Посольський фонд США підтримав проєкт реставрації фасадів Староакадемічного корпусу

 

Проєкт реставраційних робіт зі збереження фасаду Староакадемічного (Мазепиного) корпусу НаУКМА став переможцем конкурсу Посольського фонду США зі збереження культурної спадщини (AFCP) «Великий проєкт-2019». Для збереження 300-літньої будівлі Староакадемічного залучено 400 000 доларів США, що в гривневому еквіваленті становить суму понад 10 млн гривень. Це найбільший грант, який дотепер отримували проєкти з України. За кошти гранту планується виконати повну реставрацію фасадів Староакадемічного корпусу: зміцнити стіни, оштукатурити поверхні, замінити вікна, реставрувати унікальні барокові пілястри, гіпсові рами і фронтони. 

 

Починаючи з 2001 року Фонд AFCP підтримав близько 1000 проєктів у 125 країнах світу, з яких 14 проєктів-переможців від України на загальну суму  понад 900 тисяч доларів США. 

«Ми в Посольстві пишаємося, що підтримуємо оновлення Староакадемічного корпусу, – зазначає Тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор. – І дуже радіємо, що Сполучені Штати допомагають Україні зберегти цю історичну пам’ятку. Я слідкуватиму за ходом реставрації та з нетерпінням чекаю на момент, коли зможу приєднатися до багатьох відвідувачів, аби побачити цю чудову архітектурну пам’ятку.

Даний проєкт – п'ятнадцятий в Україні, який Сполучені Штати мають честь підтримувати. Це є свідченням нашої поваги до української культурної спадщини та внеску України в нашу спільну світову культуру».

 

«Мазепин корпус є культурним надбанням не лише університету чи країни, але й всього світу, – зазначає президент НаУКМА Андрій Мелешевич. – Ми надзвичайно вдячні Посольству США за повагу до культурної спадщини України й за такий важливий внесок у збереження пам’яті десятків поколінь. Унікальність Староакадемічного корпусу, зокрема, й у тому, що у будівлі навчалися українські гетьмани, архітектори, лікарі, філософи, священники. Багато з них вже є символами та ідейними натхненниками українців: архітектор Іван Григорович-Барський, композитор Артемій Ведель, філософ Григорій Сковорода і ще десятки й сотні видатних українців. І сьогодні в Академії ми навчаємо студентів, котрі продовжують поступ нашого суспільства та реалізують важливу місію Києво-Могилянської академії».

Проєкт реставрації в рамках гранту AFCP розрахований на період з вересня 2019 і до кінця року 2020, коли будівля ззовні буде повністю відновлена.

Проте, це – лише один із етапів на шляху до повного відновлення будівлі. Після завершення фасадних робіт планується реставрація інтер’єрів: стін, металевих прикрас, фрескових розписів, підлог та гранітних сходів, відновлення мозаїки «тераццо» тощо. Також необхідно модернізувати інженерні мережі будівлі та забезпечити нічне освітлення фасадів.

 

Планується оснащення будівлі всім необхідним для використання в діяльності університету, включаючи обладнання для проведення конференцій та для мистецької галереї. Після реставрації у будівлі розташуються рідкісні колекції наукової бібліотеки, науково-навчальний центр, художня галерея, інформаційно-туристичний центр та церква. Конгрегаційна зала буде знову використовуватись для найважливіших подій університету та країни. Продовжаться служби в Благовіщенській церкві, яка є невід’ємною частиною будівлі.

 

© 2012-2024 Національний університет «Києво-Могилянська академія»
вул. Сковороди 2, Київ 04070, Україна