Круглий стіл «Шкільний курс української літератури в стратегії усвідомлення національної ідентичности»

НаУКМА разом з Харківським національним університетом імені В.Н. Каразіна, Українським католицьким університетом за сприяння Українського ПЕН та Харківського літературного музею проводять круглий стіл на тему «Шкільний курс української літератури в стратегії усвідомлення національної ідентичності».

 

Цивілізаційний конфлікт, який обернувся брутальною навалою Російської Федерації на нашу Батьківщину, оприявнив надзвичайно важливу освітню проблему. Філологічна, зокрема, літературознавча, освіта набуває в контексті російсько-української війни стратегічного значення як фундамент громадянського самоусвідомлення, потенційна противага агресивній доктрині «русского міра». Тим часом збережена з радянських часів модель викладання української літератури в середній школі не тільки не виконує цієї місії, але й плекає комплекс меншовартости, вибудовуючи в свідомості учнів однобічно примітивну картину національної вдачі, манери письма, суспільної сфери письменницького служіння тощо.

 

На круглому столі пропонується обговорити нову модель шкільного курсу української літератури, здатну інтегруватися в стратегію усвідомлення учнями своєї національної ідентичности й стати активним чинником розвитку творчої інтенційности молоді. Передусім необхідно визначити структуру курсів для 5-11 (12) класів, принципи виділення тематичних блоків і добір матеріалу до них, широту охоплення літературного процесу в його хронологічній послідовності. Варто звернути увагу на перелік текстів, рекомендованих для читання, обсяг висвітлення історико-літературних епох (Середньовіччя, Ренесанс, Бароко, Просвітництво, Романтизм, Позитивізм, Модернізм, Соцреалізм, Постмодернізм), рекомендовані методи аналізу текстів і творчих робіт учнів, широту сюжетного діапазону творів, їхню репрезентативність.

 

Круглий стіл планується провести в другій половині червня 2022 р. в форматі відеоконференції на платформі ZOOM.

 

Запрошуємо всіх, хто бажає взяти участь у круглому столі, зголошуватися до оргкомітету за адресою: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. не пізніше 15 червня 2022 р.

Просимо повідомити ім’я, прізвище, спеціальність, науковий ступінь і вчене звання (якщо є), місце роботи, електронну адресу й контактний телефон.

В разі бажання виступити з повідомленням (до 5 хв.) або доповіддю (до 15 хв.) слід вказати їхню тему.

Оргкомітет залишає за собою право відхиляти теми, які не відповідають загальній проблематиці круглого столу.

За наслідками обговорення передбачається прийняти рекомендації для Комітетів Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики і з питань освіти, науки та інновацій, Міністерства освіти і науки України.  

© 2012-2022 Національний університет «Києво-Могилянська академія»
вул. Сковороди 2, Київ 04070, Україна