Світова прем’єра ораторії «СКОРБНА МАТИ»

Міністерство оборони України

Національний Університет

«Києво-Могилянська академія»

Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Рильського НАН України

Презентують світову прем’єру

Ораторії «СКОРБНА МАТИ» (1926 р.) — музика Якова Яциневича, поезія Павла Тичини

У рамках спільного культурологічного проєкту, присвяченого БОРЦЯМ ЗА УКРАЇНУ

Народна академічна хорова капела «ПОЧАЙНА» Національного університету «Києво-Могилянська академія»

Художній керівник та диригент Олександр ЖИГУН,

Заслужений академічний Ансамбль пісні і танцю Збройних Сил України

Художній керівник та головний диригент Дмитро АНТОНЮК

26 листопада 2022 року, в день 90-річчя пам’яті Жертв Голодоморів, у столиці України вперше виконають ораторію «Скорбна мати» Якова Яциневича, поезія Павла Тичини. Вступне слово — доктор філософії мистецтва Валентини КУЗИК.

Ораторія «Скорбна мати» у 4 частинах для хору, оркестру та соло багато років вважалася втраченою, а ім’я українського композитора Якова Яциневича було свідомо вилучено тоталітарною більшовицькою системою з історії культури України з тавром «буржуазний націоналіст» і більшість його творів було навмисно знищено. Однак, 1918 року твір було віднайдено в архівах ІМФЕ імені М.Т. Рильського НАН України і 1919 року опубліковано клавір.

Ораторія «Скорбна мати» Якова Яциневича — перший зразок монументального жанру ораторії в українській музиці (написаний з оркестровою партитурою), суголосний таким визнаним шедеврам як «Passion» Й.С. Баха та «Stabat Mater» Д. Перголези. Цей твір із серії так званих «Passion» / «Страстей Господніх» з апокрифічним змістом. А вірші молодого Павла Тичини, присвячені пам’яті матері, мають приховану, утаємничену присвяту героям українцям — січовим стрільцям, юним «фермопільцям», які загинули під Крутами, козачим загонам — усім оборонцям Першої Української Республіки.

Близько 100 років цей видатний твір чекав на прем’єру, і дуже символічно, що ця довгоочікувана прем’єра відбудеться у часи, коли Україна знову протистоїть російській агресії та у запеклій боротьбі відстоює своє цивілізаційне право на державну незалежність, свободу та ідентичність.

Початок о 14:00

Київ, Культурно-мистецький центр НаУКМА,