Архів новин 2004 - 2012

Інтерв`ю доктора історичних наук, професора та завідувач кафедри історії НаУКМА Наталя Яковенко

Дата публікації: 07.12.2011, 15:15

Про підручники з історії України та українців, які створили імперію

У великому інтерв`ю для сайту "Історична правда” видатний історик зокрема наголосила: "Плачі над історичними кривдами – це не суто український винахід. Всі національні наративи так званих скривджених (бездержавних) народів свого часу виростали зі схеми опонування "чужим державам”, де "нас гнобили – ми боролися”, "наша еліта зрадила – народ вистояв”. Така схема у підсумку виконувала власну місію – перетворювала етнографічну масу на свідому своєї приналежності націю.

Однак те, що було потрібне століття тому, сьогодні уподібнилося колоді поперек дороги. Адже уявлення про себе як про націю-жертву, по-перше, опосередковано прищеплює почуття меншовартості, сказати б – приреченості на неуспіх, а по-друге, це є неправдою, бо українці цілком давали собі раду й під "колоніальним гнітом”, над яким так уболівають підручники."

Повністю розмову можна почитати тут.