Помилка
  • JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 87

Налагодження психосоціальної підтримки та забезпечення психічного здоров’я в Україні

Центр психічного здоров’я та психосоціальної підтримки НаУКМА впродовж останнього року впроваджував окремий проект, підтриманий Міжнародним Медичним Корпусом та програмою USAID щодо підтримки населення України, що зазнало впливу збройного конфлікту, - «Налагодження психосоціальної підтримки та забезпечення психічного здоров’я в Україні». Проект було спрямовано на навчання фахівців психосоціальній підтримці на основі підходу резилієнс із застосуванням Керівництва МПК.


Окрім виконання основних завдань проекту, окремим напрямком співпраці була участь фахівців Центру НаУКМА у роботі Міжвідомчої Робочої Групи з впровадження Керівництва Міжвідомчого Постійного Комітету в Україні, що працювала над контекстуалізацією основних положень Керівництва МПК в Україні, над україномовним текстом Керівництва. Принципи, покладені у Керівництво МПК, є основою усіх методів і взагалі розуміння психічного здоров’я як такого. Важливо також, що кожен зі згадуваних принципів є також пронизаним концептом резилієнс.
За визначенням Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я, резилієнс – це здатність відносно добре справлятися зі складними ситуаціями, особиста ресурсність або особистий ресурсний потенціал. Може розглядатись як індивідуальна здатність, так і здатність на рівні сім’ї і громади. Взаємодія усіх цих рівнів впливає як на резилієнс особистості, так і на резилієнс родини і громади.

Центр психічного здоров’я та психосоціальної підтримки НаУКМА та інші партнери почали використовувати ці підходи, активно впроваджувати їх у практику психосоціальної підтримки людей, що постраждали внаслідок надзвичайної ситуації в Україні.

Упродовж 2016-2017 рр. командою проекту було розроблено окремий навчальний курс для викладачів вищих навчальних закладів, які викладають для студентів спеціальностей «соціальна робота», «психологія». Уже з наступного навчального року у студентів ВНЗ України – майбутніх соціальних працівників та психологів – з’явиться можливість навчатись за створеним курсом, оскільки за проектом Центром психосоціальної реабілітації НаУКМА було підготовлено і видано посібник з методичними рекомендаціями та проведено триденний тренінг для 15 викладачів провідних вищих навчальних закладів з усієї України щодо особливостей викладання такого курсу.

Окрім того, з метою запровадження на практиці основних положень Керівництва МПК та надання психосоціальної підтримки на основі підходу резилієнс, було проведено 5 п’ятиденних тренінгів для практиків – соціальних працівників громадських організацій і державних Центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, волонтерів, впродовж яких вони мали можливість ознайомитися з основними положеннями підходу та Керівництва, а також із особливостями його застосування на практиці.

З урахуванням Керівництва МПК та на підставі останніх досліджень щодо концепту резилієнс, було розроблено, видано й поширено два посібники – «Психосоціальна підтримка в умовах надзвичайних ситуацій: підхід резилієнс. Навчально-методичний посібник» (для викладачів вищих навчальних закладів) та «Психосоціальна підтримка в умовах надзвичайних ситуацій: підхід резилієнс. Посібник для тренерів».

Всього впродовж 2016-2017 рр. в рамках проекту проведено 6 тренінгів, 6 методологічних сесій, 1 круглий стіл, 154 особи (134 жінки та 20 чоловіків) (волонтери, соціальні працівники, психологи; викладачі ВНЗ) пройшли навчання з надання психосоціальної допомоги на основі підходу резилієнс.

ResiliencePosib201709

 

© 2012-2023 Національний університет «Києво-Могилянська академія»
вул. Сковороди 2, Київ 04070, Україна