Музей НаУКМА

 

Про музей

Початок заснування Музею Національного університету «Києво-Могилянська академія» (Галшчин Дім) пов'язаний зі створенням науково-інформаційного і культурологічного комплексу «Бібліотека-Музей-Архів НаУКМА» відповідно до наказу Президента НаУКМА за №212 від 16 травня 2006 р. Мета цієї ініціативи полягала у збереженні та популяризації пам’яток української історії і культури, пов'язаних з історією Києво-Могилянської академії через об’єднання книжкових, архівних, музейних і документальних колекцій Університету в одному історико-архітектурному просторі Братського монастиря XVII-XIX ст.: Староакадемічний корпус – Бібліотека Антоновичів – Поварня – Трапезна з Святодухівською церквою.


З листопада 2006 року на підставі рішення Вченої Ради НаУКМА Музей функціонує під назвою Центр «Музей української звитяги» як науково-дослідний, науково-інформаційний та культурно-освітній структурний підрозділ Університету. З лютого 2011 р. відповідно до наказу Президента НаУКМА за №35 від 27 січня 2011 р. «Про заходи щодо змін в організації праці» Музей функціонує під назвою Навчальна лабораторія історичних студій як навчально-науковий структурний підрозділ Університету.

 

До 400-ліття з часу заснування Києво-Могилянської академії, у жовтні 2015 року, Музей НаУКМА відкрив свою першу постійну експозицію. Експозиція розміщена у двох залах в найдавнішій споруді Подолу — Поварні Братського монастиря XVII століття (так званому Будинку Галшки Гулевичівни), що є одним з найголовніших «експонатів» Музею НаУКМА. Структура експозиції відображає минуле Києво-Могилянської Академії (XVII-XIX ст.) та відродження і розвиток НаУКМА від 1991 року до наших днів. В експозиції представлені археологічні матеріали, архівні документи, речові експонати, книги, фотографії, зокрема оригінал атестату випускника Києво-Могилянської академії кінця XVIII ст., декоративні фрагменти зруйнованого у 1935 році Богоявленського собору, учнівська грифельна дошка XVIII-XIX ст., фотоальбоми випускників Київської духовної академії 1903-1915 років, унікальні прижиттєві видання викладачів та випускників Академії XVIII-XX ст., зокрема з дарчими написами та автографами, нагрудні знаки бакалавра Київської духовної академії, а також перше газетне оголошення про набір студентів 1991 року, журнали реєстрації перших абітурієнтів 1992 року, перші вступні тести, перший постер НаУКМА серпня 1992 року, студентські самвидави і творчі роботи, афіши, значки, фотографії, буклети, грамоти, дипломи, медаль Петра Могили та ін. Всі представлені експонати передані і подаровані співробітниками, студентами та випускниками НаУКМА, а також прихильниками Музею НаУКМА. Крім того, тут експонуються 11 портретів видатних діячів Києво-Могилянської академії XVII-XIX ст., спеціально написаних для створення експозиції членом Спілки художників України Г. Зориком. 

 

У Музеї зберігається також представницька колекція цегли, зібрана в ході реконструкцій корпусів та ремонтних робіт на території НаУКМА, що ілюструє особливості забудови протягом понад 300 років на території сучасного університету. Зокрема, зафіксовані клейма вказують, що тут використовувалась цегла з фабрик найбільших виробників Київщини — Емілії Субботиної, Л. Черноярова та багатьох інших. 

 

Протягом 2005-2006 років в результаті акції зі збору артефактів Помаранчевої революції, учасниками подій до університету було передано атрибутику партії «Наша україна», транспаранти, художні витвори та рукотвори з Майдану Незалежності. Тепер ця унікальна колекція є фондовою збіркою музею.

 
З 2020 року в онлайн просторі став доступний сайт «Віртуальний музей Києво-Могилянської академії», де кожен може знайти чимало історичних джерел, архівних документів, рукописів, друкованих видань, мистецьких об’єктів, що відображають літопис Академії та діяльність могилянців.
 

Дякуємо всім могилянцям і друзям Музею НаУКМА, які подарували для довічного зберігання або передали для експонування свої матеріали та музейні предмети, та запрошуємо до подальшої розбудови музейної колекції усіх охочих!

 

Переглянути наші екпонати можна на сайті Віртуального музею КМА.

 

Адреса: вул.Сковороди, 2, вхід з Контрактової площі через корпус №1, далі до бібліотеки Антоновичів та Сонячного годинника.

Коротка адреса цієї сторінки museum.ukma.edu.ua

 

З питань екскурсій, звертайтесь на  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.  або на сторінки Музею у соцмережах.

 

Музей НаУКМА у соцмережах:

 

 

 

Новини

Історія будівлі

Музей Національного університету «Києво-Могилянська Академія» розташований в історичних будівлях кінця XVI – першої половині XVII століття - Поварні з келіями та Трапезній з церквою Святого Духа Братського монастиря.

 

trapeznaПоварня, достеменна дата будівництва якої невідома, має ще й іншу, неофіційну назву – Галшчин дім. Це пояснюється тим, що в 1615 році українська шляхтянка та меценатка Галшка Гулевичівна (повне ім’я – Єлизавета Василівна Гулевич) (1573-1642) подарувала Братському монастирю будинок та землю навколо нього, на якій і розташовується поварня. На думку відомого київського архітектора Юрія Лосицького після проведеного ним ґрунтовного дослідження, подарована Єлизаветою Гулевич будівля та поварня, є однією і тією самою спорудою – найстарішою мурованою будівлею монастиря.

Поварня межує з іншим приміщенням, в якому також розташовується Музей НаУКМА – Трапезною з церквою Святого Духа, що була побудована на початку 30-х років XVII століття митрополитом Петром Могилою (1596-1647) як учбове приміщення з домовою церквою святих Бориса і Гліба та трапезною. Як навчальні приміщення Поварня та Трапезна слугували до завершення будівництва Мазепиного корпусу в 1704 році.

В 1811 році відбулася пожежа, що значно пошкодила Поварню та Трапезну, тому розпочалася їх перебудова під керівництвом архітектора Андрія Меленського (1766-1833). Після завершення робіт до Трапезної перенесли престол з церкви Святого Духа, тому вона отримала назву Святодухівської церкви. Водночас тут зберігалася значна за своїм обсягом бібліотека, що була заснована ще Петром Могилою. povarnya

У радянський час обидві споруди використовувалися різними установами, зокрема міською клінічною лікарнею № 15. З 1992 року Поварня та Трапезна перейшли у підпорядкування НаУКМА. В 2005 році президент Києво-Могилянської Академії В’ячеслав Брюховецький ініціював проведення реставраційно-ремонтних робіт Поварні та Трапезної, що завершилися відкриттям комплексу 8 лютого 2007 року, де тепер і розміщуються зали Музею Національного університету «Києво-Могилянська Академія». Відроджену церкву Святого Духа та Поварню освятив Патріарх Київський та Всієї України-Руси Філарет.

 

На фото:

1. Трапезна з церквою Святого Духа. З фото поч. ХХ ст.

2. Вигляд поварні до реставрації. Поч. 2000-х рр.

 
 

 

© 2012-2024 Національний університет «Києво-Могилянська академія»
вул. Сковороди 2, Київ 04070, Україна