Конференція від Центру міжнародного захисту прав людини до 80-річчя Володимира Василенка

24 січня 2017 року відбулася конференція від Центру міжнародного захисту прав людини, яка мала назву «Міжнародно-правова відповідальність Російської Федерації за агресію проти України». Конференція була присвячена 80-річчю професора, доктора юридичних наук, Надзвичайного і Повноважного Посла України, заслуженого юриста України Володимира Василенка.

Модератором заходу стала Мирослава Антонович, доктор права, доцент, керівник Центру міжнародного захисту прав людини ФПвН НаУКМА.

На заході було висловлено й обговорено вісім основних пропозицій з важливих питань воєнного конфлікту на Сході України.

Спершу Володимир Василенко розглянув ідею змінити підставу відповіді України на збройну агресію РФ і застосування збройних сил України. На його думку, такою підставою має стати не Закон «Про боротьбу з тероризмом», а Закон України «Про оборону України».

Далі, Володимир Василенко разом з Мариною Медвєдєвою, доктором юридичних наук і професором кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин КНУ імені Т. Шевченка, обґрунтували потребу підготувати й надіслати державі-агресору претензію щодо всіх збитків, яких Україна зазнала й далі зазнає в результаті агресії РФ, включно зі шкодою, завданою довкіллю України.

Цю претензію, на їх думку, слід також надіслати для ознайомлення всім членам міжнародного співтовариства.

Олександр Задорожній, доктор юридичних наук, професор і завідувач кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин КНУ імені Т. Шевченка, запропонував застосовувати всі можливі механізми притягнення РФ до відповідальності шляхом відшкодування збитків, завданих Україні в результаті агресії РФ, зокрема механізм, передбачений Українсько-російською угодою про захист інвестицій, а саме Міжнародний інвестиційний арбітраж.

Також пан Олександр аргументував потребу добиватись прийняття Верховною Радою України Постанови Про невідкладні заходи щодо притягнення РФ до міжнародно-правової відповідальності за агресію проти України.

Микола Гнатовський, кандидат юридичних наук, доцент кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин КНУ імені Т. Шевченка, висунув ідею застосовувати механізми, передбачені Додатком VII до Конвенції ООН з морського права щодо притягнення РФ до відповідальності шляхом відшкодування збитків, завданих Україні.

Ще одну важливу пропозицію висловив Василь Кісіль, доктор юридичних наук, професор кафедри міжнародного приватного права Інституту міжнародних відносин КНУ імені Т. Шевченка.

Зокрема, пан Василь розглянув можливість звертатись із позовами до Стокгольмського й Лондонського арбітражів проти РФ щодо відшкодування шкоди, завданої агресією РФ проти України.

Мирослава Антонович разом з Антоном Кориневичем, кандидатом юридичних наук, доцентом кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин КНУ імені Т. Шевченка, вважають, що важливим є набрання чинності Римського Статуту Міжнародного кримінального суду для України.

Його можливості, впевнені науковці, треба максимально використовувати для притягнення до кримінальної відповідальності російських військовослужбовців, командирів та начальників за злочин проти міжнародного права, скоєні підчас збройного конфлікту на Донбасі.

Насамкінець, була висловлена пропозиція прийняти Закон України «Про захист корінних народів України» з метою найповнішого захисту корінних народів, зокрема кримських татар та караїмів, які були дискриміновані і чиї права були грубо порушені в результаті анексії Криму Російською Федерацією.

Її автором є кандидат юридичних наук, професор кафедри міжнародних відносин та міжнародного права Київського національного університету імені Б. Грінченка Ліліана Тимченко.

Сподіваємося, що досліджені на конференції варіанти притягнення Росії до міжнародно-правової відповідальності за агресію проти України будуть якнайскоріше втілені у життя.