Спудейське братство

Загальна інформація

ГербСпудейське братство – громадська організація студентів та випускників НаУКМА, діяльність якої спрямована на відновлення, збереження та поширення кращих національних традицій та традицій Києво-Могилянської академії.

 

Спудейське братство ініціює, проводить, допомагає організовувати цікаві для громади заходи, передусім – для студентства. СБ відроджує та поширює кращі українські народні звичаї, організовує святкування дат народного календаря, вивчення обрядів, студентський вертеп, свято-майстерню "Розмалюй писанку", музичні вечори "Посиденьки з гітарою", мандрівки до різних куточків нашої землі тощо. Серед проектів братчиків дні пам'яті уславлених діячів української історії та культури, круглі столи, присвячені дослідженню й поширенню традицій Києво-Могилянської академії, соціологічні опитування студентів - ось далеко не повний перелік заходів Спудейського братства.

 

Долучитися до Спудейського братства НаУКМА може кожен могилянець: від студента до Президента. Приєднуйтесь до нас – ми завжди готові до співпраці!

 

Завітайте до нас:
м. Київ, вул. Волоська, 8/5, НаУКМА, корпус 4, кімната 107
Адреса для листів:
Спудейське Братство НаУКМА, вул.Сковороди, 2, Київ 04070
Телефон: (044) 425 45 49

Новини

Спудейському Братству НаУКМА – 10 років


21 November 2007

23 листопада, о 16:30 в актовій залі Культурно-Мистецького центру Національного університету «Києво-Могилянська Академія» відбудеться святкування 10-річного ювілею Спудейського Братства НаУКМА, корпорації спудеїв Могилянки, яка відроджує, культивує і поширює стародавні і нові традиції Києво-Могилянської Академії, творить дух і неповторне обличчя Могилянки. У святкуванні візьмуть участь Президент НаУКМА Сергій Квіт, відомі науковці, підприємці, державні діячі, журналісти та випускники НаУКМА-колишні братчики. У програмі привітання від гостей, театралізоване дійство за участю теперішніх спудеїв-братчиків та концерт етно-гурту «Атмосфера».

Спудейське братство Києво-Могилянської Академії (СБ НаУКМА) – це люди, яким мало просто отримати освіту, які свідомо обрали саме Могилянку, живу легенду, з її кількасотлітньою історією, спадщиною і звичаями, люди, які прагнуть підтримувати цю традицію і передати її наступним поколінням. Саме тому студенти Могилянки звуться спудеями, як і їхні попередники – сучасники митрополита Петра Могили, засновника Києво-Могилянської академії.

Створили Спудейське Братство три десятки спудеїв у листопаді 1997 року. За останні десять років СБ організувало величезну кількість заходів різного рівня, частина з яких перетворилася на традиції Могилянки. Візитівкою Академії стала урочисто-феєрична акція «Чистий Сковорода» - звичай, що супроводжує в НаУКМА кожне свято, серед яких: Посвята нових студентів, День Академії і Конвокація.
Спудейське Братство відроджує і культивує серед студенства народні українські традиції. «Наддніпрянське весілля» та «Гуцульське весілля», організовані братчиками були безпрецедентними етно-акціями, з повним відтворенням одягу, обрядів, пісень тощо. Щороку ширше відбувається святкування Івана Купала, яке цього року вже перетворилося на етно-фестиваль, до якого долучилися не лише могилянці, а й молодь з інших ВНЗ Києва. Яскравий і самобутній Могилянський Вертеп на Різдво тішив оселі найвідоміших і найдостойніших українців: в тому числі і Почесного Президента НаУКМА В’ячеслава Брюховецького і Президента України Віктора Ющенка.

Братчик одного разу – братчик назавжди. Випускники НаУКМА переходять у «пошановані братчики» і не забувають свою Alma Mater і Спудейське Братство. Статечні науковці й поважні бізнесмени, солідні держслужбовці і відомі журналісти - могилянці залишаються могилянцями і по змозі беруть участь в житті Спудейського Братства. Цієї п’ятниці всі вони збираються для того, аби зустріти старих друзів, згадати все, що пройдено Братством за ці десять років і відсвяткувати 10-річчя організації, що зробила незабутніми і непересічними їхні студентські роки, а багато кого навчила лідерства та організаторського хисту.

Наше життя – це гра, тож десять років життя братства постануть в театральних постановках братчиків–спудеїв різних років навчання. Продовжать святкування чарівні звуки флейт і скрипок етно-гурту «АтмАсфера» - чи не найпопулярнішого серед могилянців музика, яка вселяє в душу гармонію і прагнення до нових звершень.

Заходи присвяченні святкуваню:
23 листопада
16.30 – урочиста програма ( актова зала КМЦ)
18.00 – виступ етно-гурту «АтмАсфера» (актова зала КМЦ)
19.00 – студентська дискотека (галарея «ПідWall», спільно з «Радіо КВ:)Т»; вхід за флаєрами, що можна буде взяти в СБ, СК та Радіо КВ:)Т)
25 листопада
9.30 – освячення хоругви Спудейського Братства в Благовіщенській церкві (Мазепин корпус)


СПУДЕЙСЬКЕ БРАТСТВО НаУКМА
04070, м. Київ, вул. Волоська 8/5, к. 4 – 107
тел. (044) 425 – 45 – 49
e-mail:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Про нас

Управа СБ НаУКМА

Богдан Пацкань,
Факультет гуманітарних наук, історія, 4-й рік навчання.
Тел.: 8 (097) 169 74 05; 8 (093) 771 52 51;
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Здійснює загальне керівництво, представляє організацію у відносинах із адміністрацією НаУКМА та іншими організаціями, діє від імені організації.
Галина Янченко,
Факультет соціальних наук та соціальних технологій, соціологія, 3-й рік навчання.
Тел.: 8 (097) 602 15 43;
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Відповідає за документообіг та реєстрацію нових членів, складання порядку денного на Раді.
Юля Підлісна,
Факультет економічних наук, 4-й рік навчання.
Тел.: 8 (050) 134 96 97;
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Завідує фінансами Спудейського Братства, здійснює поточні витрати.
Наталя Власенко,
Факультет гуманітарних наук, філологія, 4-й рік навчання.
Тел.: 8 (097) 847 18 32;
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Відповідає за освітню діяльність СБ.
Юля Глушко,
Факультет економічних наук, 4-й рік навчання.
Тел.: 8 (050) 802 80 81;
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Відповідає за культурно-мистецький напрям діяльності СБ.

Що таке СБ НаУКМА?

Спудейське Братство Національного університету "Києво-Могилянська академія" (СБ НаУКМА) – громадська організація, створена у листопаді 1997 року за ініціативою студентів НаУКМА. Об’єднує на добровільних засадах та спільності інтересів спудеїв Академії.

Хто такі "спудеї"?

Спудеями (з грецької spudazo – той, хто поглиблено щось вивчає) у XVII та XVIII століттях називали в Україні студентів – тих, хто навчався або у Західній Європі, або ж у першому на землях східних слов’ян вищому навчальному закладі – Києво-Могилянській Академії.

Мета діяльності

Спудейське Братство ставить перед собою кілька основних завдань:

 • долучатися до розвитку та відродження найкращих традицій НаУКМА;
 • допомагати реалізації творчих ініціатив студентів;
 • поглиблено вивчати українську мову та культуру;
 • інформувати та долучати студентів та викладачів до громадського життя Академії, Києва та України;
 • підтримувати та вдосконалювати систему освіти Академії;
 • репрезентувати та сприяти задоволенню потреб студентства.

Напрями діяльності:

 • готуємо і проводимо освітні та культурно-інформаційні заходи для студентів НаУКМА;
 • самотужки чи спільно з іншими організаціями чи підрозділами Академії організовуємо та забезпечуємо дозвілля студентів;
 • видаємо інформаційно-мистецькі видання;
 • сприяємо розвиткові студентських організацій та гуртків, діяльність яких сприяє втіленню цілей Братства;
 • співпрацюємо з адміністрацією НаУКМА в питаннях удосконалення навчального процесу;
 • співпрацюємо зі студентськими організаціями з інших міст України.

Проекти

Проекти

Нам добре разом!

Якщо ти братчик чи братчиця, то твоє життя в Могилянці - це не тільки сірі будні, припорошені бібліотечним пилом. Це - дружній поштовх у спину на висоті 1000 м, після якого над головою розкривається купол парашута, це - поїздки у різноманітні мальовничі і цікаві місця України. Це просто мандрівки на природу, з іграми й піснями, купанням і приємним дружнім спілкуванням. Це будь-що інше, цікаве і корисне, що запропонуєш ти, коли прийдеш у нашу братську спільноту.

Як і звідки дізнатися більше про Спудейське Братство, де познайомитися зі справжніми могилянськими братчиками і з ким поділитися своїми ідеями, мріями, проектами?

Найзручніше і найцікавіше це робити на семінарах і презентаціях, що їх щороку влаштовує СБ для новоприбулих могилянців і просто для тих, хто хотів щось довідатися, а все ніяк не випадало нагоди. На цих заходах можна дізнатися купу різних корисних речей, роззнайомитися і повеселитися.

Втім, слід зазначити, що ви ризикуєте познайомитися з Братством практично щосекунди… Пам'ятаймо: на парах, у їдальні, в гуртожитку - всюди є братчики, завжди раді вам і готові допомогти.

Купала (6 липня)

Купала

"Ой на Івана та й на Купала там дівчинонька квіти збирала". Навіщо, які квіти і хто їй дозволив – дізнайтеся під час інсценізації Купальського дійства. У чарівну купальську ніч у кожного хлопця є можливість пройти крізь вогонь (себто стрибнути крізь багаття – самому чи разом із приємною людиною), воду (помокнути у воді, виловлюючи вінки прекрасних незнайомок) і решту приємних та романтичних речей. Тієї ж самої ночі кожна дівчина може долучитися до первозданної магії своєю вродою, піснею, танцем… І все це відбувається в таємничому лісі, який кишить мавками, лісовиками, потерчатами і поторочами, а також добрими духами сонця й вогню.
Пройдіть крізь вогняні ворота і станьте свідками або й учасниками старовинного ритуалу, де світле й темне зійдуться у смертельному двобої. А згодом, коли людство буде врятоване, посидьте коло багаття і поспівайте пісень. Воно того варте.
Інсценізацію купальського дійства проводимо спільно із львівським театром "Нова мета". Місце проведення може змінюватися (наприклад 2003–2005 років це було с. Нижнє Синьовидне, на відрогах Карпат, а 2006 року – парк Дружби Народів, Київ). Час проведення – найчастіше в перших числах липня. За результатами дійства проводимо фотовиставку вражень. Стежте за оголошеннями.

"Чистий Сковорода" (день Академії, 15 жовтня)

Щороку до Дня Академії (15 жовтня) СБ вшановує пам’ять одного з найвидатніших випускників Академії – Григорія Сковороди, нерозривність традицій і єднання всіх поколінь Могилянки. З першого академмістечка вирушає святкова процесія – братчики, студентський театр та всі охочі прямують до пам’ятника філософу та гарненько очищають його від пилу повсякденності...

Приходьте – швабр, ганчірок та води вистачить на всіх!

Андріївські вечорниці

Щороку на Андрія (12–13 грудня) ми проводимо Андріївські вечорниці – вечірку за народними звичаями. Усі приходять на неї у строях – народному вбранні.
Спершу збираються дівчата: вони ворожать, аби дізнатися, коли їм випаде одружитися та з ким судилося бути в парі. Далі ліплять вареники – не прості, а також для гадання: у кілька вареників заліплюють персні, а в решту – всіляке сміттячко.
Коли дівчата поворожать, сходяться хлопці. З-посеред них обирають калитного та пана Калитинського, а далі починається забава: по одному хлопці на рогачеві "заїжджають" до світлиці, і питають у дівчат дозволу кусати калиту. Дівчата жартують і збиткуються з хлопця, аби його розсмішити. Коли ж він не витримає та засміється, пан Калитинський мастить його борошном. А коли вже дівчата його пожаліють та дозволять кусати калиту, він злазить із "коня" та стрибає, намагаючись ухопити зубами шматок калити. Якщо вхопить – може обрати собі дівчину до пари, якщо ні – мусить сидіти та дивитися, як те інші роблять. А там, дивись, і приглянеться котрійсь із дівчат.
По забаві хлопці куштують вареники: який би йому не дістався – чи зі сміттям, чи добрий – має хвалити дівчат. А коли дістане вареника з перснем, має знайти його власницю – кажуть, тоді до наступного Андрія стане до шлюбу.
Після тих розваг можна досхочу потанцювати та поспівати народних пісень (найулюбленіші можна знайти у Братському пісеннику).

Свято Миколая (18 грудня)

На Миколая (19–20 грудня) ми проводимо традиційну благодійну акцію – Свято Миколая для дітей-сиріт. За підтримки наших спонсорів ми купуємо та збираємо подарунки для дітей, що живуть у дитячих будинках та вчаться у школах-інтернатах. Обираємо заклад і їдемо туди з невеличкою виставою: у ній ідеться про прихід Святого Миколая до дітей попри каверзи чорта Антипка; протягом вистави також співаємо святкових пісень.
Акція проходить за сприяння Транспортного відділу та Культурно-Мистецького центру НаУКМА.
Якщо Ви чи Ваша організація бажає долучитися до цього маленького свята для дітей, раді будемо співпраці з Вами!
Надсилайте свої пропозиції на нашу скриньку або дзвоніть: (044) 425 45 49.

Різдвяний Вертеп (6–19 січня)

Ще за часів Старої Академії спудеї ходили з вертепом, вітаючи всіх із Різдвом Христовим та ставлячи вертепну драму. Ми перейняли цю добру традицію, тому одразу після Різдва проводимо традиційну та чи не найулюбленішу акцію – Різдвяний вертеп.

Ми разом пишемо невеликий віршований сценарій, де проектуємо традиційну історію народження Христа і загибелі лихого царя Ірода на сьогодення, поєднуємо з найпомітнішими подіями минулого року. По тому, за сприяння Культурно-Мистецького центру НаУКМА, готуємо костюми і відвідуємо з вертепом своїх друзів, викладачів, спонсорів та благодійників, а вже вони нам щиро дякують та влаштовують добру гостину, та й наш міхоноша без діла не сидить…

Оскільки вертеп наш мандрує всім Києвом, Транспортний відділ НаУКМА часто стає нам у пригоді.

Якщо Ви належите до прихильників Києво-Могилянської академії, хочете привітати своїх колег чи родину зі світлим святом Різдва за старовинним звичаєм, із радістю завітаємо до Вас! Пишіть або телефонуйте нам: (044) 425 45 49.

Подяка могилянцям.

Вшанування героїв Крут (29 січня)

На вшанування пам’яті юнаків, які загинули у бою під Крутами, спільно із Благовіщенською конґреґаційною церквою ми проводимо панахиду на площі першого Академічного містечка. Панахида проходить на великій перерві, тому кожен може долучитися та скласти шану загиблим. По тому біля стели Сагайдачного чергує почесна варта – братчики та просто охочі студенти чи викладачі. А найближчої суботи по тому ми рушаємо до Крутів. Там прибираємо могилу, а потім розкладаємо ватру, співаємо пісень.

До урочистих заходів може долучитися кожний охочий. Треба просто заздалегідь зголоситися: надіслати листа, зателефонувати – (044) 425 45 49 чи просто зайти до кімнати 4–107.

Вечір Шевченка (9 березня)

До традиційних акцій Спудейського Братства належить і Вечір Шевченка, приурочений до дня народження славетного українця.
Щороку вечори проходять по-новому, проте завжди мають невелику виставу – її братчики самі пишуть сценарій та ставлять дійство за підтримки Художньої ради та Культурно-Мистецького центру НаУКМА. Окрім того, бувають вільні дискусії, невеликі семінари для студентства, музичні імпровізації та інші цікаві заходи.
Коли Ви хочете долучитися до святкування Вечора Шевченка, маєте цікаві задуми та пропозиції – будемо раді співпрацювати з Вами: повідомте нас листомчи телефоном: (044) 425 45 49.

"Григорій Сковорода – наш випускник" (28 червня)

Не обминає Братство своєю увагою й найбільше свято всіх студентів – Конвокацію – церемонію вручення дипломів випускникам. У кінці навчального року два братчики-випускники, які найбільше прислужилися рідному Спудейському братству, урочисто одягають бонет на голову найвидатнішого випускника – Григорія Сковороди. Щоб заслужити таку честь, треба не тільки добре вчитися, а й активно долучатися до громадського життя Академії.

Школа пісні (протягом року)

Хочете співати, а не знаєте чим? Ніяковієте, бо не знаєте тих пісень, які знають всі? Досі вважаєте, що українські пісні – то "Підманула-підвела", "Місяць на небі, зіроньки сяють.." і "та_третя_забув_як_називається"? Знаєте менше десяти куплетів пісні про Довбуша? Приходьте на Школу пісні – у приємній дружній атмосфері, під легкий супровід гітари матимете нагоду навчитися тих українських пісень, які вам до вподоби. Кожне тематичне заняття школи – це нові пісні, нові знайомства, нові відкриті в собі таланти. Не пошкодуєте.

Цей проект Судейського Братства "Києво-Могилянської академії" розпочав свою роботу в лютому 2006 року. Його мета - популяризація української народної пісні в студентських колах. Також спонукали до створення Школи численні братські пісенні посиденьки, де звучало і звучить багато народних пісень. Старші студенти знають більше творів, а молодші, які приходять і хотіли б співати, не знають, у кого і як навчитись. От саме для таких - зацікавлених у народній музичній традиції і не тільки студентів - ми створили Школу української пісні.

В навчальну програму Школи підбирають як загальновизнані перлини, так і маловідомі, але не менш красиві зразки музичної творчості народу, зокрема пісні літературного походження. Навчання проходить під акомпанемент гітари (щоправда, колискові вивчали без супроводу, та було не гірше :). При цьому в навчальних матеріалах (листочках, із яких співають) подано ноти, тексти та гітарні акорди кожної пісні, щоб навіть ті з учнів, які не мають музичної освіти, за допомоги своїх друзів-музикантів чи комп'ютерних програм могли згадати пісні згодом.

За рік Школа провела чотири цикли занять, присвячених пісням різної тематики: "Ліричні пісні", "Козацькі пісні", "Пісні про кохання", "Колискові".

Школа не обмежує своїх учасників ані за віком, ані за вокальними та слуховими здібностями, ані за наявністю музичної освіти. Головне - це бажання вчитися. Тому відвідування школи цілком безкоштовне - приходити може будь-хто без будь-якої форми запису та реєстрації. І це відповідає меті Школи - навчати сучасне покоління молоді музичних здобутків попередників, щоб перші передавали свої пісні наступним, і таким чином зберегти спадковість традиції. Адже зараз молодь або засвоює у школі відразу до "шароварщини", або не має де долучатися до пісенної спадщини (якщо не рахувати академічні хори, до яких приймають лише людей із відповідними вокальними та слуховими даними).

Тому Школа української пісні відкрита для всіх охочих і небайдужих. А ще - до скарг, побажань і пропозицій щодо навчального процесу, які можна надсилати на нашу скриньку: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Щоби дізнатися про Школу української пісні більше, пишіть на зазначену скриньку або телефонуйте: 8 (050) 802 80 81 (Надія).

Посиденьки з гітарою (протягом року)

Ох і хочеться часом романтики! Так, щоб був вечір, свічки, тісне коло дружніх людей, стишена розмова, вірші і пісні. Саме для цього вже 5-й рік живе братський проект "Посиденьки". Замість трьох крапок – зазвичай гітара (хоча був такий вечір "Посиденьки з фортеп’яно" – з Божою поміччю буде ще). А в гості до гітари інколи заходять скрипка, бубон, бандура...
Словом, це напрочуд приємне збіговисько виконавців і слухачів, при чому заздалегідь важко визначити для себе, яку роль ти відіграватимеш цього разу. Часто буває так, що музика твориться тут і зараз – отак заграється щось таке, зімпровізується – а вдруге вже не повториться, бо час не той, місце не те, та й люди довкола – зовсім не ті. Тож приходьте на Посиденьки, аби бути тими самими людьми, в тому самому місці і в той самий час.

Традиційне весілля

Виявляється, раніше, замість "штамп у паспорт – лімузин – п’янка на всю ніч" були істотно цікавіші і змістовніші весільні обряди. Відновленням і донесенням до сучасної молоді традиційних українських весільних традицій і займається Спудейське Братство. Проекти "Гуцульське Весілля" та "Наддніпрянське Весілля", які відбувалися за сприяння та підтримки Головного управління у справах сім’ї та молоді КМДА, агенції Арт-Велес, Музею народної архітектури та побуту в Пирогово, журнали "Міжнарожний Туризм", "Welcome to Ukraine" та ін. – це колоритне дійство на весь день з танцями, запальною народною музикою, пригощанням і якомога точнішим відтворенням ритуалів, завдяки яким більшість сучасних українців отримали нагоду з’явитися на світ.

Вечір вальсу (березень)

Більшість із нас востаннє танцювали вальс коли? На випускному, і то недовго. Втім вальси і польки можуть принести не менше задоволення ніж "дриг під музику" на дискотівці. Зазвичай братські відкриті вечори вальсу відбуваються на 3 поверсі КМЦ у фойє. Перед власне танцями – короткий курс, достатній для ознайомлення з основними рухами і знайомства з майбутніми партнерами. Взагалі, вечори вальсу – найкраща із можливих нагод показати свою вправність і отримати море задоволення. Приходьте.

Великдень для всіх

Для братчиків і всіх, хто до нас завітає є нагода кольорово і повноцінно відсвяткувати Великдень – із малюванням і даруванням власноруч виготовлених писанок, наближенням до сокровенних скарбниць традиційного великоднього святкування. "Намалюй собі писанку" - частина проекту "Великдень для всіх", яка проводиться у Великодний піст і допомагає познайомитися з українськими традиціями святкування Великодніх свят і навчитися малювати писанки. Ваші роботи можуть бути представленні на одній із щорічних виставок, які проводяться в виставковій залі Культурно-мистецького центру. У рамках проекту студенти подорожують найколоритнішими місцями України у пошуках колоритних автентичних Великодніх обрядів.

Стежками героїв

Ви любите мандрувати? А мандрувати пішки? Карпатами, наввипередки! Якщо так, то маєте чудову нагоду взяти участь у шорічному всеукраїнському змаганні з пішого мандрівництва "Стежками героїв", що проводиться на початку травня, у складі команди нашого братства. Це чудова нагода випробувати себе, пройтись (або й пробігтись) мальовничими хребтами, подружитися з братчиками і просто гарно провести час. Повірте, такої пригоди ви не забудете ніколи!

facebook_over Ми на Facebook

© 2012-2017 Національний університет «Києво-Могилянська академія»
вул. Сковороди 2, Київ 04070, Україна