Відбулася лекція до 90-річчя від дня народження М. Брайчевського

IMG_0

З нагоди 90-річчя від дня народження Михайла Брайчевського у Могилянці прочитав лекцію Михайло Сагайдак, кандидат історичних наук, директор Центру археології Києва. Лекція була присвячена працям видатного вченого у контексті сучасної історичної науки. Михайло Сагайдак наголосив на тому, М. Брайчевський завжди брався за розробку найбільш дискусійних і заплутаних проблем, не боячись торкатися і «заборонених» тем, які обходила увагою радянська історіографія. І кожна з таких наукових розвідок закінчувалася появою ґрунтовного монографічного дослідження. Про актуальність цих тем говорять вже самі назви монографій: «Коли і як виник Київ», «Біля джерел слов’янської державності», «Походження Русі», «Походження слов’янської писемності», «Утвердження християнства на Русі». Уже після смерті Брайчевського уперше вийшла друком ще низка фундаментальних монографій, які Брайчевський змушений був писати «в шухляду» (в роки репресій, після виходу його знаменитої статті «Приєднання чи возз’єднання?») Михайло Сагайдак наголосив на тому, що наукові висновки і відкриття М.Брайчевського, які іноді здавалися занадто сміливими і навітьфантастичними, з часом завжди знаходили підтвердження. Як приклад, він навів доповідь Брайчевського на одній із конференцій, у якій він доводив, що буржуазні елементи зародилися в Київській Русі раніше, ніж у більшості країн Західної Європи. Ця ідея, що тоді здалася багатьом епатажною, сьогодні знаходить всі більше аргументів і вже не видається такою революційною.

IMG_1

Доповідь М.Сагайдака органічно перейшла до спогадів про нього як ученого, про багатющі знання ним історії міст та інших населених пунктів на тільки України й Росії, але й Західної Європи, що чудово виявляло себе під час подорожей і екскурсій археологів, які завжди збагачувалися для всіх його цікавими розповідями. З розлогою розповіддю, насиченою фактажем, виступив, зокрема редактор журналу «Пам’ятки України», завідувач відділу Інституту археографії, к.і.н. Ігор Гирич. Про співпрацю з Михайлом Брайчевським як головою Київського осередку Українського історичного товариства в США розповіла колишній секретар товариства, доцент Національної академії статистики, обліку та аудиту, к.і.н. Людмила Сакада. Організатор і головуючий заходу к.і.н. Юрій Кухарчук, який був упорядником видання низки неопублікованих творів М.Брайчевського, розповів про широкий діапазон зацікавлень ученого, про його активну суспільно-громадську діяльність. Спогадами поділився також син ученого канд. техн. наук. Сергій Брайчевський. Про викладацьку діяльність професора  М. Брайчевського у НаУКМА розповіла доцент кафедри історії НаУКМА Надія Довженко. В розмові, яка продовжилася після лекції у колі викладачів та науковців, згадками про Михайла Брайчевського поділилися д.і.н., професор Леонід Залізняк, д.і.н. професор Віталій Отрощенко, к.і.н., доцент Юрій Болтрик та інші. Ігор Гирич запропонував присутнім стати авторами присвяченого М. Брайчевському окремого номера журналу «Пам’ятки України».

IMG_3