1

Поварня та Трапезна з церквою Святого Духа після реставрації. 2008 рік.

2

Поварня (Галшчин дім). Південна сторона. 2015 рік.

3

 Інтер'єр другого поверху Трапезної. 2015 рік.

4

Фрагмент північного порталу Богоявленського собору. Віднайдений у 2010 р.

5

З колекції музею: глек, горщик, праска, водолій. Кін. XIX- поч. ХХ ст.

6

Цегла з колекції музею.

7

Сторінка з альбому випускників Київської духовної академії. 1903 рік.

1

Частина експозиції "Києво-Могилянська академія: чотири століття історії"

1

Частина експозиції "Києво-Могилянська академія: чотири століття історії"

1

Частина експозиції "Києво-Могилянська академія: чотири століття історії"

1

Частина експозиції "Києво-Могилянська академія: чотири століття історії"

Музей НаУКМА

 

Про музей

Початок заснування Музею Національного університету «Києво-Могилянська академія»  пов'язаний зі створенням науково-інформаційного і культурологічного комплексу «Бібліотека-Музей-Архів НаУКМА» відповідно до наказу Президента НаУКМА за №212 від 16 травня 2006 р. Мета цієї ініціативи полягала у збереженні та популяризації пам’яток української історії і культури, пов'язаних з історією Києво-Могилянської академії через об’єднання  книжкових, архівних, музейних і документальних колекцій Університету в одному історико-архітектурному  просторі Братського монастиря XVII-XIX ст.: Староакадемічний корпус – Бібліотека Антоновичів – Поварня  – Трапезна з Святодухівською церквою.

З листопада 2006 р. на підставі рішення Вченої Ради НаУКМА Музей функціонує під назвою Центр «Музей української звитяги» як науково-дослідний, науково-інформаційний та культурно-освітній структурний підрозділ Університету. З лютого 2011 р. відповідно до наказу Президента НаУКМА за №35 від 27 січня 2011 р. «Про заходи щодо змін в організації праці» Музей функціонує під назвою Навчальна лабораторія історичних студій як навчально-науковий структурний підрозділ Університету.

Музей НаУКМА працює в понеділок - п’ятницю з 9. 00 до 18.00. Вхід вільний.

Адреса Музею НаУКМА: вул.Сковороди, 2, вхід з Контрактової площі, біля бібліотеки Антоновичів та Сонячного годинника).
Замовлення екскурсій: тел: (044) 425 35 53; вн.тел.: 151; e-mail:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Сторінка на Facebook

Коротка адреса цієї сторінки museum.ukma.edu.ua

 

 

2_2015

Історія будівлі

Музей Національного університету «Києво-Могилянська Академія» розташований в історичних будівлях кінця XVI – першої половині XVII століття - Поварні з келіями та Трапезній з церквою Святого Духа Братського монастиря.

 

trapeznaПоварня, достеменна дата будівництва якої невідома, має ще й іншу, неофіційну назву – Галшчин дім. Це пояснюється тим, що в 1615 році українська шляхтянка та меценатка Галшка Гулевичівна (повне ім’я – Єлизавета Василівна Гулевич) (1573-1642) подарувала Братському монастирю будинок та землю навколо нього, на якій і розташовується поварня. На думку відомого київського архітектора Юрія Лосицького після проведеного ним ґрунтовного дослідження, подарована Єлизаветою Гулевич будівля та поварня, є однією і тією самою спорудою – найстарішою мурованою будівлею монастиря.

Поварня межує з іншим приміщенням, в якому також розташовується Музей НаУКМА – Трапезною з церквою Святого Духа, що була побудована на початку 30-х років XVII століття митрополитом Петром Могилою (1596-1647) як учбове приміщення з домовою церквою святих Бориса і Гліба та трапезною. Як навчальні приміщення Поварня та Трапезна слугували до завершення будівництва Мазепиного корпусу в 1704 році.

В 1811 році відбулася пожежа, що значно пошкодила Поварню та Трапезну, тому розпочалася їх перебудова під керівництвом архітектора Андрія Меленського (1766-1833).  Після завершення робіт до Трапезної перенесли престол з церкви Святого Духа, тому вона отримала назву Святодухівської церкви. Водночас тут зберігалася значна за своїм обсягом бібліотека, що була заснована ще Петром Могилою. povarnya

У радянський час обидві споруди використовувалися різними установами, зокрема міською клінічною лікарнею № 15. З 1992 року Поварня та Трапезна перейшли у підпорядкування НаУКМА. В 2005 році президент Києво-Могилянської Академії В’ячеслав Брюховецький ініціював проведення  реставраційно-ремонтних робіт Поварні та Трапезної, що завершилися відкриттям комплексу 8 лютого 2007 року, де тепер і розміщуються зали Музею Національного університету «Києво-Могилянська Академія». Відроджену церкву Святого Духа та Поварню освятив Патріарх Київський та Всієї України-Руси Філарет.

 

На фото: 1. Трапезна з церквою Святого Духа. З фото поч.  ХХ ст.

2. Вигляд поварні до реставрації. Поч. 2000-х рр.

Колекції

Серед матеріалів музею, які розповідають про стару Києво-Могилянську академію та її правонаступницю Київську духовну академію - альбоми Київської духовної академії 1903, 1906, 1912, 1915 років випуску, в яких оригінально оформлені фото випускників та викладачів чергуються з краєвидами міста Києва. Серед нумізматичних матеріалів слід відзначити два рідкісні срібні нагрудні знаки, що отримували в тому числі й кандидати богослов’я Київської духовної академії, які не мали духовного сану.

 

В результаті роботи по виявленню,і копіюванню та опрацюванню матеріалів до історії Києво-Братського Богоявленського монастиря, Києво-Могилянської та Київської духовної академій були зібрані електронні версії текстів документів, що стосуються історії цих закладів та оригінали яких сьогодні зберігаються у Центральному державному історичному архіві міста Києва.

 

У музеї також зберігаються етнографічні матеріали ХІХ — початку ХХ сторіччя, тобто часу існування Київської духовної академії (1819-1918): традиційний гончарний посуд, характерний для вжитку пересічних киян. Це горщик та глек для приготування та зберігання їжі, суцільнометалева праска, бронзовий рукомийник (водолій) з майстерно клепаними деталями.

 

У Музеї зберігається представницька колекція цегли, зібрана в ході реконструкцій корпусів та ремонтних робіт на території НаУКМА. Дані екземпляри ілюструють особливості забудови протягом понад 300 років на території сучасного університету . Зокрема, зафіксовані клейма вказують, що тут використовувалась цегла з фабрик найбільших виробників Київщини — Емілії Субботиної, Л. Черноярова та багатьох інших. Деякі подібні вироби і сьогодні можна побачити на території Могилянки, зокрема на тротуарі під Сонячним годинником. Особливе місце в колекції займають фрагменти колон, що оздоблювали портали Богоявленського собору Братського монастиря знищеного більшовиками у 1935 році. Орнамент у вигляді виноградної лози на них демонструє характерне оздоблення стилю козацького бароко. Крім того, в Музеї зберігається кахля, яка оздоблювала піч в будинку настоятеля, датована 1781 роком.

 

Історію відродженої у 1992 році академії ілюструють такі речі, як журнали реєстрації заяв перших абітурієнтів на тоді лише чотири факультети, перший церемоніальний одяг Президента НаУКМА - бонет та мантія чорного кольору, сувенірна продукція з логотипами НаУКМА, нагрудні значки, копії архівних документів про важливі віхи в історії університету, офіційні періодичні видання та студентський самвидав. У 2013 році представники Факультету економічних наук передали на зберігання до музею накопичувач інформації «Капсула часу» з привітаннями своїм наступникам-студентам, що будуть вчитися тут за 10 років.

 

Протягом 2005-2006 років в результаті акції зі збору артефактів Помаранчевої революції, учасниками подій до університету було передано атрибутику партії «Наша україна», транспаранти, художні витвори та рукотвори з Майдану Незалежності. Тепер ця унікальна колекція є фондовою збіркою музею.
 
 
 

Новини

 

 

© 2012-2019 Національний університет «Києво-Могилянська академія»
вул. Сковороди 2, Київ 04070, Україна