НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 320127

Назва:

Середньовічна історія України IX - середини XIII ст.



Анотація: Ознайомлення студентів із добою, яку суспільна думка нині вважає середньовічною історією України. Попри таке розташування (приблизно між українською античністю і українським Ренесансом), середньовічна історія Східної Європи оповідатиметься у принципово «ненаціональний» спосіб, тобто без накладання на минуле телеологічної перспективи з її відомими обмеженнями і викривленням пропорцій. Мета курсу – сформувати цілісне розуміння як епохи, так і принципових моментів її політичних, суспільних та інтелектуальних феноменів. Одне із завдань курсу – прищепити навички історичного розуміння і критичного підходу через читання та обговорення текстів джерел, а також інтерпретацій епохи вченими.

Тип дисципліни: нормативна

Рік навчання: 2

Семестр: весняний

Кількість кредитів: 4 (загальна кількість годин – 120 год.; аудиторні години – 42 год.; лекції – 24 год.; семінарські заняття – 18 год.; самостійна робота - 78 год.)

Форма контролю: екзамен

Викладач(і): к.і.н. Арістов В.Ю.

Результати навчання: У результаті вивчення курсу студент повинен:
Знати: основні характеристики, події та герої періоду "українського середньовіччя"; новітні концепції та історіографічні традиції дослідження історії Київської Русі; політико-соціальні практики та особливості світосприйняття тогочасного суспільства і насамперед - розуміти специфіки джерел та інформації, яку можна з них отримати.
Вміти: критично читати і коментувати тексти Х - ХІІІ століть. Критична робота з джерелами мусить поєднуватися з формуванням навиків коментування основних базових питань соціальної, політичної та культурної історії Русі, що по-різному висвітлюються в різних історіографічних традиціях.


Спосіб навчання: аудиторне

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Курс має широкі зв'язки, як власне з дисциплінами, які викладаються на кафедрі історії (насамперед, "Вступ до історії", "Історія західної цивілізації: доба Середньовіччя", "Історія Великого князівства Литовського", "Первісна історія України", а також вибірковими курсами - "Галицько-Волинське князівство"). Завдяки своїй міждисциплінарній спрямованості курс "Середньовічна історія України" легко поєднується з окремими курсами, що викладаються на кафедрах історії, філософії та культурології.

Зміст дисципліни: ознайомлення студентів з періодом, який називають „українським середньовіччям” (Х – XIV ст.), обговорення специфіки тогочасних джерел і основних підходів роботи з ними, дискусії навколо ключових персонажів і подій києво-руської історії. Особливу увагу планується звернути на історіографічні традиції дослідження держави Рюриковичів, концепції політичного устрою Русі, політичні практики і соціальні інститути, а також особливості повсякденного життя і світосприйняття тогочасної людини.


Рекомендована література: Толочко О. П., Толочко П. П. Київська Русь. (Серія «Україна крізь віки», Т. 4). Київ, 1998.
Филипчук О. Studia Byzantino-Rossica: Експансія, війна та соціальні зміни. Чернівці, 2013.
Филипчук О. Забутий святий. Князь Володимир між Сходом і Заходом. Київ: Laurus, 2020.
Sermons and Rhetoric of Kievan Rus’. Cambridge (Mass.), 1991.
Simon Franklin, Jonathan Shepard. The Emergence of Rus. 750–1200. London – New York, 1996.
Vadym Aristov. The Tithe Church of Saint Sophia in Kyiv: Thietmar of Merseburg’s Account Reinterpreted // Palaeoslavica XXIX/1 (2021), 89–109.



Форми та методи навчання: лекції, семінарські заняття, самостійна робота.

Методи й критерії оцінювання: рейтингове оцінювання за 100-бальною системою: поточний контроль – 60 балів (опитування, виступи на семінарах, індивідуальні письмові завдання); підсумковий контроль – 40 балів (письмовий екзамен).

Мова навчання: українська