Кафедра історії

fb f logo blue 50

Загальна інформація

Веб-сайт

http://history.ukma.edu.ua/

Контакти

корп. 5, кімн. 113
вул. Волоська, 8/5
тел.: (044) 425-60-06
факс: (044) 425-60-06

 

Кафедру історії НаУКМА засновано 13 січня 1993 року. Відтоді цього дня ми святкуємо свій день народження. За традицією усі, кого об’єднала кафедра, збираються разом, щоб привітати одне одного не тільки з новорічними та різдвяними святами, але й з входженням нашого невеликого, але дружнього колективу в новий рік свого існування.

 

Організатором і першим завідувачем кафедри був проф. Михайло Володимирович Кірсенко, його наступником – о. проф. Юрій Андрійович Мицик. У 2002–2012 роках кафедру очолювала проф. Наталя Миколаївна Яковенко. З вересня 2012 року кафедрою керує доц. Наталя Василівна Шліхта.

 

Кафедра здійснює підготовку за спеціальністю 032 «Історія та археологія» на бакалаврському (першому) та маґістерському (другому) рівнях вищої освіти. Кафедра здійснює підготовку маґістрів зі спеціалізації «Історія». Окрім того, при кафедрі діє аспірантура та докторантура. Від вересня 2016 року на зміну їм започатковується кафедральна PhD програма з історії. У 2010 році кафедра уклала угоду з Центром східноєвропейських студій Варшавського університету. Відповідно до цієї угоди наші маґістранти можуть отримати подвійний диплом – НаУКМА та Варшавського університету. Таким чином, багато наших випускників стають не тільки сильними фахівцями-істориками, але й знавцями щонайменше двох іноземних мов – англійської та польської – та учасниками двох академічних традицій – могилянської та варшавської.

 

Кафедра розвиває кілька основних дослідницьких напрямів:

 • Історія України.
 • Історія Центрально-Східної Європи.
 • Порівняльне державотворення в історії.
 • Проблеми теорії та методології історичного дослідження.
 • Проблеми викладання національної історії в умовах глобалізації.

 

На кафедрі сформована і розвивається школа дослідження соціальної та культурної історії України XVI–XVII ст. (засновник – д.і.н., проф. Наталя Яковенко).

 

Також розробляються такі наукові теми, як «Національна самобутність і порівняльне державотворення в історії» (керівник: д.і.н., проф. Михайло Кірсенко) та «Новітні напрямки дослідження та методик викладання історії (у співробітництві з міжнародними інституціями)» (керівник: доц., к.і.н., PhD Наталя Шліхта). Перша передбачає комплексне вивчення формування націй і державотворчих процесів у порівняльній перспективі; розгляд національної історії у загальноєвропейському і ширше світовому контексті. Друга –- запровадження дослідницьких напрямків історичної антропології та усної історії в навчальний процес із застосуванням новітніх методик викладання.

 

Викладачі спільно зі студентами кафедри щороку організовують міжнародні наукові конференції. Так, у 2015–2016 навчальному році ми провели Міжнародну наукову конференцію до 400-тої річниці заснування Києво-Могилянської академії «Ad fontes – До джерел» (Київ, 12–14 жовтня 2015 р.) (у співпраці з іншими структурами НаУКМА), Міжнародну наукову конференцію «Живучи в модерному місті: Київ кінця ХІХ – середини ХХ століть» (Київ, 10–12 грудня 2015 р.) (спільно з Центром польських та європейських студій НаУКМА), «Правобережна Україна на переломі XVII–XVIII століть» (спільно з Київською архиєпархією Української Греко-Католицької Церкви, гуманітарним факультетом Українського католицького університету). За співпраці з львівським Центром міської історії Центрально-Східної Європи розпочато дворічний міжнародний проект, присвячений вивченню Першої світової війни та революцій. 23–25 червня 2016 року відбувся перший із двох воркшопів цього проекту – «Міський досвід Великої війни у Східній Європі». Викладачі кафедри узяли активну участь і в міжнародному конгресі Асоціації слов’янських, східноєвропейських та євро-азіатських студій (ASEEES) і Міжнародної асоціації гуманітаріїв (МAГ), що відбувся у Львові 26–28 червня 2016 року.

 

Наукові інтереси викладачів цілком індивідуальні та охоплюють як проблематику української та зарубіжної історії, так і дослідницькі ділянки, пов’язані з історіографією, джерелознавством, історичною антропологією, історією дипломатії, історією повсякдення, історією ідей, історичною урбаністикою, військовою історією тощо. Детальнішу інформацію про викладачів, їхній науковий доробок та викладацький досвід можна знайти на сайті кафедри за посиланням: http://history.ukma.edu.ua/faculty.

 

Серед видань кафедри щорічники «Наукові записки НаУКМА. Історичні науки», «Магістеріум. Історичні студії», «Київська Академія». Також викладачі кафедри і насамперед проф. Наталя Яковенко як редакторка впродовж багатьох років формували нове середовище істориків в Україні, залучаючись до видання без перебільшення одного з найавторитетніших вітчизняних часописів у сфері гуманітаристики – «Український гуманітарний огляд». Нашими викладачами представлена фахова група з історії в університетському англомовному виданні Kyiv-Mohyla Humanities Journal.

 

Ліцензований обсяг кафедри для бакалаврату – 50 місць, з них у 2015 році державне замовлення на бакалаврському рівні становило 25 місць; на маґістерській програмі – 40 та 20 відповідно. Цьогорічна кількість місць державного замовлення буде оприлюднена Міністерством освіти і науки України найближчим часом. Річна вартість навчання за контрактом становить 24 000 грн – бакалаврська програма та 19 000 грн – маґістерська програма з історії.

 

Наші групи як на маґістеріумі, так і на бакалавраті порівняно нечисельні (в цьому полягає одна з особливостей Академії), а тому студент/ка може розраховувати на особливо уважне ставлення викладачів. Попри те, що ми не маємо інституту кураторства, кожен викладач виконує функції викладача, наукового керівника та куратора водночас. Внаслідок такого підходу нам вдається перетворювати кафедру на лабораторію наукового життя та викладання. Наші студенти завжди можуть розраховувати на поради та відгуки щодо написання наукових праць, участі в міжнародних конференціях та програмах. У результаті захисти кваліфікаційних робіт на здобуття ступеня бакалавра чи маґістра перетворюються на справжні наукові дебати.

 

Навчальний план кафедри складається з нормативних та вибіркових дисциплін. Нормативні, або обов’язкові для опанування, дисципліни – це вступ до історії України та західної цивілізації від Середньовіччя до сучасності. Їхня мета – дати студентам системне уявлення про історію України як окремої політичної і культурної одиниці та як частини держав, до складу яких вона входила, – Речі Посполитої, Російської імперії, Габсбурзької монархії, СРСР; про головні напрями еволюції європейської історії та культури як макроструктур, з якими органічно пов’язана історія України; про основи дослідницької роботи історика – досвід критичного аналізу історіографії, опануваня методів опрацювання джерел, уміння компонувати власний текст. Вибіркові, або ж авторські, курси – відшліфовують спеціалізацію студентів. Детальніше з навчальним планом кафедри можна ознайомитися за посиланнями: http://history.ukma.edu.ua/undergraduate_program та http://history.ukma.edu.ua/master_program.

 

Окрім того, щороку кафедра організовує гостьові курси найвідоміших в своїх ділянках фахівці. Зокрема, цього року лекції читали проф. Олена Стяжкіна (щойно запроваджений гостьовий курс з методології та історіографії для маґістрантів); доц. Гульнара Бекірова (в рамках уже традиційного гостьового курсу з актуальних проблем вивчення історії України на бакалавраті), доктор Майкл Ґрін (The Leibniz Institute of European History in Mainz; курс з актуальних проблем вивчення всесвітньої історії на маґістеріумі).

 

У 2015 році ми запрошували читати лекції про японський кінематограф дослідницю з Лондона – Юну де Ланной (Yuna de Lannoy, Birkbeck College, University of London).

 

Впродовж 10 років наша кафедра брала участь у програмі OSI/HESP Academic Fellowship Program як партнерська кафедра. Завдяки цьому ми мали унікальну можливість двічі протягом академічного року гостити колег-істориків з різних університетів Європи та США. Вони не тільки читали лекції нашим студентам, але також допомагали розробляти навчальний план кафедри і вдосконалювати викладацькі навички. Зокрема, в рамках цієї співпраці нас відвідали проф. Робін Бріґґс (All Souls College, Oxford, United Kingdom), проф. Жозе Педро Паїва (Coimbra University, Portugal), проф. Андреа Ґраціозі (Università di Napoli Federico II, Italy), проф. Девід Фрік (University of Berkeley, USA), проф. Крістін Воробец (Northern Illinois University, USA), проф. Ютта Шеррер (Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales in Paris, France), проф. Сергій Плохій (Harvard University, USA), проф. Чарльз Інґрао (Purdue University, USA).

 

Викладачі кафедри також були співорганізаторами, запрошеними лекторами та учасниками у міжнародних наукових і дослідницьких проектах, зокрема ReSET Methodology of History. Challenges for Teaching and Research in Eastern Europe (2007–2010), а також ReSET Seminar Teaching “Age of Extremes” in the Age of the Politics of History (2010–2013).

 

На сьогодні нашими міжнародними партнерами є: Канадський інститут українських студій (Університет Альберти, Канада); Коледж св. Томаса Мора (Саскачеванський університет, Канада); Центральноєвропейський університет (Будапешт); Український науковий інститут Гарварду (Гарвардський університет, США); Центр досліджень античної традиції у Центрально-Східній Європі (Варшавський університет); Центр східноєвропейських студій (Варшавський університет). Однак з ще більшою кількістю партнерських кафедр та університетів поєднані наші викладачі індивідуальними проектами, завдяки яким колектив кафедри, включно зі студентами, тісно інтегрований у світову історичну науку.

 

Будемо раді бачити вас серед студентів та аспірантів нашої кафедри!

Вступ

Вступ 2017

Маґістерська програма

Професорсько-викладацький склад

Завідувачка

Шліхта Наталія Василівна,

доктор філософії в галузі історії, кандидат історичних наук,

доцент, випускниця НаУКМА

5 корпус, кімн. 116,

тел.: (044) 425-60-06,

e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Провідний спеціаліст

Сірош Тетяна Василівна

5 корпус, кімн. 113,

тел.: (044) 425-60-06,

e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Арістов Вадим Юрійович,

старший викладач, кандидат історичних наук, випускник НаУКМА (Інститут історії України НАН України)

 

Бажан Олег Григорович,

кандидат історичних наук, доцент (Інститут історії України НАН України)

 

Балабушевич Тетяна Аркадіївна,

кандидат історичних наук, доцент

 

Бетлій Олена В’ячеславівна,

кандидат історичних наук, старший викладач, випускниця НаУКМА (Верховна Рада України)

 

Верстюк Владислав Федорович,

доктор історичних наук, професор (Інститут історії України НАН України)

 

Галенко Олександр Іванович,

кандидат історичних наук, доцент (Інститут політичних та етнонаціональних досліджень НАН України)

 

Гломозда Костянтин Юхимович,

кандидат історичних наук, доцент

 

Гнатюк Олександра Євгенівна,

доктор філологічних наук, професор (Варшавський університет, Польща)

 

Горін Сергій Миколайович,

доктор історичних наук, доцент, випускник НаУКМА

 

Григор’єва Тетяна Юріївна,

кандидат історичних наук, доцент, випускниця НаУКМА

 

Гриневич Владислав Анатолійович,

доктор політичних наук (Інститут політичних та етнонаціональних досліджень НАН України)

 

Диса Катерина Леонідівна,

доктор філософії в галузі історії (PhD), кандидат історичних наук, доцент, випускниця НаУКМА

 

Довга Лариса Михайлівна,

доктор філологічних наук, доцент (Національна музична академія України ім. П. Чайковського)

 

Довженко Надія Дмитрівна,

старший викладач

 

Залізняк Леонід Львович,

доктор історичних наук, професор (Інститут археології НАН України)

 

Затилюк Ярослав Володимирович,

старший викладач, кандидат історичних наук, випускник НаУКМА (Інститут історії України НАН України)

 

Кірсенко Михайло Володимирович,

доктор історичних наук, професор

 

Кульчицький Станіслав Владиславович,

доктор історичних наук, професор (Інститут історії України НАН України)

 

Михайловський Віталій Миколайович,

доктор історичних наук, доцент (Київський університет ім. Бориса Грінченка)

 

Надтока Олександр,

старший викладач, випускник НаУКМА

 

Орел Юлія Володимирівна,

кандидат історичних наук, старший викладач (Центральний державний історичний архів України)

 

Отрощенко Віталій Васильович,

доктор історичних наук, професор (Інститут археології НАН України)

 

Синиця Євген Валентинович,

кандидат історичних наук, старший викладач (Київський національний університет ім. Тараса Шевченка)

 

Скальський Віталій Валерійович,

кандидат історичних наук (Інститут історії України НАН України)

 

Старченко Наталія Петрівна,

доктор історичних наук, доцент (Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України)

 

Тесленко Ігор Анатолійович,

кандидат історичних наук, доцент, випускник НаУКМА

 

Третякова Олена Василівна,

старший викладач

 

Туров Ігор Вікторович,

доктор історичних наук, доцент (Інститут політичних та етнонаціональних досліджень НАН України)

 

Хамрай Олексій Олександрович,

керівник спеціалізації «Юдаїка» МП «Історія», доктор філологічних наук, доцент (Інститут сходознавства імені А. Ю. Кримського НАН України)

 

Хоменко Ольга Анатоліївна,

доктор філософії в галузі історії, кандидат історичних наук, доцент

 

Черноіваненко Віталій Віталійович,

академічний координатор спеціалізації «Юдаїка» МП «Історія» кандидат історичних наук, доцент, випускник НаУКМА

 

Шандра Валентина Степанівна,

доктор історичних наук, професор (Інститут історії України НАН України)

 

Щербак Віталій Олексійович,

доктор історичних наук, професор (Київський університет ім. Бориса Гринченка)

 

Яковенко Наталія Миколаївна,

доктор історичних наук, професор

 

Яременко Максим Васильович,

кандидат історичних наук, доцент

Керівник - Залізняк Леонід Львович,
доктор історичних наук, професор
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Секція археології кафедри історії НаУКМА базується на першій в історії української освіти маґістерській програмі "Історія. Археологія та давня історія України", заснованій у 2000 році.

Секція здійснює діяльність в трьох головних напрямках:

 

Головним напрямком діяльності секції є підготовка фахівців з археології та первісної історії, які б відповідали високим нормам сучасної європейської науки. Маґістерська програма є продуктом тісної співпраці НаУКМА з Інститутом археології НАН України, потужний науковий потенціал якого дозволив залучити до викладання безпрецедентну кількість фахівців найвищої кваліфікації. Програма пропонує слухачам 35 курсів лекцій, які читають провідні фахівці України з даної проблематики - 7 докторів та 10 кандидатів історичних наук. Безпосереднє поєднання академічної науки з сучасною вищою освітою гарантує високий рівень знань майбутніх фахівців з археології та давньої історії Європи. Найдавніше минуле України розглядається на широкому тлі первісної історії всієї Євразії.

Навчальний процес передбачає участь в археологічних експедиціях, у тому числі й міжнародних. Майбутні маґістри матимуть широку спеціалізацію, що дозволить працевлаштуватися в різноманітних установах: від науково-дослідних інститутів та університетів до дипломатичних представництв в Україні та за її кордонами. Ступінь маґістра дає змогу продовжити освіту в аспірантурі за спеціальністю "Археологія" для здобуття вченого ступеня кандидата наук, а також оволодівати докторськими програмами в університетах Європи та Америки. За 6 років програма випустила 50 маґістрів, 35 з яких продовжують навчання в аспірантурі НаУКМА та Інституту археології НАНУ, або є науковими співробітниками останнього. Кожен десятий археолог сучасної України - випускник програми.

Студенти проходять профільну практику на базі Центру "Археологічна експедиція НаУКМА" (керівник - Л. Л. Залізняк) та за Міжнародним проектом НаУКМА та Інституту класичної археології Техаського університету "Дослідження античного міста "Херсонес Таврійський"" під керівництвом професора Дж. К. Картера. Протягом року студенти мають можливість працювати за обраним фахом у різних археологічних експедиціях Інституту археології, музеїв, інших університетів України. Студенти користуються науковими фондами, бібліотекою, архівом, музеєм ІА НАНУ, бібліотечним фондом маґістерської програми.

Програма здійснює активну видавничу діяльність. Її викладачі та студенти публікуються в періодичному виданні "Маґістеріум: Археологічні студії", в збірках наукових статей університету та Інституту археології НАН України.

 

Авторські та колективні монографії

 • Залізняк Л. Л. Стародавня історія України / Леонід Залізняк. - [К.] : Темпора, 2012. - 541 с., [5] лист. іл. - Включ. бібліогр.
 • Відейко М.Ю., Пашкевич Г.О. Рільництво племен трипільської культури / НАН України. Ін-т археології; Об'єднання громадян Товариство "Коло-Ра". – К., 2006. – 145с.
 • Херсонес Таврический в последней четверти VI – середине І тыс. до н.е. / В.М. Зубар, А.В. Буйських, Е.А. Кравченко, М.В. Русяєва. – К., 2006. – 626с.
 • Моця О.П. Українські козаки та їх рицарські аналоги в середньовічній Європі // Історія українського козацтва: Нариси у двох томах. Т. 1 / НАН України. Ін-т історії України. Наук.-дослід. ін-т козацтва. – К.: Вид. дім «Києво-Могилянська академія», 2006. – С. 143-158.
 • Цивілізаційна історія України: Нариси / О.П. Моця, М.Є. Горєлов, О.О. Рафальський. – К.: ТОВ УВПК «ЕксОб», 2006. – 631с. – На обкл. автори не зазнач.
 • Гнатюк О. Відвага і страх / Оля Гнатюк ; [пер. з пол. М. Боянівської ; вид.: К. Сігов, Л. Фінберг]. - [Київ] : Дух і літера : KMBS, [2015]. - 488, [3] с. : іл., портр. - (Бібліотека спротиву, бібліотека надії). -  Micтить бiблioгpaфiю. -  Гран-прі Форуму видавців, 2015. -  Micтить пoкaжчик.

Публікації/статті

2012

У фахових українських виданнях (перелік ВАКу)

 • Залізняк Л. Л. Про п’яту графу мешканців княжого Києва / Леонід Залізняк // Мандрівець. - 2012. - № 4. - С. 79-81.
 • Залізняк Л. Л. Відділ археології кам'яного віку Інституту археології НАН України. Історія та персоналії / Л. Л. Залізняк // Археологія. - 2012. - № 2. - С. 122-134.
 • Залізняк Л. Л. Юрію Васильовичу Кухарчуку - 60! / Л. Л. Залізняк // Археологія. - 2012. - № 1. - С. 142-143.

В інших виданнях України

 • ДНК нації як приклад профанації / Леонід Залізняк, Віталій Отрощенко, Юрій Болтрик, Валентина Шумова // Український Тиждень. - 2012. - № 47. - С. 54-55.

2006

 • Болтрик Ю.В. Гайманове курганне поле // Енциклопедія Сучасної України. – Т. 5: Вод-Гн / НАН України; Наук. т-во ім. Т. Шевченка; Ін-т енциклопед. дослідж. НАН України; Ред. кол.: І.М. Дзюба та ін. – К., 2006. – С. 310.
 • Болтрик Ю.В. До 70-річчя Василя Івановича Бідзілі // Археологія. – 2006. – № 1. – С. 80-81.
 • Верстюк В.Ф. Вротновський-Сивошапка Кость Германович // Енциклопедія Сучасної України. – Т. 5: Вод-Гн / НАН України, Наук. т-во ім. Т. Шевченка, Ін-т енциклопед. дослідж. НАН України; Ред. кол.: І.М. Дзюба та ін. – К., 2006. – С. 201.
 • Верстюк В.Ф. Громадсько-політична діяльність М.П. Василенка // Вісн. НАН України. – 2006. – № 6. – С. 38-47.
 • Чикаленко Є.Х.Щоденник 1919-1920 / Укр. вільна академія наук у США. Іст. секція; НАН України. Ін-т історії України, Дослідний ін-т новітньої історії України (Філадельфія) / Вл. Верстюк (ред.), М. Антонович. – К.; Нью-Йорк : Вид-во ім. Олени Теліги, 2005. – 639с.
 • Відейко М.Ю. Відкрито перший музей Кукутень // Археологія. – 2006. – № 1. – С. 97-101.
 • Відейко М.Ю. Міжнародний колоквіум "Кукутень – 120 років досліджень. Час підбивати підсумки" // Археологія. – 2006. – № 2. – С. 107-110.
 • Залізняк Л.Л. В’язівок 4А // Енциклопедія Сучасної України. – Т. 5: Вод-Гн / НАН України. Наук. т-во ім. Т. Шевченка. Ін-т енциклопед. дослідж.; Ред. кол.: І.М. Дзюба та ін. – К., 2006. – С. 242.
 • Залізняк Л.Л. Гребениківська мезолітична культура: походження, хронологія, історична доля // Археологія. – 2006. – № 4. – С. 3-18.
 • Залізняк Л.Л. Культурно-історичні провінції території України у первісну добу // Археологія. – 2006. – № 3. – С. 3-15.
 • Зубар В.М., Зинько В.Н. Боспор Киммерийский в античную эпоху. Очерки социально-экономической истории // Боспорские исследования = Bosporos Studies /Крым. отделение Ин-та востоковедения им. А. Е. Крымского НАН Украины. – Симферополь, 2006. – Вып. 12.
 • Зубар В.М. Гайдукевич Віктор Францович // Енциклопедія Сучасної України. – Т. 5: Вод-Гн / НАН України. Наук. т-во ім. Т. Шевченка. Ін-т енциклопед. дослідж.; Ред. кол.: І.М. Дзюба та ін. – К., 2006. – С. 308.
 • Зубар В.М., Буйських А.В.До типології та інтерпретації антропоморфних надгробків Херсонеса Таврійського //Археологія. – 2006. – № 2. – С. 12-23.
 • Зубар В.М. Еще раз о двух “варварських” типах погребальних сооружений некрополя Херсонеса первых веков нашей эры // Готы и Рим: Сб. науч. ст. – К.: ИД «Стилос», 2006. – С. 16-25.
 • Зубар В.М. Еще раз об атрибуции подбойных могил некрополя Херсонеса // Боспор Киммерийский и варварский мир в период античности и средневековья. – Керчь, 2006. – С. 154-159.
 • Зубар В.М. Изучение сельскохозяйственной округи Херсонеса Таврического на Гераклейском полуострове в 70-80-х гг. ХХ в. // Боспорские исследования = Bosporos Studies /Крым. отделение Ин-та востоковедения им. А. Е. Крымского НАН Украины. – Симферополь, 2006. – Вып. 11. – С. 331-386.
 • Зубар В.М. История изучения сельскохозяйственной округи Херсонеса в конце XVIII – в середине-третьей четверти ХХ в. // Боспорские исследования = Bosporos Studies /Крым. отделение Ин-та востоковедения им. А. Е. Крымского НАН Украины. – Симферополь, 2006. – Вып. 10. – С. 295-360.
 • Зубар В.М. Круглые постройки на Гераклейском полуострове. По поводу датировки и интерпретации // Причерноморье, Крым, Русь в истории и культуре: Материалы ІII Судакской междунар. науч. конф., г. Судак, 18-21 сент. 2006 г. – К.; Судак, 2006. – Т. 2. – С. 140-145.
 • Зубар В.М. Некоторые итоги изучения сельскохозяйственной округи Херсонеса Таврического на рубеже ХХ-ХХI вв. // Старожитності Степового Причерномор’я і Криму. – Запоріжжя, 2006. – Т. XIII. – С. 83-117.
 • Зубар В.М. Некоторые итоги изучения усадебных комплексов хоры Херсонеса на Гераклейском полуострове // Боспорские исследования = Bosporos Studies /Крым. отделение Ин-та востоковедения им. А. Е. Крымского НАН Украины. – Симферополь, 2006. – Вып. 13. – С. 61-79.
 • Зубар В.М. Об интерпретации некоторых памятников Маячного полу- острова второй половины IV - начала III вв. до н. э. // Боспорские исследования = Bosporos Studies /Крым. отделение Ин-та востоковедения им. А. Е. Крымского НАН Украины. – Симферополь, 2006. – Вып. 11. – С. 146-162.
 • Зубар В.М. Об интерпретации остатков круглых построек на Герпклейском полуострове // Проблемы истории, филологии и культуры: Сб. науч. тр. – Магнитогорск, 2006. – Вып. ХVI/1. – С. 65-87.
 • Зубар В.М., Буйских А.В.По поводу интерпретации памятников Маячного полуострова // Материалы по археологии, истории и этнографии Тавриды: Сб. – Симф., 2006. – Т. 2. – С. 7-42.
 • Зубар В.М. Про один тип поховальних споруд некрополя Херсонеса Таврійського другої половини IV – першої половини III ст. до н.е. // Археологія. – 2006. – № 3. – С. 30-41.
 • Зубар В.М. Час та обставини будівництва комплексу західної базиліки Херсонеса-Херсона // Археологія. – 2006. – № 1. – С. 25-41.
 • Конча С.В. Етногенез і об’єктивність // Вісн. Київ­. ун-ту. Сер.: україно­знав­ство. – 2006. – Вип. 10. – С. 30-33.
 • Конча С.В., Телегін Д.Я. Про актуальність вивчення давніх пам'яток України в контексті індоєвропейської проблематики //Археологія. – 2006. – № 3. – С. 111-114.
 • Конча С.В. Проблема “пустки” в сере­д­ньовічній Україні // Український досвід спільнотного згуртування: Матеріали міжнар. наук. конф., м. Київ, 26 жовт. 2006 р. / Центр українознавства Київ. нац. ун-ту ім. Т. Шевченка, Укр. Видавнича Спілка. – К., 2006.
 • Конча С.В. Тернистий шлях вченого (120 років археологу М. Рудинському) // Кален­дар-що­річ­ник “Україно­знавство- 2007”. – К., 2006 – С. 209-213.
 • Моця О.П. Рівні етнічної самосвідомості давньоруського населення // Укр. іст. журн. – 2006. – № 2. – С. 4-11.
 • Моця О.П. Система оборони середньовічного Херсонеса в контексті візантийської військової доктрини // Археологія. – 2006. – № 3. – С. 52-59.
 • Отрощенко В.В. Вклад Игоря Васильева в изучение «загадочных знаков» срубной общности // Вопросы археологии Поволжья. – Самара, 2006. – Вып. 4. – С. 40-44.
 • Отрощенко В.В. Гершкович Яків Петрович // Енциклопедія Сучасної України. – Т. 5: Вод-Гн / НАН України. Наук. т-во ім. Т. Шевченка. Ін-т енциклопед. дослідж.; Ред. кол.: І.М. Дзюба та ін. – К., 2006. – С. 574.
 • Исследования Первобытного отряда Запорожской экспедиции / В.В. Отрощенко, А.В. Бодянский, С.Н. Ляшко и др. // Археологічна спадщина О.В. Бодянського (до 90-річчя від дня народження). – Запоріжжя: ЗКМ, 2006. – С. 108-109.
 • Отрощенко В.В. Нотатки до публікації стислого відгуку А.О. Білецького // Мова та історія. – К., 2006. – Вип. 86. – С. 5-6.
 • Отрощенко В.В. Трипільська археологія на тлі трипільського міфу // Технології і проблеми культурної адаптації населення південно-східної Європи в епоху енеоліту: Тези доп. міжнар. конф., Вишневець, 8-10 серп. 2006 р. – С. 6-8.
 • Шумова В.О. Домобудівництво трипільського поселення Ріпниця 1 у Середньому Подніпров’ї // Технології і проблеми культурної адаптації населення південно-східної Європи в епоху енеоліту: Тези доп. міжнар. конф., Вишневець, 8-10 серп. 2006 р. – С. 16-19.

 

-->

-->

Міждисциплінарна сертифікатна програма з юдаїки

Міждисциплінарну сертифікатну програму з юдаїки (The Interdisciplinary Certificate
Program for Jewish Studies at Kyiv-Mohyla Academy) створено 2003 року спільно
Національним університетом “Києво-Могилянська академія” та Всеукраїнською спілкою громадських організацій “Асоціація єврейських організацій і громад України” (ВААД України). Програма належить до кафедри історії Факультету гуманітарних наук НаУКМА і розрахована на студентів НаУКМА та інших вищих навчальних закладів Києва.

До основних завдань програми належать:

 • Відродження традицій вивчення юдаїки в Києво-Могилянській академії.
 • Створення сучасного науково-навчального центру академічної юдаїки. Ця потреба зумовлена зростанням ролі юдаїки в науковому процесі провідних університетів світу. Юдаїка належить до невід’ємних складових цього процесу та є важливим фактором формування гуманітарної культури.
 • Залучення студентів НаУКМА та інших університетів Києва (як вільних слухачів) до вивчення різних галузей юдаїки (єврейські мови, класичні тексти, історія і культура євреїв тощо).

Сприяння кар’єрному розвиткові тих студентів і випускників програми, які обрали юдаїку за фаховий напрям (незалежно від спеціалізації).

Викладачі

Ігор Туров
Кандидат історичних наук. Науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Кураса НАН України. 1994 р. закінчив Інститут країн Азії і Африки Московського державного університету. У 1996-1997 і 2001-2002 рр. у Єврейському університеті в Єрусалимі вивчав Кабалу і рабинську літературу в департаментах талмудознавства і єврейської думки. У 1998 р. захистив дисертацію на тему «Ставлення до неєвреїв у мідрашах палестинських амораїв» в Інституті сходознавства ім. А. Кримського НАН України. Співкерівник і викладач Міждисциплінарної сертифікатної програми з юдаїки НаУКМА (викладає п?ять курсів). Автор низки публікацій, присвячених дослідженню класичної рабинської літератури і хасидизму, та декількох монографій («Ставлення мудреців Тадмуду до неєвреїв за палестинськими мідрашами», «Ранний хасидизм: История. Вероучение. Контакты со славянским окружением»).
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.


Тетяна Батанова

Закінчила Центрально-європейський університет у Будапешті (маґістр історії Центрально-Східної Європи, 2008) та НаУКМА (маґістр історії, 2007). Випускниця Міждисциплінарної сертифікатної програми з юдаїки (2007). Навчалася на літній програмі з вивчення їдишу та єврейської культури в Нью-Йоркському університеті (2006), стажувалася в рамках програми «Ешнав» у Єврейському університеті в Єрусалимі (2008). Викладачка Міждисциплінарної сертифікатної програми з юдаїки НаУКМА (курси «Їдиш», «Історія євреїв Європи Нового часу»). Аспірантка Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського. Наукові інтереси: українсько-єврейські відносини 1917-1920-х років, єврейська культура та їдиш.
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.


Роман Біляшевич

Закінчив Національний університет «Києво-Могилянська академія», маґістр культурології. Викладач кафедри філософії Міжнародного Соломонового університету й Міждисциплінарної сертифікатної програми з юдаїки НаУКМА (курс «Епоха Другого храму і виникнення християнства»). Стажувався рік у Швеції на програмі «Пайдейя» і двічі в рамках програми «Ешнав» у Єврейському університеті в Єрусалимі. Наукові інтереси: біблійна герменевтика, епоха Другого храму і раннє християнство.
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.


Олег Бубенок

Закінчив історичний факультет Харківського державного університету. Науковий співробітник Інституту сходознавства ім. А. Кримського НАН України. У 2006 р. захистив докторську дисертацію (тема: «Алани-аси у складі середньовічних етнополітичних об?єднань Євразійського степу»). Стажувався в Центрально-європейському університеті в Будапешті (2002) та Єврейському університеті в Єрусалимі (2003). Викладач Міждисциплінарної сертифікатної програми з юдаїки НаУКМА (курс «Історія хозар») та кількох столичних вузів. До наукових інтересів належать історія хозар, історія номадів, історія і етнографія Північного Кавказу. Автор численної кількості публікацій та декількох монографій («Ясы и бродники в степях Восточной Европы», «Аланы-асы в Золотой Орде»).
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.


Сергій Гурбич

Викладач івриту і літератури мовою іврит. Почав викладати на курсах івриту 1994 р. в Єврейському аґенстві «Сохнут». Нині працює в Ізраїльському культурному центрі при Посольстві Держави Ізраїль в Україні, Міжнародному Соломонові університеті й «Києво-Могилянській академії». Паралельно займається перекладацькою діяльністю. З-поміж найбільш значущих проектів – «Рамкова конвенція із захисту національних меншин» (переклад на іврит), «Голокост і пам'ять» (переклад з івриту) тощо. До сфери професійних інтересів належать івритомовна поезія ХХ ст., єврейська традиція, історія євреїв України.
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.


Ростислав Димерець

Закінчив історичні факультети Київського національного університету ім. Тараса Шевченка і Центрально-європейського університету (Будапешт). Кандидат філософських наук (тема дисертації: "Концепція влади у філософії Б. Спінози"), доцент кафедри філософії Міжнародного Соломонового університету. Викладач Міждисциплінарної сертифікатної програми з юдаїки НаУКМА (курси "Середньовічна єврейська філософія" та "Сучасна єврейська філософія"). Автор більш ніж 20 наукових публікацій.
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.


Ірина Сергеєва

Закінчила історичний факультет Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. Працювала в Інституті археології НАН України. З 1990 р. очолює Відділ фонду юдаїки Національної бібліотеки України імені В. Вернадського. Кандидат історичних наук (тема: «Археографічний опис єврейських декорованих рукописів 18 – першої половини ХХ ст.». З 1994 по 2000 рр. викладала в Міжнародному Соломонові університеті, з 2003 – на Міждисциплінарній сертифікатній програмі з юдаїки НаУКМА (автор курсу «Матеріальна культура євреїв Східної Європи»). Викладач на літніх школах, організованих Центром «Сефер» (Москва), а також на школах у Варшавському і Центрально-європейському університетах. Автор двох монографій («Альбом еврейской художественной старины Семена Ан-ского», у співавторстві з О. Канцедікасом; «Архівна спадщина Семена Ан-ського у фондах Національної бібліотеки України імені В. Вернадського») і більше 60 статей.
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.


Олексій Хамрай

Закінчив Київський державний університет ім. Т. Шевченка (1986), факультет романо-германської філології. Кандидат філологічних наук (тема дисертації: «Формалізований аналіз початків єврейських рукописів»). Старший науковий співробітник Інституту сходознавства імені А. Кримського НАН України. Викладач Міждисциплінарної сертифікатної програми з юдаїки НаУКМА («Біблійна текстологія», «Іврит наукових текстів»). Коло наукових інтересів: теорія граматики, семітологія, арабістика, гебраїстика. Автор більше 30 наукових праць і монографії «Обмеження структури арабської граматики».
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.


Віталій Нахманович

Закінчив історичний факультет Московського державного університету ім. М.В. Ломоносова (1994). Провідний науковий співробітник Музею історії м. Києва, відповідальний секретар Громадського комітету для вшанування пам'яті жертв Бабиного Яру, член редколегії наукового часопису "Голокост і сучасність. Студії в Україні і світі", член Наукової ради з проблем національних відносин при НАН України, експерт Конгресу національних громад України. Автор десятків наукових, науково-публіцистичних і публіцистичних статей, присвячених історії євреїв, Голокосту, Другої світової війни, юдаїзму, етнонаціональним проблемам у сучасній Україні. Укладач та редактор наукових збірок за зазначеною тематикою. Викладач Міждисциплінарної сертифікатної програми з юдаїки НаУКМА (курси «Історія євреїв на українських землях і українсько-єврейські взаємини в історичній ретроспективі», «Українська візія наукових та світоглядних проблем історії Голокосту»).


Тамара Жук

Співробітниця Центру досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства при НаУКМА. Випускниця Міждисциплінарної сертифікатної програми з юдаїки (2007). Навчалася на літній програмі з вивчення їдишу та єврейської культури в Нью-Йоркському університеті (2007), стажувалася в рамках програми «Ешнав» у Єврейському університеті в Єрусалимі (2009). Брала участь у конференціях, школах та семінарах в Україні, Росії, Румунії, Ізраїлі. Наукові інтереси: єврейська культура та література, мова їдиш.
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Анотації курсів

Іврит для початківців

1-3 семестр.,4 год./тиж., 2 заліки + 2екзамени, 10 кредитів


Курс передбачає загальне ознайомлення з граматикою івриту (як сучасного, так і класичного), формування мовленнєвих навичок, навичок читання і письма, а також роботи зі словником. Упродовж курсу планується прослуховування і лігвістичний розбір ізраїльських пісень, читання фрагментів із Біблії, сучасної єврейської поезії, адаптованих статей з ізраїльської преси. Лінгво-країнознавчий компонент містить у собі засвоєння визначеного програмою кола безеквівалентної лексики, яка відображає національну специфіку культури й побуту єврейського народу, знайомство з національними особливостями мовленнєвої і немовленнєвої поведінки.


Іврит середнього рівня

4-4д. семестр., 6 год./тиж., 2 екзамени, 6 кредитів


Курс передбачає поглиблене вивчення граматики івриту, розвиток мовленнєвих навичок до рівня, що надає змогу підтримувати вільну бесіду на суспільно-побутові теми; навичок усного й письмового літературного перекладу; навичок роботи з текстом задля орієнтування в ізраїльському сегменті Інтернету, читання зі словником ізраїльської періодики і художньої літератури, класичних текстів та архівних документів. Упродовж курсу формуватимуться й навички сприйняття текстів на слух, що дозволить розуміти сучасні художні й анімаційні фільми мовою іврит та програми ізраїльського телебачення.


Їдиш

4-5 семестр., 2 год./тиж., 2 заліки +1екзамен, 3 кредити.


Зазначений курс є інтенсивним і розрахований на студентів другого року навчання, які вже прослухали і склали “Іврит для початківців”. Він передбачає вивчення граматичних і лексичних основ мови їдиш, а також набуття студентами активних навичок читання, письма та мовлення. Протягом навчання студенти матимуть можливість ознайомитися з історією мови і культурними надбаннями єврейського народу, створеними мовою їдиш. Наприкінці курсу планується читання оригінальних документів і рукописів мовою їдиш з тим, аби студенти могли в подальшому застосовувати мову у своїх наукових дослідженнях.


Єврейська література мовою їдиш

1 ceм., 2 год./тиж


Зазначений курс розрахований на студентів, які прослухали “Іврит для початківців” та прослухали або слухають “Їдиш”. В рамках курсу буде запропонований огляд літератури мовою їдиш: класичної (Менделе-Мойхер Сфорім, Шолом-Алейхем, І.-Л. Перец), довоєнної (І. Б. Зінгер, Д. Гофштейн, У. Ц. Грінберг, І. Мангер, А. Гланц-Лейелес, Я. Глатштейн) та післявоєнної радянської (Д. Гофштейн, І. Фефер, Л. Квітко, М. Талалаєвський та ін.), американської й ізраїльської. Курс передбачає практичні заняття з читання уривків прози та поезії авторів, а також рукописних документів. Також курс включає знайомство з перекладами відомих письменників українською та іншими мовами.


Іврит наукових текстів

5семестр., 4 год./тиж., залік, 3 кредити


Зазначений курс має практичний характер і призначений для студентів, що освоїли мову іврит на початковому і середньому рівнях і бажають здобути навички роботи з науковими публікаціями, що виходять у сучасному Ізраїлі, мовою академічного івриту. Головна мета – досягти розуміння наукових текстів у тих галузях знань, які складають основу спеціальності студента. Разом із тим до курсу включено лексику і термінологічні словосполучення, притаманні текстам загальноосвітньої тематики, зокрема з математики, фізики, хімії та біології.


Вступ до єврейських класичних текстів

1-2 семестр, 3 год./тиж.,2 екзамени, 3 кредити


У цьому курсі увага зосереджується довкола історії виникнення і змісту найбільш авторитетних релігійних текстів юдаїзму (Біблія, праці талмудичного корпусу, середньовічні равинські повчальні тексти, збірки законів, містичні твори). Крім того, курс містить матеріал з історії євреїв і становлення їхньої релігійної традиції. Варто підкреслити, що пропонований курс є загальним вступом до вивчення єврейської цивілізації, необхідним для майбутніх фахівців у будь-якій із галузей академічної юдаїки.


Вступ до історії євреїв: від давнини до Нового часу

1-2 семестр, 3 год./тиж., екзамен,3 кредити.


Курс знайомить з історією євреїв Близького Сходу, Середземномор’я та Європи в хронологічних межах XIII ст. до н. е – кінця XVIII ст. Основні тематичні блоки, що висвітлюються в пропонованому курсі, такі: (1) історія стародавньої єврейської держави; (2) єврейські громади Палестини й Месопотамії часів античності; (3) євреї мусульманського світу в VII–XII ст.; (4) історія єврейських громад Європи в середні віки та ранньомодерну епоху. Особлива увага в курсі приділяється огляду сучасних західних та ізраїльських досліджень щодо пропонованих тем.


Курс знайомить з історією євреїв Близького Сходу, Середземномор’я та Європи в хронологічних межах XIII ст. до н. е – кінця XVIII ст. Основні тематичні блоки, що висвітлюються в пропонованому курсі, такі: (1) історія стародавньої єврейської держави; (2) єврейські громади Палестини й Месопотамії часів античності; (3) євреї мусульманського світу в VII–XII ст.; (4) історія єврейських громад Європи в середні віки та ранньомодерну епоху. Особлива увага в курсі приділяється огляду сучасних західних та ізраїльських досліджень щодо пропонованих тем.


Епоха Другого Храму і виникнення християнства

2д.семестр., 4 год./тижекзамен, 2 кредити


Особлива увага зосереджується на ознайомленні з основними підходами до вивчення зазначеного періоду. Методи дослідження текстів Євангелій: метод аналізу редакцій, метод аналізу традицій, метод аналізу форм та інші методи. Синоптична проблема і гіпотеза Quelle. Версії Testimonium Flavianum. Еволюція методології досліджень раннього християнства у другій половині ХХ ст. Значення сувоїв Мертвого моря для аналізу історико-культурного контексту раннього християнства. Д. Флюссер та Єрусалимська школа. “Третій пошук” і його підходи до вивчення питання.


Історія євреїв Європи Нового часу

2 д. семестр., 4 год./тиж., залік, 2 кредити


Вказаний курс, що охоплює період від кінця ХVIII до початку 30-х років ХХ ст., має на меті надати студентам ґрунтовний виклад процесу трансформації традиційного єврейського суспільства, для якого затісними стали межі гетто, у бік емансипації та інтеґрації в суспільства країн Європи. Цей процес, що став можливим завдяки усвідомленню його необхідності як в єврейському середовищі, так і серед правлячих еліт європейських країн, породив величезні очікування та надії, але водночас викликав і спротив консервативних кіл з обох боків. Він не тільки явив світові «єврея-громадянина», але й сприяв «модернізації» антисемітських поглядів і теорій аж до закладення підвалин їхньої крайньої форми – «остаточного розв’язання єврейського питання».Достатньо уваги в курсі приділяється зміні правового статусу й історичній демографії єврейського населення, його ролі в соціальній структурі, економічному, політичному та культурному житті країн Європи. Методологічно курс спирається на порівняльний аналіз зазначених вище процесів і ґрунтується на здобутках класичних та сучасних історіографій.


Історія сіонізму і Держави Ізраїль

3 семестр, 3 год./тиж., залік, 2 кредити.


Пропонований курс поділяється на дві частини – переддержавний період (1881–1948) і власне державний (від 1948 р. по сьогодення).Перша частина передбачає з’ясування феномену сіонізму, його витоків та історичної зумовленості, причин сприйняття/несприйняття єврейськими громадами, ставлення до нього правлячих еліт Європи. Простежується зв’язок єврейського національного руху з аналогічними європейськими рухами ХІХ ст., аналізується становище єврейських громад Ерец-Ісраель до і після Першої світової війни – в умовах алії та національного руху в період британського мандату.У другій частині курсу здійснюється огляд політичного, соціально-економічного й культурного розвитку Держави Ізраїль, розглядаються особливості формування основних векторів її зовнішньої політики. Окрема увага акцентується на проблематиці арабо-ізраїльського конфлікту і питанні «окупованих територій». З’ясовуються провідні тенденції сучасного розвитку Ізраїлю і специфічні риси повсякденного життя ізраїльтян.


Українсько-єврейські взаємини в історичній ретроспективі

3-4 семестр, 3 год./тижд., екзамен,3 кредити.


Курс знайомить із багатовіковою історією українсько-єврейських взаємин на землях, що складають територію сучасної України, хронологічно починаючи з часів Київської Русі. Українсько-єврейські взаємини розглядаються як на тлі аналізу найбільш контроверсійних періодів у взаєминах двох народів, так і в часи відносної стабільності. Аналізуються природа й причини виникнення багатьох стійких історичних стереотипів масової свідомості у сприйнятті обома народами один одного та їхні впливи на формування національних історіографій. Суттєва увага приділяється правовому статусу й історичній демографії єврейського населення України, ролі євреїв в економічному житті та соціальній структурі суспільства. Методологічно курс спирається на порівняльний аналіз здобутків класичних і сучасних історіографій: української (у тому числі й діаспорної), єврейської (зокрема ізраїльської і американської), польської та російської. Такий підхід сприяє відходу від націоцентричних реконструкцій історичного минулого й забезпечує неупереджений аналіз подій і явищ.


Історія хозар

2д. семестр, 4 год./тиж., залік, 2 кредити


Курс присвячено етнічній і політичній історії юдеїв-прозелітів тюркського походження в добу раннього Середньовіччя, відомих під традиційною назвою “хозари”. Мета курсу – показати історію юдейських громад Східної Європи та Північного Кавказу в період існування Хозарського каганату – першої імперії на заході Євразійського степу напередодні виникнення держави Русь. Умовно курс поділяється на дві частини: доюдейську та юдейську історію хозар. У першій частині розглядається проблема походження хозар, становлення держави Хозарський каганат, арабо-хозарські війни тощо. Друга частина є головною, оскільки в ній головну увагу приділено питанням часу і обставин прийняття хозарами юдаїзму, релігійної толерантності хозар, системи двовладдя в каганаті, взаєминам хозар із християнською Візантією та Руссю, проблемі участі хозар в етногенезі євреїв Східної Європи та Кавказу та ін. Важливе місце у викладанні курсу приділяється також питанням джерелознавчої бази хозарознавчих студій та історіографії хозарського питання. Курс розраховано не лише на тих, хто цікавиться історією юдейських громад Східної Європи, а й на тих, хто прагне глибше познайомитися з питаннями передісторії Русі, історії ранньосередньовічної Візантії та номадів Євразійського степу.


Українські євреї в добу Голокосту

4д. семестр, 4 год./тиж., екзамент, 2 кредити


Мета курсу – донести до студентів у систематизованому вигляді матеріал з історії українських євреїв у роки Другої світової війни (у контексті геноциду європейського єврейства в часи нацистського панування в Європі) і пов’язану з Голокостом наукову і морально-етичну проблематику. У курсі розкривається фактичний бік знищення європейського єврейства і внутрішня логіка Катастрофи, здійснюється спроба усвідомлення світоглядної проблематики Голокосту і його наслідків. Центральне місце приділено долі євреїв України в період нацистської окупації. Які риси Голокосту в Україні є загальними, які особливими? Як відбувалося знищення українського єврейства, і як події на теренах України вплинули на формування загальної політики нацистів щодо “єврейського питання” в Рaйху? Як вплинув Голокост на українське суспільство, та яку позицію воно займало щодо “остаточного розв’язання”? Нарешті, як українські євреї реагували на переслідування? Обговорюються також питання наслідків Голокосту і його вплив на післявоєнне життя українських євреїв та суспільства загалом.


Матеріальна культура євреїв Східної Європи

4 семестр, 3 год./тиж., екзамен, 2 кредити


Упродовж століть на теренах Східної Європи, зокрема України, здебільшого в невеликих містечках і містах, проживали численні єврейські громади, що залишили по собі численні пам’ятки сакрального мистецтва та побуту. Величезний вплив на ці громади та їхню культуру справляла єврейська традиція. Вона регламентувала не тільки правила будівництва і художнього оздоблення сакральних об’єктів (синагоги, релігійні навчальні заклади, надгробки, спеціальні споруди, безпосередньо пов’язані з релігійними традиціями та відправами), але й особливості будівництва побутових об’єктів і житла. Зазначений курс знайомить студентів із характерними рисами єврейських пам’яток Східної Європи, представляє великий обсяг наочного матеріалу, узагальнює сучасні дослідження єврейської культури і мистецтва, включає базові знання з історії єврейських громад Східної Європи вказаного реґіону.


Містичні віровчення євреїв у середні віки: вибрані теми

4 семестр, 2 год./тиж.,екзамен, 3 кредити


Курс присвячений огляду містичних віровчень, що впродовж століть панували в єврейських громадах Середземномор’я та Європи. Головна увага приділяється провідним містичним школам середньовічної Іспанії, Франції та Палестини, а також впливу єврейської містики на формування культури християнської Європи. Важливою складовою зазначеного курсу є ознайомлення студентів із здобутками сучасних дослідників єврейської містики.


Релігійна єврейська думка Східної Європи (XVIII–XIX ст.)

2д – 3 семестр., 2 год./тижд., екзамен, 3 кредити


У пропонованому курсі головним чином розглядаються питання виникнення і розвитку релігійно-містичного руху під загальною назвою хасидизм. Ця течія юдаїзму народилася в Україні в середині XVIII ст. і впродовж короткого часу завоювала велику кількість прихильників в майже усіх єврейських громадах Східної Європи. У курсі здійснюється змістовний огляд історії та віровчення хасидів. Поряд з цим певна увага приділяється аналізу діяльності литовських равинів і містиків – головних ідейних супротивників хасидизму. Курс передбачає ознайомлення з класичними і найсучаснішими дослідженнями з порушеної проблематики, частину з яких складають власні дослідження автора курсу.


Єврейські класичні тексти (науково-дослідний семінар)

4- 4д семестр, 2/4 год./тиж., залік, 2,5 кредити


Курс розраховано на студентів, які володіють мовою іврит принаймні на середньому рівні. Його мета – навчити студентів самостійно працювати з равинськими текстами часів античності й середніх віків. Курс складається із семінарських занять, присвячених аналізу змісту пропонованих текстів та їхніх мовних особливостей. Основну увагу приділено палестинським коментарям до Біблії V ст. н. е., проте при виборі текстів для семінарів враховуються і побажання студентів, що обрали цей курс.


Середньовічна єврейська філософія

2 семестр, 4 год./тиж., екзамен, 3 кредити


Розглядаються основні напрями середньовічної єврейської філософії: калам, середньовічний неоплатонізм, середньовічний аристотелізм. Головна увага приділяється аналізу сучасних досліджень у галузі єврейської філософії, насамперед щодо вчення таких видатних єврейських філософів Середньовіччя, як Ісаак Ізраелі, Авраам ібн Дауд, Соломон ібн Ґабіроль, Єгуда га-Леві, Маймонід, Бахья ібн Пакуда, Ґерсонід, Хасдай Крескас тощо.


Сучасна єврейська філософія

3 семестр, 4 год./тиж., екзамен, 3 кредити


У курсі здійснюється огляд учення провідних представників єврейської філософії XVII–XX ст.: Б. Спінози, М. Мендельсона, С. Ґірша, Г. Когена, М. Бубера, Ф. Розенцвайґа, А. І. Кука, А. Д. Ґешеля, Й. Д. Соловейчика, Е. Левінаса та ін. Висвітлюються особливості сучасної єврейської філософської проблематики, показується її зв’язок з основними тенденціями розвитку сучасної світової філософії.


Біблійна текстологія

4 семестр, 4 год./тиж., залік, 3 кредити


Розглядаються основні принципи текстологічного дослідження танахічних (старозаповітних) текстів в юдейській та християнській традиціях. Курс знайомить з основними джерелами біблійного тексту, а саме масоретським текстом, самаритянським П’ятикнижжям, давніми перекладами (Септуагінта, тарґуми тощо). Окрема увага приділена джерелознавчому й едиційному аспектам текстологічного дослідження Біблії, історії біблійного тексту та текстуальній критиці. Крім того, одна тема курсу присвячена загальним принципам текстології та історії її розвитку як окремої дисципліни.


Історія євреїв на українських землях і українсько-єврейські взаємини в історичній ретроспективі

3-4 семестр, 3 год./тижд., екзамен,3 кредити.


Курс знайомить із багатовіковою історією єврейського народу на землях, що нині входять до складу Української держави. Хронологічно викладання подій починається з часів античності й доведено до аналізу сучасних процесів, що відбуваються всередині єврейської спільноти. Головну увагу приділено розкриттю змісту та наповнення поняття єврейської цивілізації, зміні парадигм її існування. Єврейську спільноту розглянуто як традиційне суспільство, що живе у визначеному колі особистого та громадського життя, що, разом з тим, підпорядковано метафізичній загальноісторичній меті, яка надихає цілий народ. Кардинальні світоглядні зміни і відповідні історичні процеси, що відбувалися протягом останніх двох сторіч, розглянуто у контексті загальної кризи традиційного суспільства. При цьому історію євреїв на українських землях подано у контексті історії ашкеназійського єврейства і єврейського народу в цілому. Українсько-єврейські стосунки подано у контексті співіснування й зіткнення двох цивілізацій, при цьому розглядаються також зміни у цивілізаційному виборі українського народу. Особливу увагу приділено впливу на становище єврейської спільноти та українсько-єврейські стосунки цілеспрямованої національної і релігійної політики, що її вели держави, до складу яких входили протягом сторіч українські землі.


Українська візія наукових та світоглядних проблем історії Голокосту

4д. семестр, 4 год./тиж., екзамент, 2 кредити


Мета курсу – ознайомити студентів із наявною науковою та світоглядною проблематикою, що виникає при вивченні Голокосту. Розкривається зміст основних історіографічних концепцій та наявних суспільно-політичних міфологем. Історію Голокосту розглянуто у контексті ідеологічної та політичної боротьби XIX – першої половини ХХ ст. Фактографію і хронологію Голокосту розглянуто у системному вигляді, з основною увагою до процесів і інституцій, а не до окремих подій. Голокост на українських землях подано у контексті подій, що відбувалися на всіх окупованих Третім Райхом землях, а також у державах-союзниках нацистської Німеччини. Окрему увагу приділено міжнаціональним стосункам на українських землях напередодні та під час Другої світової війни. Висвітлено роль внутрішньої і зовнішньої політики Радянського Союзу у приході нацистів до влади, у розв’язанні Другої світової війни, загостренні міжетнічного протистояння, зокрема, в Україні. Так само увагу приділено національній ідеології і практичним заходам у цій площині різних течій українського самостійницького руху та збройних формувань, що боролися за незалежність України.


Література мовою ідиш

4 д. семестр, 5 год./тиж.,залік, 2 кредити


Література мовою іврит

4 д. семестр, 5 год./тиж.,залік, 2 кредити


Курс знайомить з найвидатнішими літературними пам’ятками мовою іврит, що належать до різних періодів її розвитку. Формується загальне уявлення про апокрифи й псевдоепіграфи ТаНаХу, Мішну і Талмуд, твори Йосифа Флавія та Філона Олександрійського, середньовічну єврейську поезію і деяких представників середньовічної єврейської філософії, релігійну та філософську літературу доби Просвітництва. Загалом курс має оглядовий характер і не потребує високого рівня знання івриту (більшість текстів буде оглянуто в перекладі).


Гостьовий курс

2д. семестр, 4 год./тиж., залік, 1,5 кредити


Викладають запрошені спеціалісти у галузі юдаїки як з України, так і з-за кордону. Основна мета курсу – поглиблене вивчення історичної літератури, історичної пам’яті та самосвідомості, ознайомлення з новітніми методиками інтерпретації джерел.


Курсова робота

4 семестр, захист тези, 1 кредит


Робота навчального характеру, що засвідчує знання основних засад написання наукового тексту. У ній студент має показати вміння підбирати й осмислювати дослідницьку літературу та джерела з конкретного питання, коректно формулювати мету й реферувати думки попередників та інформацію джерел, логічно будувати й структурувати власний текст, стисло обґрунтовувати висновки, правильно оформлювати науково-довідковий апарат.

Публікації

Наразі подано вибраний перелік наукових видань від 2003 року. Повний список видань попередніх років можна знайти в бібліографічних покажчиках:

 

 

Авторські та колективні монографії

 • Шандра В. С. Міщанські органи станового самоврядування в Україні (кінець ХVIII – початок ХХ ст.) / Валентина Шандра; Національна академія наук України, Інститут історії України. – Київ : [Інститут історії України НАН України], 2016. – 340 с., [4] арк. іл. : фот.
 • Яременко М. В. "Академіки" та Академія. Соціальна історія освіти й освіченості в Україні XVIII ст. / Максим Яременко ; [наук. ред. Наталя Яковенко]. – Харків : Акта, 2014. – 531, [1] с. : табл., портр. – Micтить бiблioгpaфiю. –  Micтить пoкaжчик.
 • Гнатюк О. Відвага і страх / Оля Гнатюк ; [пер. з пол. М. Боянівської ; вид.: К. Сігов, Л. Фінберг]. - [Київ] : Дух і літера : KMBS, [2015]. - 488, [3] с. : іл., портр. - (Бібліотека спротиву, бібліотека надії). -  Micтить бiблioгpaфiю. -  Гран-прі Форуму видавців, 2015. -  Micтить пoкaжчик.

 

Підручники, навчальні посібники

 • Григор'єва Т. Ю. Історія дипломатії : від давнини до кінця XVIII ст. : навчальний посібник для студентів історичних спеціальностей / Тетяна Григор'єва ; [рец. Кірсенко М. В.] ; Нац. ун-т "Києво-Могил. акад.", Факультет гуманітарних наук, Каф. історії. – Київ : Києво-Могилянська академія, 2014. – 176 с. : іл. – Micтить бiблioгpaфiю.
 • Диса К. Л. Історія повсякденного життя в ранньомодерній Європі : [посібник] / Катерина Диса. – Київ : Києво-Могилянська академія, 2014. – 128 с. –  Micтить бiблioгpaфiю.

 

Публікації/статті

2016

Статті

 • Арістов В. Ю. Походження історичних повідомлень «Пам’яті та похвали князю Володимиру» Якова Мніха / Вадим Арістов // Ruthenica : щорічник середньовічної історії та археології Східної Європи. – 2016. – Т. 13. – С. 50–82. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/11542
 • Аристов В. Ю. Монах или свинья? : (о слове единець в статье 1068 г. «Повести временных лет») / Вадим Аристов // Ruthenica : щорічник середньовічної історії та археології Східної Європи. – 2016. – Т. 13. – С. 150–152. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/11543
 • Аристов В. Ю. Соудъ – Золотой Рог: о возможном источнике летописной ошибки / Вадим Аристов // Ruthenica : щорічник середньовічної історії та археології Східної Європи. – 2016. – Т. 13. – С. 153–154. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/11544
 • Бажан О. Г. Вертикаль терору : діяльність Уманської міжрайонної оперативно-слідчої групи НКВС у 1937–1938 роках / Бажан О. Г. // Наукові записки НаУКМА. Історичні науки. – 2016. – Т. 182. – С. 41–48. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/10969
 • Бажан О. Г. Техногенна катастрофа 1986 р. в документах КДБ УРСР : (до 30-річчя аварії на Чорнобильській АЕС) / [О. Г. Бажан] // Український історичний журнал. – 2016. – № 2. – С. 163–197. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/11539
 • Бажан О. Г. Погляд з Одеси. Суспільно-політичне та економічне життя на Півдні України у першій половині 1930-х років очима німецьких дипломатів / Олег Бажан // Південний Захід. Одесика : історико–краєзнавчий науковий альманах = Юго-Запад. Одессика : историко-краеведческий научный альманах / Асоціація європейської культури «Золота акація» ; ред. В. А. Савченко. – Одеса : Друкарський дім, 2016. – Вип. 20. – С. 179–199. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/11540
 • Золотарьов В. А. Штрихи до портрета першого секретаря Одеського обкому КПУ Григорія Тєлєшева / Вадим Золотарьов, Олег Бажан // Південний Захід. Одесика : історико-краєзнавчий науковий альманах = Юго-Запад. Одессика : историко-краеведческий научный альманах / Асоціація європейської культури «Золота акація» ; ред. В. А. Савченко. – Одеса : Друкарський дім, 2016. – Вип. 21. – С. 127–140. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/11541
 • Балабушевич Т. А. Основні тенденції розвитку ремесел і промислів Галичини у ХVIII ст. / Балабушевич Т. А. // Наукові записки НаУКМА. Історичні науки. – 2016. – Т. 182. – С. 13–18. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/10974
 • Бетлій О. В. Біженецька криза у Києві влітку 1915 року / Бетлій О. В. // Наукові записки НаУКМА. Історичні науки. – 2016. – Т. 182. – С. 49–55. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/10968
 • Бетлій О. В. Чи можливий «міський поворот» в українській історіографії? Або, Чого нас може навчити західна історіографія Першої світової війни та місто Київ / Олена Бетлій // Історія, пам’ять, політика : збірник наукових статей / [упоряд. Г. Касьянов, О. Гайдай] ; Інститут історії України НАН України. – Київ : [Інститут історії України НАН], 2016. – С. 53–72. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/11553
 • Диса К. Л. Становлення і розвиток клубної культури у радянському і пострадянському Києві (1960–1990-ті рр.) / Диса К. Л. // Наукові записки НаУКМА. Історичні науки. – 2016. – Т. 182. – С. 56–61. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/10967
 • Затилюк Я. В. До джерел могилянської традиції : останнє дослідження і видання «Патерикону» Сильвестра Косова / Затилюк Я. В. // Наукові записки НаУКМА. Історичні науки. – 2016. – Т. 182. – С. 92–96. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/10960
 • Затилюк Я. В. Повідомлення «Анналів» Яна Длугоша про коронацію Данила Романовича та їх походження / Ярослав Затилюк, Kатерина Kириченко // Ruthenica : щорічник середньовічної історії та археології Східної Європи. – 2016. – Т. 13. – С. 108–136. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/11545
 • Кірсенко М. В. Перегук і витоки українсько-американських взаємин / Михайло Кірсенко // Американська історія і політика. – 2016. – № 1. – С. 73–79. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/11537
 • Kirsenko M. Polska i Ukraina w politycznej mentalności Rosji = Польша и Украина в Политической ментальности России / Michał Kirsenko, Tetiana Bałabuszewicz // Studia Społeczne. – 2016. – Nr. 14 (1). – S. 39–48. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/11547
 • Кірсенко М. В. Словацька політика в Першій світовій війні / Кірсенко М. В. // Наукові записки НаУКМА. Історичні науки. – 2016. – Т. 182. – С. 78–85. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/10963
 • Клименко О. М. Образ «нової людини» у спогадах радянських робітниць 1920–1930-х рр. / Клименко О. M. // Наукові записки НаУКМА. Історичні науки. – 2016. – Т. 182. – С. 35–40. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/10970
 • Klymenko O. Soviet Ideology in Workers’ Memoirs of the 1920s–1930s (a Case Study of John Scott’s and Borys Weide’s Memoirs) : [electronic resource] / Oksana Klymenko // Kyiv-Mohyla Humanities Journal. – 2016. – No. 3. – P. 37–55. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/11059
 • Khomenko О. «New look» for a better life: Japanese women and post-war advertising of cosmetic / Оlga Khomenko // Minikomi : Informationen des Akademischer Arbeitskreis Japan. – 2016. – Nr. 85. – P. 43–49.
 • Шандра В. С. Цехова і реміснича управа як соціально-історична форма самоврядування в українських містах ХІХ – початку ХХ ст. / Шандра В. С. // Розумовські зустрічі. – 2016. – № 3. – С. 250–259. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/11538
 • Shlikhta N. Eastern Christian Churches Between State and Society an Overview of the Religious Landscape in Ukraine (1989–2014) : [electronic resource] / Natalia Shlikhta // Kyiv-Mohyla Humanities Journal. – 2016. – No. 3. – P. 123–142. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/11055
 • Яременко М. В. Видання вибраних творів Інокентія Ґізеля / Максим Яременко // Sententiae. – 2016. – № 1. – С. 195–198.  http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/11546

 

Матеріали конференцій

 • Яковенко Н. М. Українська культура XVII ст. як пошук «третього шляху» / Наталя Яковенко // Шлях у чотири століття : матеріали Міжнародної наукової конференції «AD Fontes – до джерел» до 400-ї річниці заснування Києво-Могилянської академії, 12–14 жовтня 2015 року. – 2016. – С. 12–23. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/11448
 • Диса К. Л. Трансформація представлення Києво-Могилянської академії у путівниках другої половини ХІХ – початку ХХ ст. / Катерина Диса // Шлях у чотири століття : матеріали Міжнародної наукової конференції «AD Fontes – до джерел» до 400-ї річниці заснування Києво-Могилянської академії, 12–14 жовтня 2015 року. – 2016. – С. 267–281.  http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/11449

 

Інше

 • Диса К. Л. Образ модерного міста у путівниках по Києву межі ХІХ–ХХ ст. / Катерина Диса // Живучи в модерному місті : Київ кінця ХІХ – середини ХХ століть. – Київ : Дух і літера, 2016. – С. 82–95. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/11669
 • Бетлій О. В. Аудит зовнішньої політики: Україна-Білорусь : дискусійна записка / Олена Бетлій, Євгеній Прейгерман. – Київ : [Інститут світової політики], 2016. – 54 с. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/11551
 • Князі Вишневецькі / [І. Чаманська та ін. ; під наук. ред. І. Тесленка; пер. з лит. В. Журби, В. Капкана ; пер. з пол. Л. Лисенко]. – Київ : Балтія-Друк, 2016. – 319 с.
 • Бетлій О. В. Регіональна безпека / [Олена Бетлій] // Безпека перехідного періоду : як протидіяти агресії з обмеженими ресурсами / Сергій Солодкий, Олексій Семеній, Леонід Літра, Олена Бетлій [та ін.]. – Київ : [Інститут світової політики], 2016. – Розділ. 4. – С. 74–93. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/11554
 • Kirsenko M. Metafizyka Euromajdanu – rozważania historiograficzne / Michał Kirsenko // Czas Euromajdanu / red. : R. Potocki, M. Domagała, D. Miłoszewska. – Warszawa : Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych, 2016. – S. 45–65.

2015

У виданнях НаУКМА

 • Балабушевич Т. А. Етнічний склад населення Чорноморського регіону України від XVIII до початку XXI ст. / Балабушевич Т. А. // Наукові записки НаУКМА. - 2015. - Т. 169 : Історичні науки. - С. 19-23.
 • Диса К. Л. Путівники для паломників до Києва середини ХІХ ст. : закладення канону? / Диса К. Л. // Наукові записки НаУКМА. - 2015. - Т. 169 : Історичні науки. - С. 24-29.
 • Dysa K.Maksym Iaremenko. "Academicians" and the Academy: A Social History of Education and Literacy in 18th-century Ukraine / reviewed by Kateryna Dysa // Kyiv-Mohyla Humanities Journal. - 2015. - No. 2. - P. 155-157.
 • Iaremenko M. Key Dates in the History of the Kyiv-Mohyla Academy / Maksym Iaremenko // Kyiv-Mohyla Humanities Journal. - 2015. - No. 2. - P. 31-41.
 • Яременко М. В. До біографії Василя Івановича Лучицького / Яременко М. В. // Магістеріум. - 2015. - Вип. 54 : Історичні студії. - С. 26-30.

В інших виданнях України

 • Гнатюк О.  Життя його не минуло... / Оля Гнатюк // На полі чести : видання у 2-х книгах / Євген Сверстюк ; упоряд. Василь Овсієнко. - Київ : Кліо, 2015. - Кн. 2 . - С. 88-91.
 • Кірсенко М. В. Історичні традиції українсько-французьких взаємин (XI – перша половина XX ст.) / Михайло Кірсенко // Французька модель державності: політичний, економічний, соціальний і правовий аспекти : монографія / ред.: Н. О. Татаренко, С. С. Троян , О. І. Шаповалова. - Київ : ДАУ при МЗС України, 2015. - С. 446-464.
 • Тесленко І. А.  [Рец.:] Максим Яременко. «Академіки» та Академія. Соціальна історія освіти й освіченості в Україні XVIII ст. – Харків : Акта, 2014. – 534 с. / Ігор Тесленко // Соціум : альманах соціальної історії. - 2015. - № 11-12. - С. 398-406.
 • Тесленко І. А.  Про час і місце поховання княжни Гальшки Острозької / Ігор Тесленко // Записки Наукового товариства ім. Т. Шевченка. - Львів : [б. в.], 2015. - Т. 268. - С. 533-545.
 • Тесленко І. А. Маршалки двору князів Острозьких XVI — першої половини XVII ст. / Ігор Тесленко // Patrimonium. Студії з ранньомодерної історії Центрально-Східної Європи. Т. І : Ранньомодерна людина : Простір — влада — право XVI–XVIII століть / за ред. В. Михайловського і Я. Століцького. - Київ : Laurus ; Краків : Historia Iagellonica, 2015. - С. 60-71.
 • Тесленко І. А. Чужоземці у свиті князя Василя-Костянтина Острозького / Ігор Тесленко // Київська Академія. - 2014-2015. - Вип. 12. - С. 207-213.
 • Яременко М. В. До питання про освіченість міщан Гетьманщини у XVIII ст. / Максим Яременко // Наукові записки : зб. пр. молодих вчених та аспірантів. - 2015. - Т. 30. – С. 214–226.

В іноземних виданнях

 • Grygorieva T.The European Tributary States of the Ottoman Empire in the Sixteenth and Seventeenth Centuries. Edited by Gábor Kármán and Lovro Kunčević. (The Ottoman Empire and Its Heritage.) Leiden–Boston: Brill, 2013. 450 pp. : [book review] / Tetiana Grygorieva // Hungarian Historical Review. - 2015. - Vol. 4, No 2. - P. 502-511.
 • Dysa K. Valerie Kivelson. Desperate Magic, The Moral Economy of Witchcraft in Seventeenth‑Century Russia, Ithaca – London : Cornell University Press, 2013. - 349p. : [book review] / Kateryna Dysa // Cahiers du monde russe. - 2015. - P. 502-511.
 • Shlikhta N.Orthodox" and "Soviet" : the Identity of Soviet Believers (1940s early 1970s) / Natalia Shlikhta // Forum for Anthropology and Culture. - 2015. - № 11. - P. 140-164.
 • Яковенко Н. М. [Давайце спытаем у гісторыкаў...] / Наталя Яковенко // Справа : білорусько-український альманах Товариства української літератури при Спілці білоруських письменників. - Мінск : Белпрынт : Смэлтак, 2015. - Вип. 2. - С. 118-121.
 • Iaremenko M. The Education of Parish Clergy in the Kyiv Eparchy in the 1770s / Maksym Iaremenko // Word and Image in Russian History: Essays in Honor of Gary Marker / ed. by Maria Di Salvo, Daniel H. Kaiser, and Valerie A. Kivelson. - Boston : Academic Studies Press, 2015. - P. 296-314.

Інше

 • Балабушевич Т. А. Історична географія України [Електронний ресурс] : методичні рекомендації та програма курсу / Тетяна Балабушевич, Ігор Тесленко ; [рец. : Боряк Г. В., Михайловський В. М., Гломозда К. Ю.] ; Нац. ун-т "Києво-Могилянська академія", Ф-т гуманітар. наук, Каф. історії. - Київ : НаУКМА, 2015. - 50 с. -  Micтить бібліографію.
 • Яременко М. В. Студенти Києво-Могилянської академії XVIII ст. : характеристика складу та стимули до навчання : автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня доктора історичних наук / Максим Васильович Яременко ; НАН України, Ін-т українознавства ім. І. Крип'якевича, Ін-т народознавства. - Львів : [б. в.], 2015. - 32 с. -  Micтить бiбл 

2014

У виданнях НаУКМА

 • Балабушевич Т. А. Східна Галичина в економічних зв’язках Центрально-Східної Європи наприкінці XVIII ст. / Балабушевич Т. А. // Наукові записки НаУКМА. – 2014. – Т. 156 : Історичні науки. – С. 74-78.
 • Диса К. Л. Путівник Вацлава Чеховського «Kijów i Jego Pamiątki» як приклад представлення польських місць пам’яті у Києві / Диса К. Л. // Наукові записки НаУКМА. – 2014. – Т. 156 : Історичні науки. – С. 23-31.
 • Кірсенко M. В. Витоки і еволюція французької державності / Кірсенко M. В. // Наукові записки НаУКМА. – 2014. – Т. 156 : Історичні науки. – С. 48-56.
 • Яременко М. В. Роль освітнього цензу кандидатів у номінуванні на парафіяльні настоятельства у Київській митрополії XVIII ст. / Яременко М. В. // Наукові записки НаУКМА. – 2014. – Т. 156 : Історичні науки. – С. 17-22.

У фахових українських виданнях (перелік ВАКу)

 • Яременко М. В. Подільські краєзнавці Микола Яворовський та о. Павло Вікул : штрихи до біографій / Максим Яременко // Краєзнавство. – 2014. – № 2. – С. 49-57.

В інших виданнях України

 • Кірсенко М. В. Смолоскип свободи : до 45-річчя самоспалення Яна Палаха / Михайло Кірсенко // Український Тиждень. – 2014. – № 5. – С. 46-47.
 • 56 статей І. А. Тесленка з джерела: Князі Острозькі / Олег Дзярнович, Раймонда Рагаускене, Ігор Тесленко, Борис Черкас ; під наук. ред. І. Тесленка. – Київ : Балтія-Друк, 2014. – 279 с. : фот.
 • Яременко М. В. 1701 рік в історії Могилянської академії / Максим Яременко // Пам'ятки України. – 2014. – № 11. – С. 6-13.
 • Яременко М. В. Освітянські стратегії козацької еліти у XVIII ст. / [М. Яременко] // Українська держава другої половини XVII-XVIII ст. : політика, суспільство, культура / [редкол. В. Смолій та ін.]. – Київ : Інститут історії України НАНУ, 2014. – С. 386-426.

В іноземних виданнях

 • Тесленко І. А. Організація і функціонування задворного суду князів Острозьких : (до постановки проблеми) / Ігор Тесленко // Магнацкі двор і сацыяльнае ўзаемадзеянне (XV-XVIII ст.) : зборнік навуковых прац / пад рэд. А. М. Янушкевіча. – Мінск : [б. в.], 2014. – С. 197-208.

Інше

 • Судетік Ч. Філантропія Джорджа Сороса / Чак Судетік ; [видав. : К. Сігов, Л. Фінберг ; наук. ред. пер. К. Гломозда ; пер. з англ. Вілен Черняк ; Нац. ун-т "Києво-Могилян. акад.", Центр європейських гуманітарних досліджень, Києво-Могилян. бізнес-школа]. – Київ : Дух і Літера ; Києво-Могилянська бізнес-школа, [2014]. – 349 c. –  Micтить пoкaжчик.
 • Григор'єва Т. Ю. Історія дипломатії : від давнини до кінця XVIII ст. : навчальний посібник для студентів історичних спеціальностей / Тетяна Григор'єва ; [рец. Кірсенко М. В.] ; Нац. ун-т "Києво-Могил. акад.", Факультет гуманітарних наук, Каф. історії. – Київ : Києво-Могилянська академія, 2014. – 176 с. : іл. –  Micтить бiблioгpaфiю.
 • Снайдер Т. Перетворення націй : Польща, Україна, Литва, Білорусь, 1569-1999 / Тімоті Снайдер ; [пер. з англ. : Антон Котенко, Олександр Надтока ; видавці : К. Сігов, Л. Фінберг ; наук. ред. К. Диса ; Нац. ун-т "Києво-Могилянська акдемія", Центр європейських гуманітарних досліджень]. – Київ : Дух і Літера, 2014. – 460 с. : карти. –  Micтить бiблioгpaфiю. –  Micтить пoкaжчик.
 • Голодомор 1932-1933 років в Україні як злочин геноциду згідно з міжнародним правом / [Антонович М., Бондар К., Василенко В. та ін. ; наук. ред. В. Василенко, М. Антонович ; рец. : О. Костенко, М. Кірсенко, Ю. Мицик]. – Вид. 3-тє, доповн. – Київ : Києво-Могилянська академія, 2014. – 363 с. : іл. –  Micтить бiблioгpафічні посилання.
 • Князі Острозькі / Олег Дзярнович, Раймонда Рагаускене, Ігор Тесленко, Борис Черкас ; під наук. ред. І. Тесленка. – Київ : Балтія-Друк, 2014. – 279 с. : фот.
 • Яременко М. В. "Академіки" та Академія. Соціальна історія освіти й освіченості в Україні XVIII ст. / Максим Яременко ; [наук. ред. Наталя Яковенко]. – Харків : Акта, 2014. – 531, [1] с. : табл., портр. –  Micтить бiблioгpaфiю. –  Micтить пoкaжчик.
 • Сінкевич Н. "Патерикон" Сильвестра Косова : переклад та дослідження пам'ятки / Наталія Сінкевич ; [рец. Н. Яковенко та ін.] ; Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України, Нац. Києво-Печерський історико-культурний заповідник. – Київ : [Олег Філюк], 2014. – 711 c. – Micтить бiблioгpафічні посилання. –  Рез. англ. мовою.

2013

У виданнях НаУКМА

 • Балабушевич Т. А. Матеріали до історичної географії України у фондах Російського державного військово-історичного архіву / Балабушевич Т. А. // Наукові записки НаУКМА. - 2013. - Т. 143 : Історичні науки. - С. 64-67.
 • Гломозда К. Ю. Визначення імперії як проблема сучасних імперіологічних студій / Гломозда К. Ю. // Наукові записки НаУКМА. - 2013. - Т. 143 : Історичні науки. - С. 55-63.
 • Кірсенко М. В. Історія в нас і ми в історії : розрахунки, прорахунки, активи і перспективи / Кірсенко М. В. // Наукові записки НаУКМА. - 2013. - Т. 143 : Історичні науки. - С. 75-79.
 • Кірсенко М. В. Рецензія на : Боляновський Андрій. Іноземні військові формування у Збройних силах Німеччини (1939–1945 рр.) : монографія / А. В. Боляновський ; Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, Нац. акад. наук України, Ін-т українознав. ім. Івана Крип’якевича. – Л. : Вид-во Львів. політехніки, 2013. – 878 с. / Кірсенко М. В. // Наукові записки НаУКМА. - 2013. - Т. 143 : Історичні науки. - С. 82-84.
 • Яковенко Н. М. Освоєння "чужого" сакрального простору (католицькі святі та чуда у прикладах Йоаникія Ґалятовського) / Наталя Яковенко // Київська Академія. - К. : Laurus, 2013. - Вип. 11. - С. 24-78 : табл.
 • Яременко М. В. Маловідомий "Епітафіон" Варлаамові (Ясинському) 1707 року (про самоусвідомлення київської церковної еліти початку XVIII століття) / Максим Яременко // Київська Академія. - К. : Laurus, 2013. - Вип. 11. - С. 79-98.
 • Яременко М. В. «Киевская академия, по назначению своему для духовенства…»? : (контингент могилянських спудеїв у XVIII ст.) / Яременко М. В. // Наукові записки НаУКМА. - 2013. - Т. 143 : Історичні науки. - С. 10-15.

В інших виданнях України

 • Гломозда К. Ю. Тризуб / К. Ю. Гломозда // Енциклопедія історії України / редкол. : В. А. Смолій (голова) [та ін.] ; НАН України, Ін-т історії України. - К. : Наукова думка, 2013. - Т. 10 : Т-Я. - С. 150-151.
 • Горін С. М. Монастирі Луцько-Острозької єпархії: пожертви, поховання, книгодрук / Сергій Горін // Пам`ятки України. - 2013. - № 4. - С. 6-15 : табл.
 • Кірсенко М. В. Викладання дражливих питань історії у мультикультурному контексті: нинішня ситуація та виклики / Михайло Кірсенко // Історія в сучасній школі. - 2013. - № 2. - С. 30-32.
 • Тесленко І. А. Фундуші острозької Микільської церкви XIV-XVII ст. / Ігор Тесленко // Острозька давнина : науковий збірник. - Остріг : [б. в.], 2013. - Вип. 2. - С. 147-174.
 • Яковенко Н. М. "Хочеться сказати, що в цій країні ще нічого не почалося, але це буде спересердя" : [інтерв'ю з Наталею Яковенко, д-ром істор. наук, проф. каф. історії Нац. ун-ту "Києво-Могилянська академія"] / записали Антон Семиноженко, Ольга Скороход // Країна. - 2013. - № 8. - С. 53-57.
 • Яковенко Н. М. Київ під шатром Свентольдичів: могилянський панегірик "Tentoria venienti Kioviam" 1646 р. / Наталія Яковенко // Київ і слов'янські літератури : збірник / упоряд. Д. Айдачич. - К. : Темпора, 2013. - С. 141-158. - Текст взято з книжки "Дзеркала ідентичності : дослідження з історії уявлень та ідей в Україні ХVI - початку XVIII століття" / Наталя Яковенко. - К. : Laurus, 2012. - 470 с.
 • Яременко М. В. Повсякдення професорів Києво-Могилянської академії XVIII ст. / Максим Яременко // Повсякдення ранньомодерної України. Історичні студії в 2-х томах / гол. ред. В. Смолій. - К. : Ін-т історії України, 2013. - Т. 2 : Світ речей і повсякденних уявлень. - С. 69-121.

В іноземних виданнях

 • Шлихта Н. В. «Православный» или/и «советский» : к вопросу о двойственной идентичности советских верующих и ее влиянии на постсоветскую религиозность / Шлихта Наталия Васильевна // Х Конгресс этнографов и антропологов России : тезисы докладов : Москва, 2-5 июля 2013 г. / редкол.: М. Ю. Мартынова [та ін.]. - М. : ИЭА РАН, 2013. - С. 168.

Інше

 • Голодомор 1932-1933 років в Україні як злочин геноциду згідно з міжнародним правом / [Антонович М., Бондар К., Василенко В. та ін. ; наук. ред. В. Василенко, М. Антонович ; рец. : О. Костенко, М. Кірсенко, Ю. Мицик]. - К. : Києво-Могилянська академія, 2013. - 357, [1] с. - Включ. бібліогр. посилання. - Автори зазначені на 357-й с.
 • Михайловський В. М. Подільська шляхта в другій половині XIV - 70-x роках XVI століття : автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня доктора історичних наук / Михайловський Віталій Миколайович ; [наук. консультант Н. М. Яковенко] ; НАН України, Ін-т українознав. ім. І. Крип'якевича, Ін-т народознав. - Львів : [б. в.], 2013. - 32 с. - Включ. бібліогр. посилання.
© 2012-2018 Національний університет «Києво-Могилянська академія»
вул. Сковороди 2, Київ 04070, Україна