Помилка
  • JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 49

Артемій Ведель, Кирило Стеценко "Літургії Св. Іоана Золотоустого"

Артемій Лук'янович Ведель (1767-1808), видатний український композитор, творець духовної музики, яка увійшла до золотого фонду української музичної культури. Його хорові духовні твори стали класикою українського партесного концерту XVIII ст. За навчання в старших класах Києво-Могилянської академії Артемій Ведель керував великим академічним хором, який інколи мав у своєму складі до 300 чоловік. Ведель був не лише регентом хору Академії, а й скрипалем-солістом у її симфонічному оркестрі. Паралельно почав писати музику. Працював у Москві, Харкові, Києві.

Доля композитора була трагічною - Веделя було заарештовано і, за наказом царя Павла I, ув'язнено в так званому інвалідному домі з суворою забороною - не давати йому "ні пера, ні чорнила". До творчого життя композитор так і не повернувся. Артемій Ведель прожив усього сорок один рік.

Для хорової капели "Почайна" Національного університету "Києво-Могилянська академія" відновлення творчості видатних українських композиторів, випускників КМА Артемія Веделя та Максима Березовського, стало основним доробком, такою собі візитівкою. Керівникові хору Олександрові Жигуну вдалося за автографічною партитурою відновити "Літургію св. Іоана Златоуста". З літургії до наших часів дійшли тільки окремі номери: "Милость миру", "Іже херувими", "Тобі поєм", "Достойно єсть", "Отче наш", "Да ісполнятся уста наша" (інші частини втрачено). На диску є концерт № 11 "Боже, законопреступниці" за автографічною партитурою Артемія Веделя. Кирило Григорович Стеценко (1882-1922) - видатний композитр, класик української музики. За своє коротке творче життя Стеценко написав кілька опер, музику до театральних вистав, романси, понад 50 хорових творів та обробок народних пісень. Духовна музика - це окремий яскравий пласт у творчому доробку Стеценка. Але багато років цю грань творчості композитора обминали. Тільки нещодавно ми почали відкривати для себе Кирила Стеценка як творця оригінальних духовних співів. Духовна музична спадщина композитора значна й охоплює майже всі жанри церковної музики.

"Літургію св. Іоана Златоуста" написано в 1910 році. Музика Літургії повертає нас до первісних духовних джерел, до наших культурних традицій, які ми майже втратили і без яких не можемо бути єдиною нацією. Це розповідь про велич Бога українською музичною мовою. Хорова капела "Почайна" зацікавилася цим твором у кінці 80-х років. Разом із музикознавцем Л. О. Пархоменком Літургію переписано з автографа, який зберігався у фондах Центральної національної бібліотеки.

Запис на компакт-диск здійснено з концерту "Почайни" у Володимирському соборі 1 червня 2002 р.

 

Виконавці: хорова капела "Почайна", художній керівник Олександр Жигун,
Ансамбль солістів "Київська камерата"
Диригент - Олександр Жигун
Запис здійснено під час концертів у Володимирському соборі 1 червня 2002 р. та в Національному будинку органної та камерної музики України 24 червня 2002 р.
Запис та премастерінг - Євген Жигун
Дизайн - В. Онищенко
Диск випущено за підтримки Києво-Могилянської Бізнес-Школи (kmbs)

© 2012-2024 Національний університет «Києво-Могилянська академія»
вул. Сковороди 2, Київ 04070, Україна