Створення Комісії для дослідження польсько-українських взаємин 1917–1921 рр.

22 березня 2018 року Андрій Мелешевич, президент НаУКМА та Ян Маліцький, директор Центру Східноєвропейських досліджень Варшавського університету, домовились про створення на базі обох університетів спільної Комісії для дослідження польсько-українських взаємин 1917–1921 рр. та узгодили принципи її функціонування.

До створення Комісії спонукав підвищений інтерес в обох країнах до подій столітньої давнини, що пов’язані з формуванням незалежних Польської та Української держав, їх непростими взаєминами – від протистояння до об’єднання зусиль задля спротиву комуністичній агресії.

Завданням Комісії є продовження пошуку і вивчення архівних документів для задоволення обопільної потреби української та польської спільноти у поглибленні знань про згадані події. До складу Комісії увійшло вісім українських та вісім польських фахівців-істориків, які досліджують події Української революції та боротьбу польського народу за незалежність. Комісію очолили проф. Владислав Верстюк та проф. Ян Яцек Бруський.

Комісія збиратиметься двічі на рік почергово в Україні та в Польщі. Першу зустріч заплановано на червень у Варшаві, другу – у Києві у грудні 2018 року. Раз на рік Комісія проводитиме підсумкову конференцію за участю запрошених спеціалістів. Планується видання збірників двох серій: перший – архівні документи, другий – праці, підготовлені членами Комісії.

Склад української частини Комісії:

проф. Владислав Верстюк (співголова Інститут історії України НАНУ)

доц. Олена Бетлій (НАУКМА)

к.і.н. Геннадій Корольов (Інститут історії України НАНУ)

к.і.н. Наталія Маковська (директор ЦДАВО)

к.і.н. Олег Павлишин (Львівський національний університет ім.Івана Франка)

др. Валентина Піскун (Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського )

к.і.н. Максим Потапенко (Ніжинський державний університет ім.Миколи Гоголя )

к.і.н. Віталій Скальський (НаУКМА / Інститут історії України НАНУ)

Склад польської частини Комісії:

проф. Ян Яцек Бруський (співголова, Ягеллонський університет)

проф. Маріуш Коженьовський (Університет Марії Склодовської-Кюрі в Любліні)