“Захід чи Схід? Полон українського вибору”: лекція професора Андрія Даниленка

01 вересня в Могилянці відбулася інавгураційна лекція Почесного професора НаУКМА Андрія Даниленка (США) — традиційна подія початку навчального року.

У лекції Андрія Даниленка розглянуто дилему історичного вибору України між Заходом і Сходом.

...я спробував застосувати принцип унутрішньої тяглості не тільки до власне історичних фактів і розпливчастого поняття “самоідентифікації”, у нашому разі – українського народу. Мене обходили літературні, релігійні, мовні, етнічні, звичаєві, ідеологічні та інші вияви українського духу (в термінології французького культуролога Алена Менка). Їх часто-густо називають “сумою текстів”. А такі тексти, що віддзеркалюють згадані вияви українського духу, зокрема з “перед-українських” часів, уперто засвідчують континуїтет історії та культури України, яка ввібрала в себе два рівноправні первні – західний і східний. Протягом історії первні ці перетиналися. Треба лише віднайти ті точки перетину й усвідомити їх як ознаки тяглості історії України та її культури. Інакше ті, хто сповідує європоцентричний стереотип України, ризикують вихлюпнути з купелі не тільки Схід, але й давньоруську спадщину України. А без їхнього синтезу годі собі уявити її майбутнє”, — підкреслив у своїй промові Андрій Даниленко.Скориставшись нагодою, в. о. президента НаУКМА Олександра Гуменна вручила Андрію Даниленку диплом Почесного професора НаУКМА. Рішення про присудження Почесного звання Андрію Даниленку Вчена Рада ухвалила 27 травня 2021 року.

Після лекції професор зробив запис у Хвальній Книзі НаУКМА та подарував бібліотеці Академії авторські книги.

Андрій Даниленко – відомий мовознавець, професор на кафедрі сучасних мов і культур університету «Пейс» (Нью-Йорк), позаштатний співробітник Українського наукового інституту Гарвардського університету. Автор понад 150 статей, десятків рецензій, понад 10 монографій і редагованих видань. Запрошений лектор і викладач у десятках університетів світу (Німеччини, Австрії, Канади, США, Польщі, Чехії, Японії, Італії, Британії, України, Норвегії, Словаччини), включно з НаУКМА (2018).

Переглянути трансляцію лекції можна на нашій сторінці у Facebook та YouTube.

Текст лекції доступний за поcиланням.