Пост-реліз лекції "Чому антикорупційні реформи це "марафон", а не "спринт"

16684588 10206249074785637 1207760370 n

Корупція в Україні – це проблема яка криється не в декількох нечистих на руку чиновниках. Вона пронизала усю країну. Від вищого політичного керівництва, що використовує владу для збагачення себе та свого оточення, закінчуючи кожним громадянином, якому простіше, зручніше, швидше вирішити своє питання за пару сотень гривень. Тож і подолати цю проблему, просто помахом чарівної палички не вийде. Лише чітко спланований комплекс дій, що буде системно реалізований протягом багатьох років, зможе наблизити нас до якісного результату.

Як просуваються антикорупційні реформи, які успіхи вже є зараз, які завдання стоять перед нами на найближчі роки, говорили з Ярославом Юрчишиним виконавчим директором «Transparency International Україна» в рамках лекції Антикорупційного Хабу ACREC «Як нам пробігти антикорупційний марафон?», що відбулась 9 лютого у Національному університеті «Києво-Могилянська академія».

Як наголосив лектор, саме системні дії спрямованні на подолання корупції в Румунії стали запорукою успішності антикорупційних реформи в цій країні. У 2002 р. Румунія почала створення нових антикорупційних інституцій. І хоча ще у 2007 р. більшість населення країни були переконанні в їх малій ефективності та країна була серед найбільш корумпованих в ЄС. Вже за дев'ять років було заарештовано понад 1250 топ-посадовців, політиків, суддів, прокурорів, а спроба амністувати їх виводить на вулиці Бухаресту 1,5% населення країни.

За словами Ярослава Юрчишина “Важливо розуміти, що антикорупційна боротьба для неефективних країн пострадянського простору це не стометрівка вільним стилем, а марафон”.

За останні три роки в Україні відбулись масштабні антикорупційні реформи. Під тиском громадськості та міжнародної спільноти було прийнято низку законів, створено Національне антикорупційне бюро, Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру, Національне агентство запобігання корупції, на черзі створення антикорупційного суду. Усіх чиновників зобов'язали подавати електронні декларації про майновий стан.

Успіхи в проведенні антикорупційних реформ можна оцінити виходячи з рейтингу «Corruption Perception Index 2016». У 2014 році Україна в цьому рейтингу набрала 26 балів зі 100 можливих, посівши можливих 142 місць зі 175. У 2016: 29 зі 100 балів і 131 місце з 176. І хоча цей прогрес не настільки великий, як хотілося б, він є.

На думку Ярослава Юрчишина подолати корупцію вдасться на багато швидше, якщо цією справою займуться не тільки новостворені органи та активісти громадських організацій. Подолання корупції повинно стати справою кожного громадянина. І він пропонує дії, які може робити кожен:

1. Культивуй власне життя без корупції – не брати і не давати хабарі. Так це може бути важко не зручно. Але закони дотримуються там де їх виконують, а не там де бояться покарання за їх порушення.

2. Контролюй. Сьогодні в Україні одна з найпрозоріших систем державних закупівель. За останній рік було відкрито чимало державних реєстрів, у тому числі і власності. Кожен громадянин, може перевірити декларацію чиновника і звірити цю інформацію з його справжніми статками.

3. Стань волонтером ГО. Існує багато громадських організацій, таких як «Transparency International Україна» або «Центр протидії корупції». Можна звернутись до них, стати їх волонтером і допомогти своїми діями їм провести чергову кампанію, що збереже для бюджету України мільярди гривень.

4. Викривай корупцію. Кожен, хто дізнався про корупцію, може надати цьому факту розголосу. Повідомити про це правоохоронні органи, активістів, журналістів. І таким чином зупинити злочин.

5. Обирай політиків відповідально. Не вірити красивим обіцянкам. «Безкоштовний сир буває тільки в мишоловці». А в реальності нашу країну чекає довгий і складний шлях.

Лекція «Як нам пробігти антикорупційний марафон?» організована в рамках проекту «Антикорупційний Хаб» ACREC. Кожні два тижні ми організовуємо відкритий захід. Головною метою проекту є інформування людей, про корупцію в Україні її наслідки, та способи боротьби з нею.

Організатор лекції «Міждисциплінарний науково-освітній центр протидії корупції НаУКМА» у партнерстві з “Transparency International Україна”.