослідження.
ПРН-3. Вміти реконструювати історичний поступ світової філософії, еволюцію філософських ідей і проблем.
ПРН-5. Використовувати методологію та пізнавальні засоби, що властиві філософії та її застосуванням.
ПРН-8. Розуміти зв'язки філософії з іншими напрямами філософського дискурсу та іншими інтелектуальними й гуманітарними практиками.
ПРН-10. Брати участь у наукових дискусіях з філософії та міждисциплінарних проблем, обговореннях філософських питань з експертами з інших галузей знань.
ПРН-11. Аналізувати, оцінювати і прогнозувати соціальні, політичні, економічні та культурні процеси із застосуванням фахових знань та спеціалізованих навичок розв'язання складних задач філософії.
ПРН-12. Використовувати набуті знання в практиці європейської та євроатлантичної інтеграції України, зокрема проводити світоглядний аналіз та етико-ціннісну експертизу інтеграційних процесів.
ПРН-13. Розробляти і реалізовувати наукові та/або прикладні проекти у сфері філософії та з дотичних міждисциплінарних проблем.
ПРН-15. Розробляти і викладати філософські дисципліни в закладах освіти.

Спосіб навчання: аудиторний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Філософія політики

Зміст дисципліни: Що таке політика? Аристотель, Гоббс, Шмітт. Що таке врядування? Монархія, аристократія, демократія. Аристотель, Платон, Макіавеллі, Монтеск'є, Липинський. Що таке держава? Держава та суспільна угода. Гоббс, Локк, Г'юм, Руссо. Що таке демократія? Демократія та республіка. Демократія та лібералізм. Руссо, Локк, Драгоманов. Що таке нація? Гердер, Фіхте, Андерсон, Сміт. Що таке імперія? Метафора Риму; імперія та колоніалізм. Саїд, Ларі Вулф. Що таке революція? Берк, де Местр, Маркс, Токвіль. Що таке війна і насильство? Фукідід, Сунь-Цзи, Макіавеллі, Клаузевітц, Арон, Арендт. Що таке свобода? Негативна свобода та позитивна свобода. Констан, Мадам де Сталь, Фромм, Берлін, Ганна Арендт. Що таке історія? Монтеск'є, Гегель, Маркс, Фукуяма. Що таке Україна? Костомаров, Шевченко, Леся Українка, Липинський, Лисяк-Рудницький. Що таке Європа? Куденгофе-Калерґі, Ремі Браґ, Кундера, Тоні Джадт. Куди рухається світ? Закарія, Енн Епплбаум, Бруно Масаїш та ін.


Рекомендована література:
Arendt, Hannah. The origins of the totalitarianism, Harvest Book, 1979.
Aristotle. Politics. University of Chicago Press, 1984.
Арон, Реймон. Мир і війна між націями, Юніверс, 2000.
Burke, Edmund. Reflections on the Revolution in France, Yale University Press, 2003.
Hobbes, Thomas. Leviathan, London, 1651.
Locke, John. Second treatise of government, Yale University press, 2003.
Plato. The Republic, Book VI.
Tocqueville, Alexis de. The Ancien Regime and the French Revolution, Cambridge University Press, 2011.
Wooldridge, Adrian. The Aristocracy of talent. How Meritocracy Made the Modern World. Penguin, 2021. - Conclusion: Renewing Meritocracy.
Арістотель. Політика / Пер. з давньогр. та передм. О. Кислюка. К.: Основи, 2000.
Платон. Держава / Пер. з давньогр. Д. Коваль. К.: Основи, 2000.
Драгоманов, Михайло. Переднє слово до "Громади" // Драгоманов, Михайло. Вибрані твори (Прага, Нью-Йорк, 1937), с. 93-118.
Єрмоленко В.А. Плинні ідеології. Київ, Дух і літера, 2018.
Липинський, В'ячеслав. Листи до братів-хліборобів. Вступне слово для читачів з ворожих таборів, Українська прес-група, 2012.
Cаїд, Едвард. Культура та імперіалізм, Критика, 2007.




Форми та методи навчання: лекції, семінарські заняття, самостійна робота

Методи й критерії оцінювання: рейтингове оцінювання за 100-бальною системою: поточний контроль - 70 балів (опитування, виступи на семінарах, індивідуальне письмове завдання); підсумковий контроль - 30 балів (залік).

Мова навчання: українська