Популізм і громадянське суспільство: межі перетину – дискусія у НаУКМА

24 травня студенти, політологи – теоретики та практики, на конференції у НаУКМА обговорили сучасні тенденції популізму та їхній подальший вплив на суспільство. Організаторами заходу є Інститут громадянської освіти імені Сергія Рябова НаУКМА, Фонд «Освіта для демократії», Школа політичної аналітики НаУКМА, освітня платформа NPG

«Ми сьогодні матимемо максимально усебічний, неупереджений і науковий дискурс, що допоможе ґрунтовно осмислити різнобічні аспекти явища «популізму», - зазначила у вітальному слові кандидатка політичних наук, директорка Інституту громадянської освіти імені Сергія Рябова НаУКМА, організаторка дискусії Людмила Зубрицька. - Український політикум останніх років, а надто в умовах активної фази передвиборчої кампанії, рясніє взаємними звинувачуваннями у використанні популістських прийомів задля залучення підтримки усе більшої частки електорату. Поняття «популізм» дедалі частіше перебуває у центрі уваги ЗМІ, політтехнологів, прямих і опосередкованих учасників виборчого процесу, втім кожен представник цих категорій ладен запропонувати власну інтерпретацію визначення даного терміну. Чим насправді є популізм – видом комунікації політика з електоратом, «тонкою ідеологією», формою політики, а головне – яким є його вплив на громадянське суспільство? Будемо обговорювати, дискутувати та шукати максимально об’єктивні відповіді на ці питання».

Учасники обговорювали проблемні питання на трьох тематичних панелях: теоретичній, експертній та студентській. Так, під час теоретичної панелі кандидат філософських наук, доцент, завідувач кафедри політології НаУКМА Сергій Кисельов презентував доповідь про громадянське суспільство у контексті феномену популізму. Сергій Олегович також розповів про погляди дослідника, професора кафедри політології НаУКМА Сергія Рябова (1954 – 2008) на громадянське суспільство. Про популізм і страх занепаду спільноти розповідав кандидат політичних наук, доцент кафедри політології НаУКМА Іван Гомза.

Професорка, головна наукова співробітниця Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України Тетяна Бевз представила тему «Випробування електорату популізмом і зовнішніми втручаннями під час президентської виборчої кампанії 2019 р. (на прикладі Сумської області)».

Маргарита Чабанна - кандидатка політичних наук, доцентка кафедри політології НаУКМА, презентувала доповідь «Особливості інтерпретації соціальних прав виборцями як чинник популізму в українській політиці: радянський атавізм чи наслідок низького рівня добробуту населення?».

У експертній панелі взяли участь Людмила Зубрицька, кандидатка політичних наук, доцентка Ірина Сєрова, представник посольства Австрії Станіслав Соколов, політичний консультант, радник віце-спікера Верховної Ради України Дмитро Прокопчук та доктор історичних наук, професор кафедри політології НаУКМА Олексій Гарань, громадська активістка Олександра Новічкова, доктор юридичних наук, професор кафедри політології НаУКМА Валентин Якушик, економіст Центру економічної стратегії Дарія Михайлишина, соціолог, Інститут соціології НАН України Наталія Отенко та кандидат історичних наук, старший науковий співробітник відділу соціально-політичної історії Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф.Кураса НАН України Микола Горбатюк.

Обговорювали, зокрема, теми громадянської освіти як механізму протидії впливу популізму, роль медіа в просуванні популізму, розпуск Верховної Ради як елемент популізму, як зробити українців менш вразливими до популізму тощо. На студентській панелі молоді дослідники представили доповіді про популізм і громадянське суспільство як засоби впливу на політикум, лівий та правий популізм на кейсах грецьких партій, доказову політику проти популізму та інші.

Участь в панелі взяли студенти та випускники НаУКМА, студент НПУ імені М. Драгоманова та Київської школи економіки: Артем Побережник, Максим Марциновський, Богдан Мазниченко, Антон Суслов та Станіслав Шулімов.