Відійшла у вічність викладачка НаУКМА Тетяна Аркадіївна Балабушевич

Кафедра історії НаУКМА із сумом повідомляє про смерть Тетяни Аркадіївни Балабушевич — нашої колеги і нашої вчительки, яка з 1992 року, від самого початку існування Академії, ділилася з нами знаннями та зігрівала нас своїм достоту материнським теплом.

 

Складно уявити, що її більше немає з нами. В історії кафедри, в серцях її співробітників, вихованців і студентів Тетяна Аркадіївна залишила не слід — і не стежину, а дорогу, якою йшли, йдемо і будемо йти всі ми із пам’яттю про неї.

 

Світлая пам’ять Тетяні Аркадіївні Балабушевич!

 

Наш колега Костянтин Юхимович Гломозда так написав про Тетяну Аркадіївну:

 

«Шок, заперечення, розпач, жаль… Ці та інші подібні почуття володіють серцями багатьох людей, яким пощастило знати чудову людину, відому дослідницю, ветерана й співзасновницю кафедри історії НаУКМА Тетяну Аркадіївну Балабушевич, яку трагічна загибель вирвала з наших лав.

 

Тетяна Аркадіївна народилась у Києві 21 жовтня 1945 року. Належала до родини, відомої подвигом «свідків правди» — обраного ректора Київської духовної академії Олександра Глаголєва та його сина, «праведника миру» протоієрея Олексія, а саме до її лінії, відомої традиціями справжніх лікарів-гуманістів Аркадія та Агнеси Балабушевичів, визначними вченими інших напрямів, деяких представників якої було репресовано за найхимернішими звинуваченнями. Матір Тетяни Аркадіївни, Наталію Аркадіївну Балабушевич-Довженко, згадують у спогадах майже всі дисиденти, бо вона надавала їм і сім’ям медичну допомогу, консультувала щодо виживання за політичних голодувань. А далі й сама Тетяна Аркадіївна користувалася у важкі часи всіма можливостями для надання реальної допомоги сім’ям представників дисидентського руху та нащадкам героїв Визвольних змагань.

 

Складнощі походження позначилися на тому, що по закінченню 1967 року Київського державного університету ім. Шевченка юній киянці довелося починати шлях до фаху з викладання історії в школі смт Тараща на Київщині. Але працелюбність і наполегливість створили можливість стати консультантом і редактором часопису Українського товариства охорони пам'яток історії та культури, а вже 1972 року вступити до аспірантури на кафедрі історії середніх віків свого історичного факультету. 1975 року успішно захистила кандидатську дисертацію з історії магнатських господарств Львівської землі XVIII ст., працювала молодшим науковим співробітником ЦНБ АН УРСР, старшим викладачем Чернігівського педагогічного інституту. З 1977 до 1992 Тетяна Аркадіївна працювала науковим, потім старшим науковим співробітником сектору спеціальних історичних дисциплін Інституту історії АН УРСР. А з 1993 року й до останку вже незмінно — доцентом кафедри історії Національного університету «Києво-Могилянська Академія», у створенні колективу якої відіграла вельми помітну роль.

 

Тетяна Аркадіївна Балабушевич була відомою на Батьківщині й поза нею дослідницею історії України та Європи, економічної історії України XVI–XVIII ст., історичної географії та картографії, наукової бібліографії історії. Вона опрацьовувала проблеми аграрної історії, поділу праці та закордонних торговельних зв’язків різних українських теренів, території та кордонів запорозьких земель і правобережних козацьких полків, історії обігу й лічби монет, руху цін в Україні. Тетяна Аркадіївна працювала і над систематизацією довідкової та енциклопедичної літератури. До бібліотеки НаУКМА надійшла свого часу як дарунок її книгозбірня у 763 назви.

 

Певна річ, що значна частина життя Тетяни Аркадіївни Балабушевич була пов’язана з викладанням у Могилянці. У пам’яті випускників вона постає як автор значного концептуального внеску в історичну освіту, ґрунтованого на приналежності України та її історії до історичного розвитку Центрально-Східної Європи, унікальних авторських курсів з історичної географії України, історії, історичної географії та націєтворення Центрально-Східної Європи, Імперії Габсбургів та численних інших. Вони не забудуть її достоту материнського опікування, відкриття нею багатьом своїм учням наукового шляху своїм керівництвом підготовкою численних дипломних та дисертаційних праць. Колеги ж завжди запам’ятають товариськість, доброзичливість, легкість у спілкуванні, готовність допомогти в найрозмаїтіших боках життя, щиру інтелігентність і справжній патріотизм.

 

Важко стримати сльози. Царство небесне Вам, дорога Тетяно Аркадіївно, вічні пам’ять і шана...»


 

Запрошуємо усіх, хто знав Тетяну Аркадіївну, поділитися своїми спогадами про неї в документі.

 

Панахида та кремація Тетяни Аркадіївни відбудеться в середу, 13 вересня, на Байковому кладовищі об 11:00.

Поминальний обід відбудеться на Подолі: вул. Хорива, 45/24, ресторан-бар «Амігос», приміщення посольства, о 13:00.

 

© 2012-2023 Національний університет «Києво-Могилянська академія»
вул. Сковороди 2, Київ 04070, Україна