НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 320112

Назва:

"Великий кордон" від Адріатики до Каспію (XV - XVIII ст.)



Анотація: "Великий кордон" - історико-географічна область зустрічі цивілізацій, смуга від Адріатичного до Каспійського морів, до якого входить і Україна. Курс розпочинається з детального обговорення методологічного інструментарію, який використовується у дослідженнях розуміння "кордону", "прикордоння","полілогів культур", "прикордонних спільнот" та значення історії прикордоння для розуміння історії східноєвропейського простору. Опанувавши основні категорії аналізу варто зупинитися на розумінні "викликів" від зустрічі цивілізацій: осілого та кочового образів життя, християнства та ісламу, військової демократії та державного диктату, толерантності та ксенофобії. Важливим буде питання виникнення та початки функціонування прикордонних держав та спільнот: рухаючись із заходу на схід (через Балкани на північ і до Кавказу): ускоки, граничари (побережжя Адріатики і Військовий кордон), секеї постання Семигороду, Валанського та Молдавського князівств, прикордонних спільнот козацтва городового та низового, слобідських полків, Донського козацтва. Наступним кроком будуть спроби ранньомодерних держав, а потому й імперій (Священної римської імперії германської нації, Російської та Османської) підкорити та уніфікувати прикордоння, спричинивши великі соціально-економічні зміни та рух населення. ,

Тип дисципліни: вибіркова

Рік навчання: II

Семестр: 6(весняний)

Кількість кредитів: 4 (загальна кількість годин – 120 год.; аудиторні години – 40 год.; лекції – 24 год.; семінарські заняття – 16 год.; самостійна робота - 80 год.)

Форма контролю: залік

Викладач(і): Маслійчук В.Л., д.і.н.

Результати навчання: У результаті вивчення дисципліни студент повинен:
- знати основні тексти та підходи, які використовуються в дослідженнях з історії прикордоння, простору, ідентичності.
- вміти: використовувати вивчений теоретичний матеріал у власних дослідженнях, самостійно добирати тем і писати розвідки в царині історії балканських країн, України та сходу Європи.


Спосіб навчання: аудиторний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Курс має міждисциплінарний характер, використовує методи гуманітарних і соціальних наук, а відтак розрахований не тільки на студентів-істориків, але й на студентів, що спеціалізуються на вивченні інших гуманітарних і соціальних дисциплін. Передбачається, що студенти мають базове знання з історії Європи, вміють читати та аналізувати теоретичні праці, володіють англійською мовою на рівні, що дозволяє вільно розуміти запропоновану до опрацювання літературу. Міждисциплінарна координація: історична географія, антропологія, культурологія, політологія, сходознавство, релігієзнавство, Нова історія Європи, історія цивілізації.

Зміст дисципліни: Курс розпочинається з детального обговорення методологічного інструментарію, який використовується у дослідженнях розуміння "кордону", "прикордоння", "полілогів культур", "прикордонних спільнот" та значення історії прикордоння для розуміння історії східноєвропейського простору. Опанувавши основні категорії аналізу варто зупинитися на розумінні "викликів" від зустрічі цивілізацій: осілого та кочового образів життя, християнства та ісламу, військової демократії та державного диктату, толерантності та ксенофобії. Важливим буде питання виникнення та початки функціонування прикордонних держав та спільнот: рухаючись із заходу на схід (через Балкани на північ і до Кавказу): ускоки, граничари (побережжя Адріатики і Військовий кордон), секеї постання Семигороду, Валаського та Молдавського князівств, прикордонних спільнот козацтва городового та низового, слобідських полків, Донського козацтва. Наступним кроком будуть спроби ранньомодерних держав, а потому й імперій (Священної римської імперії германської нації, Російської та Османської) підкорити та уніфікувати прикордоння, спричинивши великі соціально-економічні зміни та рух населення.


Рекомендована література: 1. Леп’явко С. Великий кордон Європи як фактор становлення українського козацтва (XVI cт.). Запоріжжя, 2001.
2. Середа О. Османсько-українська дипломатія в документах XVII – XVIII cт. Київ-Стамбул, 2018.
3. Чорновіл І. Корпоративні фронтири: світовий і вітчизняний вимір. К.: Критика, 2015.
4. Kravchenko V. The Ukrainian-Russian Borderland. History versus Geography. Montreal: Mcgill Quins University Press, 2022.
5. Parvev I. Habsburgs and Ottomans between Vienna and Belgrade: (1683 - 1739). New York: Columbia Press, 2000.
6. Tolerance and Intolerance on the Triplex Confinium. Approaching the ‘Other’ on the Borderlands. Eastern Adriatic and beyond, 1500-1800, edited by Egidio Ivetic and Drago Roksandic, Padova, Cleup, 2007.



Форми та методи навчання: лекції, семінарські заняття, самостійна робота

Методи й критерії оцінювання: рейтингове оцінювання за 100-бальною системою: поточний контроль – 70 балів (опитування, виступи на семінарах, індивідуальні письмові завдання); підсумковий контроль – 30 балів (письмовий залік)

Мова навчання: українська