Зустріч випускників екологів

1 листопада Екоклуб провів першу за кілька останніх років зустріч випускників та студентів кафедри екології НаУКМА, продовжуючи цю добру традицію ще з 2008 р. Незважаючи на вечірні години робочого дня, зібралося 19 випускників кафедри різних років навчання – від випуску 1998 до 2010, а також більше 35 студентів першого-другого років навчання. Всі випускники поділилися своїм досвідом працевлаштування, дали поради щодо вибору предметів, а студенти мали можливість познайомитися зі своїми старшими колегами та особисто поспілкуватися.

Завдяки професійній модерації зустрічі, яку традиційно проводила ст. викладач кафедри пані Олена Маслюківська, було підведено загальні підсумки виступів випускників, які загалом були досить різноманітними і відрізнялися навіть значною полярністю думок.

Отже, на питання як ви отримали цю роботу виступаючі дали такі відповіді:

• Представники громадської та міжнародної організації – знайшли через інтернет-розсилку кафедри та Екоклубу;
  • Представники наукового, бізнесового і державного сектору – після стажування (практики, написання диплому) у відповідному відділі/організації;
  • Представники бізнес-організацій також зазначали важливість особистих рекомендацій через знайомих, які особисто добре знали і претендента, і роботодавця;

Крім того, є випускники, які самі створюють для себе ринок праці і робоче місце, що характеризується з одного боку відсутністю конкурентів, а з другого – труднощами пошуку клієнтів.

Найцікавішим питанням був початковий рівень заробітної платні у секторі. Але оскільки вибірку не можна вважати репрезентативною, щоб робити якісь узагальнення, можна відзначити окремі цифри. Наприклад, починаючи працювати у державній структурі (міністерстві), випускники отримували від 2 000 грн/місяць, але додатково – можливості частих закордонних відряджень та швидкий кар’єрний ріст. Ті, хто працює у великих міжнародних організаціях (ПРООН, ОБСЄ) можуть отримувати від 4 500 грн. і до 16 000 грн./міс. А випускники з бізнес-сектору озвучували зарплати у 3000, 4500, 5000, 7000 і до 16 000 грн./місяць.

Які ж навички необхідні для майбутньої роботи?

Майже одностайно випускники відзначали важливість для успішного працевлаштування вивчення англійської мови. Крім того, кілька разів озвучували такі необхідні навички як написання аналітичних звітів, вміння критично мислити, самостійно навчатися й шукати інформацію; для бізнесу також – вміння вести переговори і ділове листування, знання ділового етикету.

На які предмети студентам варто звернути увагу під час навчання?

Однозначно англійська мова, також не завадить друга іноземна (наприклад, французька)
Інженерія та технічні предмети, технічні аспекти відновних джерел енергії ОВНС, аудит, екологічна експертиза, екологічне законодавство.

На думку випускників, найближчим часом найбільш популярними напрямками на ринку праці для екологів ставатимуть: міжнародні екологічні стандарти і міжнародна сертифікація, ОВНС (оцінка впливу на навколишнє середовище), не фінансова звітність і корпоративна соціальна відповідальність у сфері екології, інженерні аспекти відновлюваної енергетики. Стабільно актуальними лишаються спеціальності у сфері охорони праці і екології на виробництвах. А також все більшого значення набирають міждисциплінарні спеціальності зі знанням екології.

Що ж випускники-екологи радять студентам для успішної професійної реалізації у майбутньому?

Налагоджувати різноманітні зв’язки. Отримувати досвід роботи вже під час навчання. Наприклад, через стажування, виробничу практику, написання дипломів у тих організаціях, які цікавлять як бажане місце працевлаштування.
     Варто вже на перших курсах визначатися зі спеціалізацією – самостійно формуйте й вдосконалюйте власну спеціалізацію у цікавій для вас сфері, вибираючи відповідні навчальні предмети і теми курсових/дипломних, записуючись на стажування.
     Не бійтеся вчитися. Знайдіть людину, що знає більше і максимально отримуйте від неї інформацію. Будьте у цьому сміливими і наполегливими.
     Якщо у тому, що зараз є на ринку праці, ви себе не бачите – то «Не треба бачити бар’єрів! І найкраще – це ще не межа» кажуть випускники, що самі створюють для себе ринки праці.
Загалом, маючи бажання працювати ви обов’язково знайдете таку можливість

Крім того, випускник 2008 р. Лесь Баськов підготував підбірку матеріалів щодо працевлаштевання, яка може бути цікавою для студентів:

• Публікації на тему робота для еколога стаття Професія “еколог”
  • Дослідження щодо вакансій еколога (з розсилки НаУКМА)
  • Дослідження щодо посади “інженера-еколога” (з сайту SuperJob.ua)
  • А також вакансії за 2007-2009 рр.. з форуму старого сайту Екоклуба та список вакансій з нового сайту за 2010-2012 рр.

Дякуємо всім, хто зміг долучитися до зустрічі, сподіваємося, що поради випускників будуть для вас корисними.

Голова Екоклубу «Зелена Хвиля»
Наталія Гозак