• Kyiv-Mohyla Humanities Journal
 • Дні науки 2019
 • «Kyiv-Mohyla Law and Politics Journal»
 • Наукові школи
 • Міжнародна конференція «Ad fontes»: до 405-річниці заснування Києво-Могилянської академії
 • НАУКОВІ ЗДОБУТКИ Національного університету «Києво-Могилянська академія» у 2018 році

Дослідження та наукова діяльність

Загальна інформація

Дослідження та наукова діяльність

Публікації

Конференції

Тематика досліджень та проекти Інституту громадянської освіти:

1. Громадянська освіта в Україні

Головна мета проектів Інституту – поширення і популяризація громадянської освіти.

«Демократія: від теорії до практики»: інноваційний курс з громадянської освіти за методологією IFES, який з 2018 року викладається в НаУКМА. Інтерактивний курс був розроблений спільно провідними українськими та міжнародними фахівцями із урахуванням українського контексту. Студенти НаУКМА були одними із перших, кому було надано можливість його прослухати.

У рамках курсу студентами розроблено та втілено в життя ряд проектів громадської участі. «Публічний лекторій»: проект передбачає проведення циклу регулярних публічних лекцій. Починаючи із 2018 року Інститутом організовано понад 20-ти лекцій на різноманітні теми, які включають гендерні питання, ЗМІ та політики, лекції від випускників НаУКМА, відомих вітчизняних та зарубіжних експертів та науковців.

 

2. Дослідження наукової спадщини С.Рябова

«Рябівські читання»: науково-дослідницький проект, в рамках якого відбуваються щорічні заходи на честь пам’яті засновника інституту – Сергія Рябова (конференції, семінари, круглі столи, конкурси наукових та студентських робіт).

 

3. Протидія корупції та політичному маніпулюванню

«Стоп політичній корупції – громадський моніторинг парламентських виборів-2019»: проект спрямований на відстеження поширення маніпулятивної інформації в українських мас медіа та використання брудних технологій протягом парламентської виборчої кампанії.

Ініціатором проекту виступила ГО «Стоп корупції», підтримали ініціативу два університетські наукові заклади - Інститут громадянської освіти НаУКМА та Інститут журналістики КНУ ім.Т.Г.Шевченка, а також платформа семантичного медіа моніторингу Semantrum. У ході моніторингу виборів використано найновіші сучасні технології аналізу великих масивів даних, картування (mapping) каналів, свідомого поширення маніпулятивної дезінформації, проведено експертні дослідження і журналістські розслідування.

 

“Школа громадянської освіти” – спільний проект ГО “Стоп корупції”, Інституту громадянської освіти НаУКМА та ACREC. Протягом проекту Інститутом проведено серію навчальних тренінгів для громадських активістів ГО “Стоп корупції”, що працюють у регіонах України, з метою дослідити корупційні ризики та провести кампанії з протидії корупції в обраних містах.

 

4. Молодіжна освітня політика

“Школа молодіжного лідерства”: спільний проект Інституту громадянської освіти НаУКМА та ГО “Нова політична генерація».

У рамках проекту було проведено два цикли навчання: 15-16 липня (ДПУ «Міжнародний дитячий центр «Артек») та 28 вересня 2019-го року (м. Славутич), які включали інтерактивні заняття, серед яких лекції, практичні вправи, дискусії та завдання для закріплення отриманих знань. У результаті цього проекту з громадянської освіти біля 300 школярів з України та Білорусі отримали навички активного лідерства, ознайомились з методами впливу на владу з метою відстоювання своїх інтересів.

Конференції

Загальна інформація

Дослідження та наукова діяльність

Публікації

Конференції

Конференції Інститут громадянської освіти ім. Сергія Рябова Національного університету «Києво-Могилянська академія» організовує різноманітні конференції, круглі столи, семінари та освітні публічні лекторії. 

Конференції:

24 травня 2019 року була проведена наукова конференція в рамках проекту «Рябівські читання». Тема конференції - «Популізм і громадянське суспільство: межі перетину». У заході, який проводився у Музеї НаУКМА, було 3 тематичні панелі: теоретична, експертна та студентська. Учасники конференції представили доповіді на різні тематики.

22-23 березня 2018 року відбулася міжнародна науково-практична конференція «Українська політика у міждисциплінарному вимірі». Організаторами та партнерами конференції виступили: Кафедра політології НаУКМА, Інститут громадянської освіти ім. Сергія Рябова, Фонд «Освіта для демократії», Collaboratsi (Collaborative thinking and learning. A Vistas Canada EDU Consultancy) та Ukrainian American Associattion of College Educators.

19 травня 2017 року відбулась наукова конференція “Рябівські читання – 2017”. У рамках конференції також було проведено конкурс студентських робіт, метою якого було залучити студенство до знайомства з творчою спадщиною С.Рябова, дослідити її та підтримати нові погляди на діяльність.

 

Круглі столи:

21 лютого 2020 року відбувся круглий стіл «Популізм: виклики сьогодення».

29 травня 2019 року було проведено круглий стіл «Поширення маніпулятивної інформації в українських ЗМІ під час виборів».

14 серпня 2019 року - круглий стіл щодо результатів моніторингу виборів у Верховну Раду України у 2019 р.

13-14 квітня 2018 року відбувся Міжнародний науково-практичний семінар «Ромські студії в Україні і ЄС. Досвід і перспективи».

 

Інститут виступив співорганізатором заходу.

Освітні програми:

16-18 листопада 2018 року було проведено освітню програму «Нова політична генерація України» (спільно з NPG).

22 грудня 2018 року -освітня програма «Блокчейн-еволюція в суспільно-політичному просторі» (спільно з NPG).

 

У період 2017 – 2019 рр.. на українських і міжнародних конференціях, семінарах, круглих столах було виголошено такі доповіді співробітників Інституту:

 • Зубрицька Л. Й. Українське суспільство потребує позитивних емоцій/ Круглий стіл «Українське диво: від депресії до соціального оптимізму»., м. Київ, 12 квітня, 2019 р.
 • Зубрицька Л. Й. Особливості впровадження інтерактивних методів викладання / Семінар-тренінг «Інтерактивні методики викладання»., м. Київ, 19 листопада, 2019 р.
 • Зубрицька Л. Й. Механізми маніпулювань під час виборчих перегонів / Круглий стіл «Маніпуляції та фейки у ЗМІ під час парламентської виборчої кампанії 2019 року», м. Київ, 14 серпня, 2019 р.
 • Зубрицька Л. Й. Емоційне підсвідоме як фактор вибору / Круглий стіл «Маніпулятивна інформація в українських ЗМІ», м. Київ, 29 травня, 2019 р.
 • Зубрицька Л. Й. Громадянська освіта як механізм протидії впливу популізму/ Наукова-практична конференція «Популізм і громадянське суспільство: межі перетину», 24 травня 2019 р., м. Київ.
 • Мазниченко Б. Спільні та відмінні риси правого та лівого популізму на кейсах грецьких партій "Syriza" та "Golden Dawn"/ Наукова-практична конференція «Популізм і громадянське суспільство: межі перетину», 24 травня 2019 р., м. Київ.
 • Прокопчук Д. Концепція садопопулізму в українських реаліях/ Наукова-практична конференція «Популізм і громадянське суспільство: межі перетину», 24 травня 2019 р., м. Київ.
 • Соколов С. Як медiа торують шлях популiзму/ Наукова-практична конференція «Популізм і громадянське суспільство: межі перетину», 24 травня 2019 р., м. Київ.
 • Зубрицька Л.Й. Тренінг «Фасилітація у викладанні. Права людини» – Львів, 17 травня 2019.
 • Зубрицька Л.Й. Тренінг «Методика викладання інтерактивного курсу з громадянської освіти»,– Київ, 2 лютого 2019 р.
 • Зубрицька Л. Й. Українська політика: трансформація міфологем простору та часу/ "Українська політика у міждисциплінарному вимірі", Міжн. наук. конф. (22-23 березня. 2018 р.; Київ) / http://political-science.ukma.edu.ua
 • Зубрицька Л. Й. Причини актуалізації міфу в період кризи / "Дні науки філософського факультету – 2017", Міжн. наук. конф. (2017 ; Київ). Міжнародна наукова конференція "Дні науки філософського факультету – 2017", 25-26 квіт. 2017 р. : – К. : Видавничополіграфічний центр "Київський університет", 2017. – Ч. 8. – 213 с.
 • Амельченко Н. Організація і проведення колоквіума з громадянської освіти для вчителів загальноосвітніх шкіл.- м. Чернігів., 10 березня 2017 р.
 • Амельченко Н. Організація і проведення колоквіума з громадянської освіти для вчителів загальноосвітніх шкіл.- Бровари Київської обл., 17 березня 2017 р.
 • Зубрицька Л.Й. Місце громадянської освіти в системі освіти України/ Круглий стіл «Освітня реформа: інновація чи деградація», м. Київ, вересень, 2017 р.
 • Зубрицька Л. Й. “Рябівські читання”- проект шани та памяті/ Конференція «Рябівські читання», м. Київ, 19 травня, 2017 р.
 • Кисельов С. О. Громадянське суспільство та громадянська освіта / Конференція «Рябівські читання», м. Київ, травень, 2017 р.
 • Амельченко Н. Сергій Рябов - людина, яка не розчарувала/ Конференція «Рябівські читання», м. Київ, травень, 2017 р.
 • Дем’янчук О. П. Науковий спадок С. Рябова/ Конференція «Рябівські читання», м. Київ, травень, 2017 р.
 • Кисельов С. О. Виступ на «круглому столі» «America House. Українські освітні трансформації у глобальному контексті: ініціативи знизу». 15.06.2017.
 • Кисельов С. О. Участь у форумі: «Освіта дорослих і розвиток громадянського суспільства». – Київ, 2-3 листопада 2017.
 • Зубрицька Л.Й. Участь у форумі: «Освіта дорослих і розвиток громадянського суспільства». – Київ, 2-3 листопада 2017.

 

2012 року на українських і міжнародних конференціях, семінарах, круглих столах було виголошено такі доповіді співробітників Інституту:

 1. Амельченко Н. А. Ціннісні та інституційні виміри демократії. Круглий стіл «Ціннісні орієнтири для українців». Київ, 9.11.2012 р.
 2. Яковлєв М. В. Когнітивні передумови формування нового політико-економічного порядку в Україні // Соціально-економічні проблеми України в глобальному просторі: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, м. Чернівці, 26–27 квітня 2012 р. – Чернівці: ЧТЕІ КНТЕУ, 2012. – С. 244–246.
 3. Амельченко Н. А. Порівняльний аналіз суспільних цінностей Росії, Бєларусі та України. Східноєвропейська школа політичних студій. – Почаїв, Україна, 22–23 квітня 2012 р.
 4. Амельченко Н. А. Міжнародний науково-методологічний семінар «Пострадянські студії». Доповідь «Пострадянська ідентичність на пострадянському просторі». – Тбілісі, Грузія, 1–4 травня 2012 р.
 5. Oleksandr Demianchuk. Theory of Political Decisions Making (Generalizing Course: Step from Basic to Advanced Learning). 14–17 October, Tbilisi, Georgia.
 6. Serhiy Kiselyov "Civil Society in transit: Ukrainian experience". 14–17 October, Tbilisi, Georgia.
 7. Кисельов С. О. «Громадянське суспільство в Україні напередодні виборів» / Міжнародна науково-практична конференція «Виборчий процес: теорія та українська практика». 25–27 жовтня, НаУКМА, Київ, Україна.
 8. Дем’янчук О. П. Модель суспільного вибору як соціальна основа виборчого процесу. Міжнародна науково-практична конференція «Виборчий процес: теорія та українська практика». 25–27 жовтня, НаУКМА, Київ, Україна.
 9. Чабанна М. В. Роль опортунізму у партійній діяльності: передвиборчий контекст. Міжнародна науково-практична конференція «Виборчий процес: теорія та українська практика». 25–27 жовтня, НаУКМА, Київ, Україна.
 10. Амельченко Н. А. Вибори: між абсентеїзмом та політичним відчуженням. Міжнародна науково-практична конференція «Виборчий процес: теорія та українська практика». 25–27 жовтня, НаУКМА, Київ, Україна.

Інститут громадянської освіти спільно з Представництвом Фонду ім. Конрада Аденауера в Україні організував та провів такі заходи:

 • Семінар "Розробка і обговорення Концепції політичної освіти в Україні" (25–26 лютого 2005 року);
 • Круглий стіл "Політична освіта в Україні: проблеми й перспективи розвитку" (5 квітня 2005 року).

В рамках Щорічної наукової конференції НаУКМА (27 січня 2005 року) Інститут зорганізував і провів засідання круглого столу "Політична криза в Україні: причини та результати". Головував на засіданні В. Кушніренко. Засідання круглого столу мало на меті проаналізувати події "Помаранчевої революції" 2004 року в Україні. Розглянуто такі питання:

 • причини виникнення політичної кризи;
 • головні вимоги учасників протистояння;
 • перебіг подій політичної кризи;
 • компроміс: чиясь поразка чи взаємна вигода?
 • імовірні наслідки політичної кризи в Україні.

Доповіді:

 • "Помаранчева революція": плановане чи несподіване дитя трансформації" В. Степаненко (Інститут соціології НАН України, Київ);
 • "Президентські вибори в Україні: чи можливий демократичний вибір на теренах СНД" П. Бурковський (НаУКМА);
 • "Легітимація влади в контексті "Помаранчевої революції" В. Якушик (НаУКМА);
 • "Особливості політичних процесів у західному регіоні України" Б. Ярош (Волинський державний університет ім. Лесі Українки, Луцьк).

Публікації

Загальна інформація

Дослідження та наукова діяльність

Публікації

Конференції

Наразі подано вибраний перелік наукових видань від 2003 року. Повний список видань попередніх років можна знайти в бібліографічних покажчиках:

 

 

2019-2018

 • Амельченко Н.А. Методичні рекомендації для вчителів загальноосвітньої школи з питань висвітлення тем «Виборчий процес», «Політична система в Україні: участь громадян», «Законодавство для молоді» і «Молодь в урядових програмах».- Київ, 2017.- 88 с.
 • Рябівські читання: творчість яку варто вивчати. Збірка наукових студентських статей.( заг. ред. – Зубрицька Л.Й.), – Київ, 2017 – 134 с.
 • Зубрицька Л. Й. Активізація міфу у період кризи: особливості міфологем «війни» та «героя»/ Наукові записки НаУКМА. Том 186, Політичні науки / Національний університет "Києво-Могилянська академія", Київ, 2016.- С. 72-76.
 • Популізм і громадянське суспільство: межі перетину. Тези виступів наукової конференції (24 берез. 2019 р.) / [за заг. ред. Л. Й. Зубрицької]. ––45 с.
 • Зубрицька Л. Й., Побережник А. Громадянська освіта у творчості Сергія Рябова як спосіб поширення та утвердження цінностей громадянського суспільства// Наукові записки кафедри політології НаУКМА. – Київ, 2018. - С. 95-107.
 • Кисельов С. О., Поліщук Ю. В. Науковий спадок, що не втрачає своєї актуальності: теорія держави у працях Сергія Геннадійовича Рябова // Наукові записки кафедри політології НаУКМА. – Київ, 2018.

2012

 

 • Дем’янчук О. П. Політика владна / О. Дем'янчук // Політична енциклопедія / [упоряд. Юрій Шаповал] ; Нац. акад. наук України, Ін-т політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса. - К. : Парламентське вид-во, 2012. - С. 568-569.
 • Дем’янчук О. П. Політика публічна / О. Дем'янчук // Політична енциклопедія / [упоряд. Юрій Шаповал] ; Нац. акад. наук України, Ін-т політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса. - К. : Парламентське вид-во, 2012. - С. 571-572.
 • Дем’янчук О. П. Квазіпартійні учасники процесу ухвалення політичних рішень / Олександр Дем'янчук // Партійна система сучасної України: еволюція, тенденції та перспективи розвитку: (матеріали міжнародної науково-практичної конференції) / редкол. : Ю. А. Левенець (гол.) ... та ін. ; Нац. акад. наук України, Ін-т політ. і етнонаціон. дослідж. ім. І. Ф. Кураса. - К. : [ІПіЕНД імені І. Ф. Кураса НАН України], 2012. - С. 505-517.
 • Дем’янчук О. П. Квазіпартійні учасники процесу ухвалення політичних рішень // Партійна система сучасної України: еволюція, тенденції та перспективи розвитку: матеріали міжнародної науково-практичної конференції. 24–25 листопада 2011 р. – К.: ІПіЕНД, 2012. – С. 505–517.
 • Кушніренко В. О. Проблема суверенітету та громадянства в контексті осучаснення історичної шаріатської політико-правової доктрини // Там само. – С. 34–36.
 • Яковлєв М. В., Гуменюк О. Г. Картина суспільно-політичних перетворень у постсоціалістичних країнах згідно з індексами демократизації // Там само. – С. 42–47.
 • Яковлєв М. В. Когнітивні передумови формування нового політико-економічного порядку в Україні // Соціально-економічні проблеми України в глобальному просторі: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, м. Чернівці, 26–27 квітня 2012 р. – Чернівці: ЧТЕІ КНТЕУ, 2012. – С. 244–246.
 • Дем’янчук О. П. The Dynamics of Political Culture in an Independent Ukraine // The Culture of Governance: The Black Sea / Ed. Melanie Sully. – Vienna: Federal Ministry for European and International Affairs, 2012. – Р. 95–102.
 • Дем’янчук О. П. Політологічна теорія держави: навчально-методичний комплекс дисципліни. – К.: НаУКМА, 2012. – 52

 

2011

 

 • Дем’янчук О. П. SWOT-аналіз політичної системи України в модернізаційній парадигмі // Наукові записки Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України. – 2011. – № 6 (56). – С. 12–25.

 

2007

 

 • Рябов С.Міркування про громадянське суспільство в контексті дилеми приватного та державного / С. Рябов // Наукові записки. Національний університет «Києво-Могилянська академія». Т. 69 : Політичні науки / Редкол. : В. Брюховецький та ін. ; НаУКМА. – К. : Вид. дім «Києво-Могилянська академія», 2007. – С. 69–75.

 

2005

 

 • Концепція політичної освіти в Україні. – Київ, 2005. – 8 с.
 • Політична освіта в Україні: проблеми та перспективи розвитку. – Київ, 2005. – 43 с.
© 2012-2021 Національний університет «Києво-Могилянська академія»
вул. Сковороди 2, Київ 04070, Україна