Музей НаУКМА

 

Про музей

Початок заснування Музею Національного університету «Києво-Могилянська академія» (Галшчин Дім)  пов'язаний зі створенням науково-інформаційного і культурологічного комплексу «Бібліотека-Музей-Архів НаУКМА» відповідно до наказу Президента НаУКМА за №212 від 16 травня 2006 р. Мета цієї ініціативи полягала у збереженні та популяризації пам’яток української історії і культури, пов'язаних з історією Києво-Могилянської академії через об’єднання  книжкових, архівних, музейних і документальних колекцій Університету в одному історико-архітектурному  просторі Братського монастиря XVII-XIX ст.: Староакадемічний корпус – Бібліотека Антоновичів – Поварня  – Трапезна з Святодухівською церквою.


З листопада 2006 року на підставі рішення Вченої Ради НаУКМА Музей функціонує під назвою Центр «Музей української звитяги» як науково-дослідний, науково-інформаційний та культурно-освітній структурний підрозділ Університету. З лютого 2011 р. відповідно до наказу Президента НаУКМА за №35 від 27 січня 2011 р. «Про заходи щодо змін в організації праці» Музей функціонує під назвою Навчальна лабораторія історичних студій як навчально-науковий структурний підрозділ Університету.

 

До 400-ліття з часу заснування Києво-Могилянської академії, у жовтні 2015 року, Музей НаУКМА відкрив свою першу постійну експозицію. Експозиція розміщена у двох залах в найдавнішій споруді Подолу  — Поварні Братського монастиря XVII століття (так званому Будинку Галшки Гулевичівни), що є одним з найголовніших «експонатів» Музею НаУКМА. Структура експозиції відображає минуле Києво-Могилянської Академії (XVII-XIX ст.) та відродження і розвиток НаУКМА від 1991 року до наших днів. В експозиції представлені археологічні матеріали, архівні документи, речові експонати, книги, фотографії, зокрема оригінал атестату випускника Києво-Могилянської академії кінця XVIII ст., декоративні фрагменти зруйнованого у 1935 році Богоявленського собору, учнівська грифельна дошка XVIII-XIX ст., фотоальбоми випускників Київської духовної академії 1903-1915 років, унікальні прижиттєві видання викладачів та випускників Академії XVIII-XX ст., зокрема з дарчими написами та автографами, нагрудні знаки бакалавра Київської духовної академії, а також перше газетне оголошення про набір студентів 1991 року, журнали реєстрації перших абітурієнтів 1992 року, перші вступні тести, перший постер НаУКМА серпня 1992 року, студентські самвидави і творчі роботи, афіши, значки, фотографії, буклети, грамоти, дипломи, медаль Петра Могили та ін. Всі представлені експонати передані і подаровані співробітниками, студентами та випускниками НаУКМА, а також прихильниками Музею НаУКМА. Крім того, тут експонуються 11 портретів видатних діячів Києво-Могилянської академії XVII-XIX ст., спеціально написаних для створення експозиції членом Спілки художників України Г. Зориком. 

 

У Музеї зберігається також представницька колекція цегли, зібрана в ході реконструкцій корпусів та ремонтних робіт на території НаУКМА, що ілюструє особливості забудови протягом понад 300 років на території сучасного університету. Зокрема, зафіксовані клейма вказують, що тут використовувалась цегла з фабрик найбільших виробників Київщини — Емілії Субботиної, Л. Черноярова та багатьох інших. 

 

Протягом 2005-2006 років в результаті акції зі збору артефактів Помаранчевої революції, учасниками подій до університету було передано атрибутику партії «Наша україна», транспаранти, художні витвори та рукотвори з Майдану Незалежності. Тепер ця унікальна колекція є фондовою збіркою музею.
 
З 2020 року в онлайн просторі став доступний сайт «Віртуальний музей Києво-Могилянської академії», де кожен може знайти чимало історичних джерел, архівних документів, рукописів, друкованих видань, мистецьких об’єктів, що відображають літопис Академії та діяльність могилянців.
 

Дякуємо всім могилянцям і друзям Музею НаУКМА, які подарували для довічного зберігання або передали для експонування свої матеріали та музейні предмети, та запрошуємо до подальшої розбудови музейної колекції усіх охочих!

 

Адреса Музею НаУКМА: вул.Сковороди, 2, вхід з Контрактової площі через корпус №1, далі до бібліотеки Антоновичів та Сонячного годинника. Коротка адреса цієї сторінки museum.ukma.edu.ua

 

Режим роботи:

 

12 березня 2020 року через поширення вірусної інфекції Covid-19 у НаУКМА розпочався карантин, який подовжено до 31 грудня 2021 року. Карантинні обмеження поширюються також і на Музей, екскурсійне обслуговування в цей період не здійснюється. Для довідок, звертайтесь на  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.  або на сторінку у FacebookУсю оперативну інформацію щодо ситуації в НаУКМА шукайте на спеціальній сторінці “Коронавірус - Новини та інформація для спільноти”.  

 

Ми у соцмережах:

 

 

 

Новини

Історія будівлі

Музей Національного університету «Києво-Могилянська Академія» розташований в історичних будівлях кінця XVI – першої половині XVII століття - Поварні з келіями та Трапезній з церквою Святого Духа Братського монастиря.

 

trapeznaПоварня, достеменна дата будівництва якої невідома, має ще й іншу, неофіційну назву – Галшчин дім. Це пояснюється тим, що в 1615 році українська шляхтянка та меценатка Галшка Гулевичівна (повне ім’я – Єлизавета Василівна Гулевич) (1573-1642) подарувала Братському монастирю будинок та землю навколо нього, на якій і розташовується поварня. На думку відомого київського архітектора Юрія Лосицького після проведеного ним ґрунтовного дослідження, подарована Єлизаветою Гулевич будівля та поварня, є однією і тією самою спорудою – найстарішою мурованою будівлею монастиря.

Поварня межує з іншим приміщенням, в якому також розташовується Музей НаУКМА – Трапезною з церквою Святого Духа, що була побудована на початку 30-х років XVII століття митрополитом Петром Могилою (1596-1647) як учбове приміщення з домовою церквою святих Бориса і Гліба та трапезною. Як навчальні приміщення Поварня та Трапезна слугували до завершення будівництва Мазепиного корпусу в 1704 році.

В 1811 році відбулася пожежа, що значно пошкодила Поварню та Трапезну, тому розпочалася їх перебудова під керівництвом архітектора Андрія Меленського (1766-1833).  Після завершення робіт до Трапезної перенесли престол з церкви Святого Духа, тому вона отримала назву Святодухівської церкви. Водночас тут зберігалася значна за своїм обсягом бібліотека, що була заснована ще Петром Могилою. povarnya

У радянський час обидві споруди використовувалися різними установами, зокрема міською клінічною лікарнею № 15. З 1992 року Поварня та Трапезна перейшли у підпорядкування НаУКМА. В 2005 році президент Києво-Могилянської Академії В’ячеслав Брюховецький ініціював проведення  реставраційно-ремонтних робіт Поварні та Трапезної, що завершилися відкриттям комплексу 8 лютого 2007 року, де тепер і розміщуються зали Музею Національного університету «Києво-Могилянська Академія». Відроджену церкву Святого Духа та Поварню освятив Патріарх Київський та Всієї України-Руси Філарет.

 

На фото:

1. Трапезна з церквою Святого Духа. З фото поч.  ХХ ст.

2. Вигляд поварні до реставрації. Поч. 2000-х рр.

 
 

 

© 2012-2022 Національний університет «Києво-Могилянська академія»
вул. Сковороди 2, Київ 04070, Україна