Помилка
  • JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 49

"Шевченківські кантати"

Це одинадцятий компакт-диск народної хорової капели "Почайна" НаУКМА, записаний на концерті "Шевченківська кантата" з нагоди 191-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка. Кантата - масштабний вокально-симфонічний твір для солістів, хору та симфонічного оркестру - це найвища форма композиторської творчості. Наявність кантати в музичній спадщині народу - об'єктивний показник рівня його культури. Геніальні твори Шевченка поклали на музику видатні українські композитори.

Микола Лисенко
"Б'ють пороги" - початок поетичного послання Тараса Шевченка до свого попередника в українській літературі Григорія Квітки-Основ'яненка. Картини придніпровського степу, всіяні могильними курганами - німими свідками колись гучної козацької слави, контрастують із гірким усвідомленням підневільного становища України в царській імперії: стратою гетьманської держави та збройного захисту від напасників, покріпаченням волелюбного хлібороба. Але грізне ревіння дніпровських порогів і відгомін чорноморського прибою немов пробуджують мертвотну тишу, вселяють віру в те, що збережена животворна сила народного духу стане запорукою прийдешнього відродження нації. "Радуйся, ниво неполитая..." Серед кількох Шевченкових наслідувань Біблії вірш "Ісая. Глава 35" відзначено високим соціальним оптимізмом. Створений навесні 1859 року, коли суспільство було сповнене надій на скасування кріпосного права й звільнення селянства, вірш звучав як життєствердний гімн розкутим силам народу, чия довгожданна воля неодмінно принесе з собою очищення людської душі, співзвучне з весняним оновленням природи.

Михайло Вериківський
"Гайдамаки"

Бурхливого й тривожного 1919 року, коли на руїнах Російської імперії український народ намагався відродити власну державність, молодий композитор Михайло Вериківський написав "Фантазію для хору й фортеп'яно" за мотивами поеми Шевченка "Гайдамаки". З великої епопеї про селянсько-козацьке повстання 1768 року проти національного і релігійного гніту він вибрав кілька епізодів, акцентувавши мотиви могутнього національного піднесення в обороні волі й батьківської віри, життєствердної сили народної пісні. А домінує в творі гуманістичний шевченківський заклик понад усе цінувати Богом дароване людське життя, плекати любов до ближнього, а не розбрат і ворожнечу. В умовах кривавої громадянської війни це набирало пекучої актуальності, звучало в унісон із прагненням слухачів до людяності й миру.

Левко Ревуцький
"У неділю не гуляла..." ("Хустина")

Глибока спорідненість поезії Шевченка з народнопісенною стихією виявлялася, зокрема, в багатьох йього віршах, майже всуціль побудованих на фольклорних мотивах. Ремінісценції чумацьких пісень використано в написаному 1844 року вірші "У неділю не гуляла" (поширений також під назвою "Хустина"). Нещаслива доля молодого чумака, який занедужав і помер у далекій дорозі, призвела до трагедії його коханої: гаптовану весільну хустину, в яку наречена вклала всі почуття й надії, довелося пов'язати на могильному хресті… "На ріках круг Вавилона..." Переспів Псалма 136 - один із найпатріотичніших у Шевченковому циклі "Давидові псалми" (1845). Трагедію народу, який навіть у чужоземному полоні нізащо не хоче зректися своєї пісні - єдиного оплоту власної самосвідомості, - Шевченко зробив повчальною притчею для своїх сучасників, щоб зміцнити їхню національну гідність і віру в неодмінне звільнення.


Виконавці: хорова капела "Почайна", художній керівник Олександр Жигун,
Заслужений симфонічний оркестр Національної радіокомпанії України, художній керівник В'ячеслав Блінов
Солісти: тенор - Петро Криволапов, бас - Олег Чернощоков, сопрано - Олена
Шиналь, тенор - Микола Шуляк, альт - Ніна Марченко, сопрано - Ольга Швидка
Диригент - Олександр Жигун
Запис та премастерінг - Євген Жигун

Запис зроблено у Національному будинку органної та камерної музики України 9 березня 2005 р.
Диск видано за підтримки Всеукраїнського товариства "Просвіта" ім. Т. Г. Шевченка.

скачати mp3:
Микола Лисенко "Б'ють пороги"
Микола Лисенко "Радуйся ниво неполитая" ч.1
Микола Лисенко "Радуйся ниво неполитая" ч.2
Микола Лисенко "Радуйся ниво неполитая" ч.3
Микола Лисенко "Радуйся ниво неполитая" ч.4
Микола Лисенко "Радуйся ниво неполитая" ч.5
Левко Ревуцький "Хустина"
Левко Ревуцький "На ріках круг Вавилона"
Микола Вериківський "Гайдамаки"
Кирило Стеценко "Шевченкові"

© 2012-2024 Національний університет «Києво-Могилянська академія»
вул. Сковороди 2, Київ 04070, Україна